W Japonii kupisz Ryzena z automatu?

Gdzie najwygodniej kupić procesor z serii AMD Ryzen? Wielu konsumentów z pewnością odpowie, iż za pośrednictwem internetu. Jak się jednak okazuje, w Kraju Kwitnącej Wiśni sytuacja może być nieco prostsza za pośrednictwem maszyny podobnej to konstrukcji oferujących nam małe przekąski lub napoje.

1 września 2021
Na skróty
  • Pudełka od procesorów AMD Ryzen 5000 z nieznaną zawartością trafiły do japońskich automatów przypominających konstrukcje serwujące napoje gazowane.
  • Nietypowa oferta okazała się być loterią, w której można wziąć udział za około 9 dolarów amerykańskich, zyskując tym samym szansę na zdobycie nowego procesora AMD w kwocie niespełna 35 złotych.
  • Oprócz świeżych jednostek większość opakowań w maszynach zawiera dość leciwe CPU.

W Japonii procesory bazujące na architekturze Zen odniosły nie lada sukces, co w głównej mierze przyczyniło się do powstania automatów serwujących wspomniane układy z rodziny 5000. Czy jest to jednak dobry, a przede wszystkim bezpieczny sposób?

Sukces Zen w Japonii

Układy Ryzen zdetronizowały w Japonii propozycje od Intela w kwestii popularności już za sprawą serii 3000. Nic zatem dziwnego, iż kolejna generacja odbija się jeszcze szerszym echem wśród azjatyckich konsumentów. Co więcej, układy przedsiębiorstwa z Sunnyvale niemalże opanowały rynek składaków.

Taka sytuacja wynika przede wszystkim z oferowanej większej liczby rdzeni i wątków oraz korzystniejszej wycenie. Za procesorami od AMD przemawia również długie wsparcie socketu AM4, a także możliwość przetaktowania niemalże każdego CPU.

Procesor z automatu – postęp czy fikcja?

O nietypowym rozwiązaniu sprzedażowym dowiedzieliśmy się za sprawą wpisu na Twitterze oraz materiału dostępnego w serwisie YouTube. Za przeźroczystym panelem widnieje wiele pudełek, jednak przeważającym produktem są modele Ryzen 5 5600X.

Jak się jednak okazuje, sprawa nie jest aż tak oczywista, jakby mogło się wydawać. Automaty widniejące na zdjęciach to nic innego niż loteria, w której można wziąć udział za równowartość ok. 9 dolarów amerykańskich. Maszyna zawiera pudełka po procesorach Ryzen, jednak ich zawartość może być zupełnie inna. Mamy zatem szansę no zdobycie całkiem ciekawych modeli z rodziny 5000 lub dość leciwych propozycji, jak chociażby Intel Core i5-650.

Czy procesorowa loteria jest opłacalna?

Każde losowanie niesie za sobą pewne ryzyko, jednak czy istnieje realna szansa na zdobycie nowego procesora za niespełna 35 złotych? Dostępne informacje wskazują, iż prawdopodobieństwo na otrzymanie Ryzena 5000 to 1 do 30.

Losowe jednostki w pudełkach od AMD Ryzen

Pozostałe 29 przypadków to głównie układy, które mają za sobą nawet dekadę od premiery, dla przykładu stare Phenomy lub układy na podstawkę LGA 1156. Trzeba pamiętać, iż szansa na główną wygraną istnieje, jednak jest dość mała, a w większości przypadków otrzymujemy CPU, które ciężko będzie wykorzystać w inny sposób niż jako breloczek do kluczy.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!