Warto dodać, że seria Ryzen 8000 będzie zawierać dwie linie. Pierwszą z nich będą jednostki Granite Ridge, oparte na rdzeniach Zen 5. Na rynku pojawią się również układy APU, które skorzystają z dobrodziejstw hybrydowej architektury.
Co wiemy na temat Ryzen 8000?
Na samym początku należy podkreślić, że informacji odnośnie do omawianych procesorów jest niewiele z uwagi na długi czas, który dzieli nas od potencjalnej premiery. Nie możemy więc określić, czy AMD zdecyduje się na wsparcie platformy AM5 owymi układami.
Możemy jednak założyć, iż w układach z rodziny Strix Point znajdziemy zintegrowaną grafikę w postaci generacji RDNA. Biorąc pod uwagę informacje dotyczące najbliższych celów AMD, można wywnioskować, że owe jednostki będą również bazować na gnieździe LGA oraz pamięciach DDR5.
Ryzen 8000 – Strix Point, czyli architektura hybrydowa
Z pewnością najciekawsze układy z serii Ryzen 8000 kryją się pod nazwą Strix Point, przyniosą one bowiem hybrydowe rozwiązanie w postaci połączonych rdzeni Zen 5 oraz Zen 4. Za główne obliczenia miałyby odpowiadać mocniejsze jednostki z piątką w nazwie, pozostałymi operacjami zajmowałyby się natomiast układy Zen 4.
Stwierdzono także, iż omawiane CPU miałyby bazować na 3 nm litografii, co wskazywałoby na odświeżenie architektury Zen 4, która pierwotnie ma opierać się na 5 nm procesie technologicznym. Według dostępnych danych układy Strix Point przyniosą również pamięć podręczna czwartego poziomu. Warto jeszcze wspomnieć, że mniejsze rdzenie najpewniej będą nosić nazwę Zen 4D.