fbpx

Twórcy Angry Birds planują wskrzesić swoje starsze gry

23 czerwca 2021,
17:14
Maciej Żbik

Klasyczne odsłony Angry Birds powrócą do cyfrowej dystrybucji – a przynajmniej taki plan ma deweloper serii, fińskie studio Rovio. Twórcy udostępnili list do fanów, w którym wyjaśniają powody usunięcia starszych odsłon z repozytoriów aplikacji i omawiają plany ich przywrócenia.

Artwork z gry Angry Birds
Na skróty
  • Firma Rovio planuje przywrócić klasyczne odsłony Angry Birds.
  • Według twórców niektóre najstarsze gry będą wymagały przebudowania od zera, by działać na najnowszych urządzeniach.
  • Więcej informacji twórcy podadzą w najbliższym czasie.

Seria Angry Birds to prawdziwy fenomen komórkowego grania. Przez 12 lat doczekała się prawie dwudziestu odsłon, spin-offów i wydań specjalnych, stanowiących kooperację z popularnymi markami (nie mówiąc już o gadżetach, kreskówkach czy filmach kinowych). Niestety znaczna część przygód Wkurzonych ptaków nie jest już dostępna do pobrania, nawet oryginalna odsłona, która zaczęła całe szaleństwo. Wczoraj twórcy serii, czyli firma Rovio, opublikowali list, w którym zapowiadają rozpoczęcie prac nad przywróceniem starszych odsłon do sklepów AppStore i Google Play.

Fragment Cutscenki z gry Angry Birds Classic

Firma Rovio planuje przywrócić starsze części Angry Birds

W liście, a także podczepionym do niego Q&A, twórcy wyjaśniają swoje decyzje, które poskutkowały wycofaniem gier z dystrybucji, oraz piszą, jak planują swoje działania. Według Rovio głównym problemem był tutaj dynamicznie zmieniający się ekosystem urządzeń mobilnych, nie tylko pod względem sprzętu, ale też oprogramowania. Najnowsze wersje systemów Android oraz iOS posiadają funkcje czy elementy, które nie istniały dziesięć lat temu. Wszystko rozbija się o kompatybilność wsteczną. O ile na komputerach stacjonarnych uruchomienie dziesięcioletnich czy nawet starszych gier nie stanowi często wielkiego problemu, tak na telefonie czy tablecie może to być o wiele bardziej skomplikowane. Twórcy wskazują, że najstarsze odsłony, szczególnie te wydane jeszcze w 2009 roku, będą wymagać odbudowania praktycznie od zera. Warto zauważyć, że twórcy jasno wskazują, iż ich nowy projekt nie będzie podobny do tegorocznej gry Angry Birds Reloaded, która, chociaż oparta jest na silniku klasycznych części serii, to zawiera elementy późniejszych odsłon oraz te całkiem nowe (dodatkowo jest to gra ekskluzywna dla platformy Apple Arcade).

Kadr z kreskówki Angry Birds

Które odsłony Angry Birds zostaną przywrócone?

O tym twórcy na razie nie wspominają. Prawdopodobnie będą to faktycznie najstarsze odsłony serii, takie jak Angry Birds Classic czy Angry Birds Seasons. Zapewne zostaną pominięte części oparte na udzielonych licencjach, na przykład Angry Birds RIO lub Angry Birds Star Wars. Są również odsłony, które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, więc tych również fińskie studio może nie wziąć na warsztat. Niemniej twórcy obiecują udzielić szczegółowych informacji w najbliższym czasie. Prawdopodobnie zbiegnie się to w czasie z ogłoszeniem całkowicie nowych gier od studia, gdyż to podpisało niedawno umowę na stworzenie gier mobilnych ze świata Muminków.