Thermaltake W1 Wireless, mechaniczna bezprzewodowa klawiatura dla graczy

Thermaltake W1 Wireless to propozycja dla osób, które poszukują bezprzewodowej klawiatury dla graczy z mechanicznymi przełącznikami. Jeśli powiem wam, że to urządzenie na dodatek może wytrzymać ponad dwa i pół miesiąca bez ładowania, to przykuję waszą uwagę?

13 lutego 2021
Na skróty
  • Producent oferuje dwie wersje klawiatury. Jedna z popularnymi przełącznikami Cherry MX Red, druga z Cherry MX Blue.
  • Thermaltake W1 Wireless można połączyć z komputerem za pomocą sieci 2,4 GHz, standardu Bluetooth 4,2 lub przewodowo poprzez kabel USB-C.
  • Sugerowana cena detaliczna producenta nie została jeszcze wyznaczona.

Jeżeli jesteście wyczerpani poszukiwaniami bezprzewodowej klawiatury, która połączy w sobie zalety urządzeń z mechanicznymi przełącznikami oraz tych nastawionych na długi czas pracy na baterii, to Thermaltake właśnie spełnia wasze marzenia. Najnowsza propozycja tajwańskiego wytwórcy, znanego przede wszystkim ze świetnych obudów komputerowych i chłodzeń, będzie dostępna do zakupu w dwóch wersjach. Różnić się będą one zastosowanymi klawiszami spod szyldu uznanej niemieckiej marki Cherry, specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości przełączników mechanicznych oraz peryferiów.

Mechaniczne przełączniki Cherry MX Red oraz Blue

Producent oferuje nam wybór między wariantem klawiatury wyposażonym w popularne przełączniki Cherry MX Red działające w trybie liniowym (użytkownik nie odczuwa momentu „kliknięcia”) a takim z przyciskami Cherry MX Blue, których punkt aktywacji jest zarówno wyczuwalny pod palcami, jak i wyraźnie słyszalny dla ucha. Obie wersje switchy mają zadeklarowaną żywotność na poziomie 50 milionów kliknięć.

Mechaniczne przełączniki Cherry MX Red
Źródło zdjęcia: Thermaltake

Klawiatura Thermaltake W1 Wireless i jej minimalistyczna budowa

Obie wersje klawiatury Thermaltake W1 Wireless są dostępne tylko w jednym kolorze określanym przez producenta jako Titanium Gray with Black. Urządzenie wyposażone jest w przymocowaną na stałe podkładkę pod nadgarstki. W prawym górnym rogu klawiatury znajduje się pokrętło służące do regulacji głośności oraz przycisk pozwalający na wyciszenie dźwięku kontrolowanego urządzenia. Pozostałe okrągłe klawisze służą kolejno do zmiany między trybami połączenia bezprzewodowego (2,4 GHz / Bluetooth). Na bocznej części obudowy znajduje się przycisk zasilania służący do włączania i wyłączania klawiatury. Projektanci zrezygnowali jednak tutaj z dodatkowych przycisków multimedialnych oraz podświetlenia. Nie zabrakło natomiast wskaźnika poziomu naładowania baterii.

Przyciski multimedialne klawiatury Thermaltake W1 Wireless
Źródło zdjęcia: Thermaltake

Same klawisze zostały wykonane z kompozytu PBT, który jest zdecydowanie bardziej wytrzymały niż ABS, czyli zwyczajny plastik niskiej jakości, który przychodzi wam do głowy w pierwszej chwili. Ich lekko chropowata faktura ma być nie tylko przyjemniejsza w dotyku, ale również zapobiegać „świeceniu się” i powstawaniu brzydkich śladów podczas użytkowania.

Bezprzewodowa propozycja dla graczy od Thermaltake z szybkim czasem reakcji

Urządzenie w trybie bezprzewodowym zasilane jest dwoma bateriami AA (popularne „paluszki”). Podłączenie klawiatury Thermaltake W1 Wireless do komputera będzie możliwe na trzy różne sposoby:

  • bezprzewodowo poprzez sieć 2,4 GHz, która zapewni najlepszy czas reakcji klawiszy na poziomie 1 ms, zasięg aż do 10 m oraz czas pracy na baterii do 1,5 miesiąca;
  • bezprzewodowo poprzez standard Bluetooth 4,2 (deklarowany zasięg w tym wypadku to również 10 m), który jest zdecydowanie mniej energożerny od łącza 2,4 GHZ, a co za tym idzie wydłuża czas pracy na baterii aż do 2,5 miesiąca;
  • przewodowo poprzez dołączany do zestawu przewód USB-C o długości 1,5 m.

Ważnym aspektem dotyczącym pracy w trybie bezprzewodowym jest możliwość połączenia klawiatury z trzema różnymi urządzeniami. Pozwala to na jednoczesną kontrolę zestawu składającego się chociażby zarówno z komputera, tabletu, jak i smartfona. Pomiędzy urządzeniami możemy „przepinać się” przy pomocy kombinacji przycisków Fn oraz klawiszy od 1 do 3. Funkcjonalność ta dostępna jest jednak wyłącznie przy połączeniu poprzez Bluetooth.

Bok klawiatury i jej profil
Źródło zdjęcia: Thermaltake

Jeżeli chodzi o dokładne parametry techniczne, które mogą być szczególnie istotne w przypadku osób poszukujących bezprzewodowej klawiatury mechanicznej przeznaczonej dla graczy, to poniżej znajdziecie najważniejsze informacje:

  • Polling Rate: 1000 HZ (2,4 GHz, USB), 125 HZ (Bluetooth);
  • Anti-Ghosting: 10 KEY Rollover (2,4 GHz), 6 KEY Rollover (Bluetooth), N KEY Rollover (USB).

Klawiatura Thermaltake W1 Wireless jest urządzeniem pełnowymiarowym, wyposażonym również w sekcję numeryczną. Jeżeli zastanawiacie się, ile miejsca na biurku zajmie najnowsza propozycja marki sygnowanej logiem „TT”, to niniejszym informuję: 442 × 222 × 40,6 mm. Producent nie podał informacji dot. wagi klawiatury. Nie znamy jeszcze również sugerowanej ceny detalicznej, która będzie obowiązywała dystrybutorów w przypadku tego urządzenia.

Igor Kaźmierczak

Redaktor naczelny tego skupiska wariatów, który nałogowo pracuje nad poprawą jego ładu. Spełniony muzyk, niespełniony skryba, czasem coś pobazgra na podwędzonym ukradkiem płótnie. Przesiaduje nocami, choć w sytuacjach oficjalnych zarzeka się, że tego nie lubi. Człowiek ze zdiagnozowaną dolegliwością zwaną chronicznym brakiem czasu.
UWaga! Gorące informacje!