fbpx

Test klawiatury KRUX Atax Pro Creator Retro – biały mechanik ze świetnymi przełącznikami?

28 lutego 2022,
18:58
Maciej Krause

Pewnie już nieraz słyszeliście o marce KRUX produkującej gamingowy sprzęt w stosunkowo przystępnych cenach. Firma ta poszerzyła swoją ofertę o pierwszą klawiaturę w jasnej barwie z przełącznikami Gateron Yellow Pro (Outemu Black dostępne w innym wariancie). Z tej okazji na nasz stół recenzencki trafiło urządzenie o nazwie Atax Pro Creator Retro. Czy sprzęt spod skrzydeł tego producenta jest warty uwagi? Jak klawiatura poradziła sobie w naszym teście? Zapraszamy do lektury!

Klawiatura KRUX Atax Pro Retro RGB na biurku

KRUX Atax Pro Creator Retro jest dobrą klawiaturą o bardzo ciekawym designie. Sam wygląd ma nawiązywać do stylu retro, a to wszystko za sprawą szarobiałej obudowy i nakładek na klawisze w trzech odcieniach. Urządzenie sprawdzi się zarówno w pracy, jak i podczas intensywnej rozgrywki. Przełączniki mechaniczne Gateron Yellow Pro, które zastosowano w klawiaturze, zdecydowanie zasługują na ogromne brawa. Switche są już fabrycznie nasmarowane, dzięki czemu ich dźwięk staje się jeszcze bardziej przyjemny. Nakładki na klawisze mają chropowatą strukturę, a co za tym idzie – pewnie i stabilnie trzymamy na nich palce. Na plus zasługują również dwustopniowe nóżki. Walory estetyczne urządzenia podkreśla podświetlenie RGB, które jest wspierane przez oprogramowanie KRUX-a. Nie jest to oczywiście produkt bez wad. Największą bolączką tego modelu są niewystarczająco stabilne – wbrew swojej nazwie – stabilizatory, a także nierównomierne rozmieszczenie niektórych przycisków. Na wzmiankę zasługuje także przewód, który niestety został przymocowany na stałe. Jeśli szukacie klawiatury do 300 zł, to naprawdę warto rozważyć Atax Pro Creator Retro przed zakupem, jeżeli możecie przymknąć oko na kilka mankamentów. Mimo wszystko jest to sprzęt z dobrym stosunkiem ceny do jakości.

4.0 /5
  • Jakość wykonania
  • Przełączniki Gateron Yellow Pro, które są już fabrycznie nasmarowane
  • Stabilność
  • Podświetlenie RGB
  • Oprogramowanie
  • Możliwość blokady klawisza Windows
  • Pełny anty-ghosting i NKEY
  • Stabilizatory słabo siedzą w płytce montowniczej
  • Nierównomierne rozmieszczenie przycisków na klawiaturze (klawisze funkcyjne i ESC)
  • Przewód przymocowany na stałe i brak oplotu wokół niego

Rozmiar klawiatury: TKL
Typ klawiatury: Mechaniczna
Podświetlenie: Pełne RGB
Rodzaj przełączników: Gateron
Kolor przełączników: Yellow PRO
Nakładki na klawisze: Double Injection | PBT
Liczba przełączników: 87
Wymiary [mm]: 355 × 137 × 39
Długość kabla [m]: 1,8 w oplocie
Oprogramowanie: Tak
Waga [g]: 940
Makra: Tak
N-key rollover: Tak
Anti-ghosting: Tak
Kolor: Retro

Test KRUX Atax Pro Creator Retro – opakowanie i jego zawartość

Swoją recenzję zacznę od omówienia zarówno wyglądu, jak i samej zawartości pudełka. Klawiatura KRUX Atax Pro Creator Retro przychodzi do nas w opakowaniu utrzymanym w białej kolorystyce i ozdobionym charakterystycznym dla marki designem. Na froncie zobaczymy zdjęcie samego urządzenia i kilka podstawowych informacji o nim. Dowiemy się więc, że do produktu dostępne jest dedykowane oprogramowanie, a także pełne podświetlenie RGB, ale również poznamy zastosowane przełączniki – w tym przypadku Gateron Yellow Pro.

Opakowanie klawiatury KRUX Atax Pro Creator Retro RGB

Po odwróceniu opakowania ujrzymy szkic testowanej klawiatury. Oprócz tego naszym oczom ukażą się informacje na temat specyfikacji sprzętu i funkcji, w jakie wyposażony został model Atax Pro Creator Retro. Tekst przeczytamy zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Wnętrze opakowania KRUX Atax Pro Creator Retro RGB

W prostym, podłużnym opakowaniu znajdziemy klawiaturę KRUX Atax Pro Creator Retro, która jest owinięta w zabezpieczającą folię, a na brzegach trzymają ją dwie pianki. Oprócz samego sprzętu w zestawie otrzymujemy instrukcję obsługi w języku polskim oraz angielskim z wszelkimi potrzebnymi nam informacjami. Znajdziemy tam zbiór skrótów klawiszowych do ustawiania podświetlenia i używania funkcji multimedialnych, a także link do pobrania dedykowanego oprogramowania do klawiatury. Wprawdzie smukłe nasadki klawiszy bez wysiłku można zdemontować samymi palcami, jednak dodatkowy przyrząd ułatwiający tę czynność i tak jest mile widziany, a mowa tutaj o dołączonym do klawiatury zwykłym, plastikowym keycap pullerze, który dopełnia oferowany przez producenta zestaw.

Wygląd zewnętrzny: budowa, design i materiały

Na sam początek wspomnę, iż KRUX Atax Pro Creator Retro jest praktycznie tym samym sprzętem, co czarny, bliźniaczy model – Atax Pro – ale o innej stylistyce i z innymi przełącznikami. KRUX Atax Pro Creator Retro to klawiatura mechaniczna o zamkniętej obudowie typu TKL. Samo urządzenie na pierwszy rzut oka wygląda bardzo ciekawie i solidnie, a zarazem minimalistycznie. Mimo że Atax Pro Creator Retro wykonano w całości z tworzywa sztucznego, to nie powinniśmy martwić się o żadne zgrzytanie, złe spasowanie czy skrzypienie obudowy. Plastiki, z których wykonano konstrukcję, nie są zbyt grube, lecz przy normalnym użytkowaniu nie powinno się z nimi nic dziać. Jedynym elementem, do jakiego mógłbym się przyczepić, jest dolny panel (ten pod spacją). Chodzi on bowiem trochę luźniej i da się go lekko nagiąć. Dominujący kolor obudowy klawiatury to odcień brudno-biały, czego dopełnieniem są szare i czerwone akcenty w postaci nakładek na klawisze. Pod plastikowym topem znajdziemy płytę montowniczą, do której są przytwierdzone przełączniki – w tym przypadku Gateron Yellow Pro. Wymiary urządzenia to 355 × 137 × 39 (długość × szerokość × wysokość), a jej waga wynosi dokładnie 940 g. Jako wizualny dodatek nad strzałkami umieszczono logotyp producenta w kolorze szarym. Pod klawiszami PrintScreen, ScrollLock i Pause/Break znajdziemy dwie diody LED informujące o aktywowaniu CapsLocka i ScrollLocka.

Design klawiatury KRUXa

Mankamentem, o którym warto wspomnieć, jest nierównomierne rozmieszczenie keycapów na klawiaturze. Niestety klawisze funkcyjne i ESC są nieco przesunięte w dół, a ten drugi dodatkowo w prawo. I tutaj rodzi się mały problem, naprawdę ciężko jest bowiem wyjąć nakładkę z klawiatury za pomocą dołączonego do zestawu keycap pullera, ponieważ trudno włożyć ten przyrząd w tak małą przerwę. Przy normalnym użytkowaniu w żadnym stopniu to nie przeszkadza, lecz warto o tym wspomnieć.

Spód urządzenia od KRUXa

Na płaskim spodzie klawiatury znajdziemy naklejkę informującą o numerze seryjnym naszej klawiatury po środku oraz trochę niżej mniejszą wlepkę potwierdzającą sprawdzenie urządzenia przez testerów jakości. Nie mogło oczywiście zabraknąć też gumowych stopek antypoślizgowych. Te umieszczono w każdym rogu sprzętu i muszę przyznać, że całkiem dobrze utrzymują one klawiaturę w miejscu. Stabilność jest więc na bardzo wysokim poziomie.

Nóżki

Nóżki, w które wyposażona została klawiatura KRUX Atax Pro Creator Retro, posiadają dwustopniową regulację pozwalającą na ustawienie trzech różnych wysokości oraz kątów. Z podstawowego profilu jest ona dosyć płaska, co przy dłuższym użytkowaniu w takiej pozycji może stać się lekko uciążliwe. Po rozłożeniu nóżek nachylenie jest na tyle dobre, że zapominamy o tym problemie występującym w fabrycznym profilu. Zawiasy zastosowane w podporach stosunkowo dobrze się trzymają i naprawdę ciężko jest je złożyć. Tworzywo, z którego je zrobiono, niestety nie jest zbyt grube, przez co widać, jak lekko się one uginają pod naszym naciskiem. Dodatkowo stopki zakończone są gumkami antypoślizgowymi.

Rozłożone nóżki na spodzie klawiatury

Przewód w klawiaturze

W klawiaturze KRUX Atax Pro Creator Retro otrzymujemy wbudowany 180-centymetrowy przewód zakończony wtykiem USB-A, a samo wyjście przy urządzeniu nie jest wycentrowane, lecz znajduje się nieco po prawej stronie. Niestety na minus oceniam zastosowanie wbudowanego na stałe kabla… Zdecydowanie brak tutaj portu USB-C i zwykłego, odpinanego przewodu. Niestety nie zastosowano wokół niego jakiegokolwiek materiałowego oplotu. Jest to po prostu gumowy, biały przewód, który daje się łatwo formować. Dodatkowo posiada on małe zabezpieczenie przed zagięciem w miejscu jego wyjścia w czerwonym kolorze. Warto dodać, że klawiatura jest również kompatybilna z konsolami, choć niektóre funkcje nie będą tam działać.

Przewód i wygląd klawiatury

Skróty klawiszowe

KRUX Atax Pro Creator Retro oferuje szereg predefiniowanych skrótów klawiszowych. Przytrzymując przycisk funkcyjny (FN) i wciskając odpowiedni klawisz na klawiaturze, użytkownik może łatwo sterować multimediami i podświetleniem klawiatury. Oto one:

  • Fn + F1-F8: sterowanie multimediami
  • Fn + F9: e-mail
  • Fn + F10: przeglądarka internetowa
  • Fn + F11: blokada klawiatury
  • Fn + F12: kalkulator
  • Fn + 1 do 5: wybór trybu podświetlenia
  • Fn + klawisz Windows: blokada klawisza Windows
  • Fn + Del: powrót do ustawień fabrycznych
  • Fn + W: zamiana WSAD ze strzałkami
  • Fn + Esc: wyłączenie podświetlenia
  • Fn + PrtSc, ScrLk, Pause, Ins, Hm, PgU, End, PgD, +/-: kontrola podświetlenia

Dostępna jest także opcja blokady przycisku Windows, zapobiegająca przypadkowemu zminimalizowaniu gry w trakcie zabawy.

Przełączniki i keycapy

W klawiaturze KRUX Atax Pro Creator Retro do wyboru mamy dwa warianty przełączników. Pierwszymi z nich są switche Outemu Black, a drugimi liniowce Gateron Yellow Pro – i to właśnie te umieszczono w testowanym przeze mnie modelu. Pod względem dźwięku przełączniki te nie są bardzo głośne. Zostały one fabrycznie nasmarowane, przez co nie słychać w nich charakterystycznego dźwięku tarcia czy trzeszczenia. Jakość samego smarowania jest na naprawdę przyzwoitym poziomie, jest to po prostu dobrze wykonana praca, biorąc pod uwagę fakt, że klawiatura została wypuszczona na rynek z fabryki. Rzadko kiedy występuje w nich metaliczny pogłos, a także nie uświadczymy nadmiernego chwiania się przycisku. Trwałość każdego ze switchy szacowana jest na około 50 mln kliknięć. Dla celów informacyjnych dodam, że do aktywacji przełączników Gateron Yellow Pro wymagana jest od użytkownika siła na poziomie około 62 gramów, a samo wciśnięcie do poziomu 2,2 mm. Do wciśnięcia klawisza do samego końca – 3,9 mm. Sprężynki w switchach również są fabrycznie przesmarowane. Szczerze mówiąc, bardzo mi się spodobały przełączniki Gateron Yellow Pro w tej klawiaturze. Pisało mi się na nich naprawdę przyjemnie, ale również grało niezwykle miło.

Switche w klawiaturze

KRUX Atax Pro Creator Retro posiada 87 klawiszy. Tarczą każdego przełącznika jest keycap wykonany z tworzywa PBT metodą double-shot. Ich powierzchnia jest delikatnie chropowata, co może zniwelować uczucie ślizgania się palca. Keycapy posiadają profil OEM, jak większość gotowych klawiatur. Bardzo dobrze trzymają się one przełącznika i nie ma mowy tutaj o żadnym „lataniu” na boki. Literki są osobnym mleczno-przezroczystym kawałkiem plastiku, a więc nigdy się one nie zmażą. Sam font i jego jakość również zasługuje na pochwałę. Po włączeniu podświetlenia RGB keycapsy znakomicie przepuszczają światło, przez co efekt wizualny jest naprawdę ciekawy. Większość nakładek w tej klawiaturze jest w białym kolorze, kilkanaście pozostałych pomalowano zaś na szaro. Zwieńczeniem całości są przyciski ESC i Enter, które „ubrano” w czerwone wdzianka.

Przełączniki Gateron Yellow Pro w klawiaturze

Stabilizatory

Na sam początek wspomnę, iż stabilizatory znajdują się pod wszystkimi dłuższymi przyciskami: spacja, shift, backspace, enter. Te w KRUX Atax Pro Creator Retro według producenta fabrycznie nasmarowano. Po dogłębnym sprawdzeniu mogę potwierdzić te informacje. Niestety stabilizatory w tym modelu naprawdę słabo siedzą w płytce montowniczej. Da się zauważyć, że te latają dosłownie w każdym kierunku, pogarszając przy tym wrażenia akustyczne – nietrudno jest w tym przypadku usłyszeć charakterystyczny nieprzyjemny dźwięk.

Test KRUX Atax Pro Creator Retro – Ghosting i Key Rollover

KRUX Atax Pro Creator Retro jest klawiaturą mechaniczną, a co za tym idzie – nie występuje tutaj zjawisko Ghostingu, czyli rejestrowania nienaciśniętych przez nas klawiszy (tzw. duchów) w momencie wciśnięcia kilku guzików naraz. Jeśli chodzi natomiast o funkcję Key Rollover, czyli to, ile naraz naciśniętych przycisków jest w stanie zarejestrować nasza klawiatura, to tak naprawdę nie ma ograniczenia. Ile damy rade wcisnąć, tyle aktywowanych przełączników nasz sprzęt zarejestruje (NKRO).

Prawa, dolna część urządzenia ze strzałkami

Wrażenia z użytkowania klawiatury

KRUX Atax Pro Creator Retro ma stosunkowo prosty i tradycyjny profil. Wygoda pracy jest na wysokim poziomie. W czasie moich testów klawiatura sprawowała się bardzo dobrze. Zarówno w pisaniu dłuższych tekstów, jak i przy graniu w różnego rodzaju produkcje, nie miałem z nią żadnych problemów. Reakcja przełącznika na kliknięcie jest wręcz błyskawiczna. Podsumowując – jakość pracy oceniam pozytywnie.

Wygląd klawiatury

Oprogramowanie

Na froncie pudełka znajduje się informacja o dostępnym oprogramowaniu do testowanej klawiatury. Te pobieramy z oficjalnej strony producenta. Soft od KRUXa jest dość łatwy w obsłudze, a przy tym ma sporo opcji do konfigurowania pod własne preferencje. Niestety nie jest ono dostępne w języku polskim.

Podświetlenie RGB

Klawiatura KRUX Atax Pro Creator Retro ma w pełni konfigurowalne podświetlenie RGB. Producent udostępnił nam całą paletę barw do wyboru. Kolor możemy ustawić w oprogramowaniu za pomocą wartości każdego z kolorów – czerwony, zielony i niebieski – lub ręcznie nawigować w celu znalezienia odpowiedniego odcienia. Dodatkowo możemy je programować skrótami klawiszowymi. Do wyboru jest 19 trybów świetlnych. Dostępne jest podświetlenie statyczne, oddychające, ale także zmiana kolorów w pętli czy aktywowanie tylko wtedy, jak klikniemy przycisk w klawiaturze. Jednak gdy chcemy całkowicie wyłączyć RGB, to także jest taka możliwość. Oprócz tego do wyboru jest pięć poziomów natężenia światła (w tym całkowicie wyłączone). W niektórych trybach możemy ustawić szybkość iluminacji efektów oraz zmienić kolor. Samo podświetlenie nie jest jakoś szczególnie bardzo mocne i jasne, lecz tragedii nie ma. Identyfikacja klawiszy w ciemności nie sprawi użytkownikowi żadnego problemu.

Konfiguracja podświetlenia RGB w oprogramowaniu KRUXa

Konfiguracja zadań dla przycisków

W drugiej zakładce oprogramowania KRUX-a możemy przypisywać zupełnie nowe i inne funkcje pod dowolny przycisk w klawiaturze. Obsługa jest bardzo prosta – wybieramy klawisz, któremu chcemy nadać nową rolę, i ustawiamy dla niego konkretne zastosowanie.

Zakładka "Ustawienia dla przycisków"

Makra w KRUX Atax Pro Creator Retro

W osobnej zakładce możemy stworzyć własne makra i przypisać je do wybranych przez nas przycisków. Umożliwiają one możliwość stworzenia sekwencji składającej się z ponad 100 akcji. Można nagrywać zarówno przyciski z myszki, jak i z klawiatury. Użytkownik ma również do dyspozycji zapisywanie profili.

Ustawianie makra w klawiaturze KRUX Atax Pro Creator Retro

Zakładka z bardziej zaawansowanymi ustawieniami

W ostatniej zakładce z oprogramowania KRUX-a możemy ustawić wartość polling rate, a do wyboru mamy: 125, 250, 500 lub 1000 Hz. Z poziomu softu mamy również możliwość aktywowania funkcji N-Key Rollover czy blokady klawisza Windows. Oprócz tego, poprzez oprogramowanie użytkownik może zamienić funkcje strzałek na klawisze WASD.

Reszta ustawień w sofcie KRUXa

Podsumowanie recenzji KRUX Atax Pro Creator Retro 

Testy, jakim został poddany KRUX Atax Pro Creator Retro, polegały w przeważającej części na intensywnym użytkowaniu zarówno podczas grania, jak i przy tworzeniu dłuższych tekstów. Cała recenzja tego sprzętu została napisana właśnie na omawianej klawiaturze. Muszę przyznać, że korzystało mi się z niej stosunkowo dobrze, mimo kilku małych mankamentów. Jakość wykonania całej konstrukcji wygląda zadowalająco, nie ma mowy tutaj o żadnych skrzypieniu czy złym spasowaniu obudowy. Na ogromny plus zasługują zastosowane przełączniki – Gateron Yellow Pro. Zostały one już fabrycznie nasmarowane, przez co dźwięk kliku jest znacznie lepszy niż w przypadku fabrycznych, niesmarowanych switchy. Do nakładek na klawisze również nie mam zastrzeżeń – są one po prostu dobrej jakości. Tryb działania plug & play działa bez żadnych zarzutów. Oprogramowanie KRUX-a również zasługuje na plus, jest tam naprawdę sporo opcji do konfiguracji (w tym podświetlenia RGB).

Klawiatura Atax Pro Creator Retro RGB z włączonym podświetleniem

Elementami, do których mógłbym się przyczepić, są stabilizatory („latają” na boki) oraz wbudowany na stałe przewód (bez możliwości łatwego odpięcia, dodatkowo nie zastosowanego żadnego materiałowego oplotu). Na wzmiankę zasługuje też nierównomierne rozmieszczenie keycapów na klawiaturze. Problem ten dotyczy klawiszy funkcyjnych i przycisku ESC. Nóżki w modelu KRUX Atax Pro Creator Retro wykonano ze stosunkowo cienkiego tworzywa, przez co widać, że lekko się uginają pod naszym naciskiem. Mimo to KRUX Atax Pro Creator Retro wciąż pozostaje produktem z dobrym stosunkiem ceny do jakości. Testowaną klawiaturę na sklepowych półkach znajdziemy za 300 zł. Najnowsze urządzenie spod skrzydeł tego producenta jest warte polecenia, jeżeli możecie przymknąć oko na kilka małych mankamentów.

Strzałki i prawa część klawiatury

Na polskim rynku dostępnych jest mało klawiatur z podobnymi parametrami, więc konsumenci niestety nie stają przed szerokim wyborem poszukując alternatywy z retrogamingowym sznytem. Bardzo podobnym (a nawet identycznym) sprzętem jest w zasadzie wyłącznie model K4 TKL RGB Retro firmy Xtrfy, na który bez wątpienia również można zwrócić uwagę przed zakupem. Z wyglądu są to bowiem praktycznie dwa bliźniacze urządzenia.

Maciej Krause

Fan sprzętu komputerowego i technologii, który interesuje się wszystkim co z tymi zagadnieniami związane. Ponadto człowiek pełen nieposkromionej ambicji z ciekawością podchodzący do nowych wyzwań. W wolnym czasie stawia czoła bossom w grach wideo i nałogowo pokonuje kolejne kilometry na dwóch kółkach.