Test headsetu Genesis Neon 750 RGB – dobre i tanie słuchawki z mikrofonem?

Genesis Neon 750 RGB są najwyżej pozycjonowanymi słuchawkami przewodowymi w portfolio producenta i kuszą niską ceną. Jak poradzą sobie w testach naszej redakcji? Zapraszamy do dzisiejszej recenzji.

9 października 2021

Genesis Neon 750 to w gruncie rzeczy poprawne słuchawki, jednak nie pozbawione wad. Niestety powracające problemy z mikrofonem i ustalona przez producenta cena plasująca je „na półkach” niebezpiecznie blisko bardziej znanej konkurencji nie pozwalają mi wystawić recenzowanemu dziś headsetowi wyższej noty. Chyba że ktoś znajdzie go na znacznej przecenie i jest świadomy niedoskonałości mikrofonu.

3.5 /5
  • Jakość dźwięku
  • Jakość wykonania
  • Prostota instalacji i obsługi
  • Dobra jakość nagrywanego dźwięku mikrofonem
  • Cena porównywalna z bardziej zaawansowaną konkurencją
  • Rozłączający się mikrofon
  • Brak regulacji oświetlenia
  • Efekt echa

Funkcje pilota: Włącz/wyłącz podświetlenie, Włącz/wyłącz mikrofon, Regulacja głośności
Obsługiwane platformy: Sony PlayStation 4, PC, Nintendo Switch, Microsoft XBOX One, Laptop
Budowa słuchawek: Zamknięte
Typ słuchawek: Nauszne
Komunikacja: Przewodowa
Waga: 350 g
Wyciszenie mikrofonu: Na przewodzie
Mocowanie mikrofonu: Odłączany
Materiał: Skóra ekologiczna, gąbka, plastik
Kolor: Czarny
Kolor podświetlenia: RGB
Regulacja głośności: Na przewodzie
Średnica membrany: 50 mm
Typ membrany: Magnes neodymowy
Odstęp sygnału od szumu (S/N): 95 dB
Moc wejściowa: 20 mW
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100-16000 Hz
Czułość mikrofonu: -42 dB
Dynamika głośników: 106 dB
Pasmo przenoszenia słuchawek: 20-20000 Hz
System audio: Stereo 2.0
Oplot przewodu: Oplot plastikowy
Długość przewodu: 150 cm
Złącza: USB Typ-A, Jack 3,5 mm
Akcesoria w zestawie: Woreczek, Adapter USB

Spis treści

Do tej pory recenzowałem kilka różnych urządzeń firmy Genesis. Klawiatury tego producenta wywarły na mnie pozytywne wrażenie, dlatego bardzo byłem ciekaw, jak w moich testach poradzą sobie nauszne słuchawki dla graczy Neon 750 RGB. Jak wypadły w czasie dwóch tygodni użytkowania? Przekonajmy się!

Opakowanie i zawartość zestawu

Produkt dostarczany jest w prostym, kartonowym opakowaniu utrzymanym zewnątrz w kolorach czerni i czerwieni – charakterystycznych dla tego producenta. Wewnątrz cienkiej obwoluty znajduje się solidne tekturowe pudełko skrywające w sobie omawiane słuchawki.

Słuchawki umieszczone są na plastikowej wkładce, wewnątrz której użytkownik znajdzie odłączany mikrofon. Poza samymi słuchawkami w pudełku nie znajduje się zbyt wiele. W zestawie dostaniemy też instrukcję szybkiej instalacji, woreczek do przechowywania słuchawek, prosty przedłużacz USB typu A oraz rozdzielacz zunifikowanego złącza Jack 3,5 mm na dwa oddzielne kanały: dla słuchawek oraz mikrofonu.

Zawartość pudełka

Test Genesis Neon 750 RGB – konstrukcja i wygląd

Recenzowane słuchawki wykonane są z plastiku, skóry ekologicznej oraz gąbki. Nauszniki połączone są plastikowym pałąkiem pokrytym srebrną farbą, o teksturze sprawiającej wrażenie metalowego elementu. W lewym nauszniku znajduje się wyprowadzenie kabla oraz gniazdo Jack 3,5 mm do podpięcia dołączanego mikrofonu. Całość konstrukcji jest regulowana i solidnie wykonana. Na lewym nauszniku znajdują się panele podświetlenia RGB.

Słuchawki Genesis Neon 750

Gąbki na nausznikach są duże i miękkie, jednak nie zapewniają pasywnej redukcji hałasu. Gąbka otaczająca pałąk jest jednak twardsza. Wszystkie elementy amortyzacyjne obite są skórą ekologiczną.

Wnętrze nauszników

Przewód łączący produkt z komputerem lub konsolą opleciony jest syntetycznym materiałem, chroniącym przed uszkodzeniami. Na końcu kabla użytkownik znajdzie dwa złącza Jack 3,5 mm dla słuchawek i mikrofonu oraz gniazdo USB dostarczające zasilanie dla paneli podświetlenia. Na przewodzie znajduje się pilot do sterowania głośnością, wyciszania mikrofonu i włączania lub wyłączania podświetlenia.

Pilot sterowania

Recenzowany sprzęt nie wymaga oraz nie posiada sterowników, a panele LED wyświetlają kolory w jednym, predefiniowanym trybie iluminacji PRISMO.

Testy podczas użytkowania

Słuchawki Genesis Neon 750 użytkowałem przez około dwa tygodnie. W tym czasie przetestowałem je w grach, przy słuchaniu muzyki oraz oglądaniu filmów. Zanim przejdę do zachowania recenzowanego sprzętu w różnych aplikacjach multimedialnych, przedstawię doświadczenia dotyczące komfortu noszenia produktu.

Słuchawki Genesis Neon

Pomimo kilku płaszczyzn regulacji Neon 750 osiadają na głowie użytkownika dosyć ciasno. Gąbki wokół nauszników są duże i miękkie, jednak nie zapewniają pasywnej redukcji hałasu. Zamiast tego, gdy słuchawki zostaną źle nałożone, dosyć szybko pojawia się wrażenie niewygody i ucisk na uszy. Gąbka na pałąku jest dosyć twarda i płytka, szczególnie na samym czubku głowy, jednak to nie powoduje dyskomfortu.

Słuchawki od góry

Wrażenia podczas gier

Produkt testowałem w kilku produkcjach, a pierwsze, co zauważyłem, to subtelny, ale słyszalny efekt echa. Oprócz tego nie miałem natomiast ze słuchawkami większych problemów. Początkowo w niektórych grach pojawiały się szumy i piski interferencji, ale rozwiązało je podpięcie do innego gniazda dźwięku w moim komputerze. Oznacza to jednak, że słuchawki mogą nie „lubić się” z gniazdami Jack niektórych urządzeń.

Regulowany pałąk słuchawek

W czasie gry w singlowe tytuły Hades i House Flipper słuchawki zapewniały czysty dźwięk, pozwalając bez przeszkód zanurzyć się w świecie gry. Tytuły dla wielu graczy, jak SplitGate i Battlefield 2042 Beta, również świetnie współpracowały z recenzowanymi słuchawkami. Kroki przeciwników i inne kluczowe efekty dźwiękowe były wyraźnie słyszalne. Nie zdarzało się również „szarpanie” dźwięku czy inne niepożądane problemy techniczne.

Podświetlenie słuchawek Neon 750

Muzyka i filmy

W czasie słuchania muzyki lub seansu filmowego sprzęt firmy Genesis również zachowywał się poprawnie, jednak zdarzyło się kilka usterek. Niskie tony w recenzowanych słuchawkach są dosyć płaskie i w wielu przypadkach przypominają stukanie z nałożonym efektem pogłosu. W utworach z wyraźną linią basową jest trochę lepiej, ale tam, gdzie jest ona subtelniejsza, najczęściej prawie w ogóle jej nie słychać. Audiofile raczej nie będą zadowoleni z recenzowanego produktu.

Podświetlenie słuchawek

Przy oglądaniu filmu czy seriali, podobnie jak w wypadku gier, nie miałem natomiast żadnych problemów. Wszystkie dochodzące do mnie dźwięki były czyste i zrozumiałe. Chociaż ponownie: trochę wkradał się wspomniany wyżej efekt echa.

Rozmowy audio i nagrywanie dźwięku

Niestety dużym problemem jest mikrofon. O ile sama jakość rozmów i nagrywanego dźwięku jest jak najbardziej w porządku – jedynie przy maksymalnym podbiciu czułości występują akceptowalne szumy – o tyle ma on tendencję do rozłączania się ze słuchawkami, nawet w trakcie rozmowy. Musiałem wówczas albo poruszać nim w prawo i lewo, albo wypiąć i podpiąć całkowicie. Nie wiem, czy jest to wina mojego egzemplarza, czy całej serii produktu, ale zdarza się to często i w tym momencie jest całkowicie nieakceptowalne.

Podświetlenie słuchawek

Podświetlenie RGB

Ponieważ producent nie dostarcza do słuchawek żadnych sterowników czy programu konfigurującego, nie istnieje możliwość konfiguracji podświetlenia. Panel LED świeci się tylko w jednym, predefiniowanym trybie PRISMO. Nie ma możliwości zmiany kolorów, poziomu jasności czy trybu podświetlenia. Nie jest to może wielka wada, ale skoro słuchawki mają w nazwie RGB, to potencjalny nabywca mógłby oczekiwać chociaż podstawowej możliwości dostosowania trybu iluminacji do własnych upodobań wizualnych. LED-owy panel można tylko włączyć lub wyłączyć z poziomu pilota na kablu.

Słuchawki w fabrycznym opakowaniu

Genesis Neon 750 RGB na tle konkurencji – czy warto kupić?

W popularnej porównywarce cen produkt firmy Genesis można znaleźć w różnych sklepach w cenie ok. 220 zł. Niestety dla recenzowanych słuchawek w podobnym przedziale cenowym potencjalny nabywca znajdzie również bardziej zaawansowane produkty. W takiej samej cenie w popularnym sklepie internetowym dostępne są SteelSeries Arctis 1 Wired zapewniające, chociażby, pasywną redukcję hałasu, której brakuje modelowi Neon 750.

Wewnętrzne pudełko

Za nieco większą kwotę użytkownik może znaleźć różne warianty słuchawek Razer Kraken, cechujących się obsługą wirtualnego dźwięku przestrzennego 7.1. Najtańszy z serii, model Kraken X, kosztuje obecnie 249 zł. Oprócz tego, w przedziale cenowym 200-300 zł, dostępne są również produkty firm Corsair, Roccat czy Logitech.

Maciej Żbik

Miłośnik retro zafascynowany technologią starszą niż on sam. Kolekcjonuje konsole do gier oraz gry, o każdej z osobna stara się umieć powiedzieć to i owo. Jego ulubioną rozrywką jest zgłębianie wiedzy na interesujące go tematy, potrafi przesiadywać godzinami na dedykowanych portalach Wiki. Z gier lubi wszystkie gatunki poza sportowymi i strategicznymi. Król parkietu w „Just Dance”.
UWaga! Gorące informacje!