Solasta: Crown of the Magister dostanie edytor lochów

Myśląc o Dungeons & Dragons oraz grach komputerów patrzymy w kierunku Baldur’s Gate 3. Nie jest to jednak jedyny tytuł oparty na zasadach tego systemu RPG, na który warto zwrócić uwagę.

6 marca 2021
Na skróty
  • Solasta: Crown of the Magister dostanie edytor lochów.
  • Pozwoli on na tworzenie scenariuszy niczym w trakcie żywej sesji RPG.
  • Narzędzie zadebiutuje jeszcze w tym miesiącu.

Portal wccftech.com miał sposobność porozmawiać z trzema twórcami ze studia Tactical Adventures: założycielem Mathieu Girardem, liderem społeczności Emile Zhangiem oraz managerem społeczności Pierrem Worgague. Podzielili się oni informacjami na temat nadchodzącego narzędzia do tworzenia lochów, które pojawi się pod koniec miesiąca w tytule.

Solasta – czyli w zasadzie co?

Jeśli do tej pory nie słyszeliście o tej grze, to spieszę z wyjaśnieniem. Jest to klasyczny taktyczny RPG z izometrycznym rzutem oparty o system D&D SRD 5.1, w którym pokierujemy czwórką stworzonych przez nas postaci. Debiutancki projekt studia Tactical Adventures został zapowiedziany znienacka w czerwcu 2019 roku przy pomocy zabawnego animowanego zwiastuna. W samym wideo wyraźnie podkreślono, jak istotnym czynnikiem będzie właściwa współpraca bohaterów.

Magister, ale budownictwa

Od 20 października Solasta: Crown of the Magister jest dostępne w ramach wczesnego dostępu na Steamie i oferuje kampanię dla pojedynczego gracza (podobnie jak Baldur’s Gate 3). Pod koniec miesiąca do gry trafi narzędzie, które w szczególności przypadnie do gustu mistrzom podziemi. Pozwoli ono kreować swoje własne „wymarzone” lochy. Jak mówią sami twórcy, coś takiego można tworzyć z poziomu Unity, na którym jest napisana gra, ale nie każdy ma odpowiednie umiejętności do jego obsługi. Potrzebne było zatem rozwiązanie intuicyjne jak klocki LEGO, które są jedną z inspiracji. Kolejnym wzorem do naśladowania okazuje się kolorowe LittleBigPlanet oraz jego rewelacyjny edytor poziomów, który przyniósł społeczności setki, jeśli nie tysiące dodatkowej zabawy. Twórcy liczą na podobny sukces w swoim tytule.

W przeciwieństwie do samej gry narzędzie na chwilę obecną umożliwi tworzenie lochów z tylko jednym poziomem/piętrem, choć twórcy nie wykluczają, że w przyszłości również w edytorze pojawi się więcej wertykalności, która jest szalenie istotny elementem podstawowej rozgrywki. Również statystyki potworów póki co pozostaną stałe, gdyż edytor opiera się o gotowe elementy z bazowej wersji. Jak jednak mówią twórcy, na wszystko przyjdzie pora.

W Solasta: Crown of the Magister możecie grać już dziś w ramach Early Accessu, a twórcy obiecują, że pełna wersja tytułu ukaże się jeszcze w 2021 roku. Warto się zainteresować, gdyż tytuł stawia na doświadczenie bliskie żywym sesjom, a nie trzeba przy tym martwić się zebraniem drużyny, bo tworzymy ją sami.

Paweł Trawiński

Gracz prawie od urodzenia, szukający angażujących historii. Pasjonat wiedzy wszelakiej, bo każda informacja ma swoją wartość. Mistrz smalltalk’u na dowolny temat, chętny do wysłuchania każdej opinii. Poza tym, typowy everyman, którego mijasz codziennie na ulicy.
UWaga! Gorące informacje!