Test klawiatury Razer Huntsman Mini Analog – mały sprzęt z analogowymi przełącznikami

15 listopada 2023,
13:25
Arek Grabowski

Razer Huntsman Mini Analog jest bardzo małą klawiaturą mechaniczną, która wyróżnia się wykorzystaną technologią. Producent zaimplementował tu bowiem wyjątkowe opto-mechaniczne przełączniki. Niepozorny sprzęt nie rzuca się w oczy krzykliwym wyglądem, jednak komfort, wytrzymałość oraz funkcjonalność są jego ogromnymi zaletami, które każdy użytkownik zauważy natychmiast, gdy tylko zetknie się z produktem tej uznanej marki.

Razer Huntsman Mini Analog test i recenzja klawiatury leżącej na biurku
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"

Klawiatura Razer Huntsman Mini Analog wyróżnia się przede wszystkim zainstalowanymi przełącznikami. Wykorzystano tu opto-mechaniczne analogowe switche, co daje ogrom nowych możliwości. Sprzęt sprawdza siłę naciśnięcia na klawisz – przy połowicznym wciśnięciu możemy wykonać inną akcję niż przy dociśnięciu przełącznika do końca. W ten sposób nie musimy nawet klikać przycisków, aż zostaną aktywowane. Wystarczy tylko „dotknąć” klawisz, by został odpowiednio odczytany. Oczywiście wszystko można skonfigurować – siłę nacisku, aktywację czy akcję dla konkretnych przycisków. Sprzęt oferuje też funkcję Rapid Trigger, która sprawia, że możemy pisać lub po prostu klikać jeszcze szybciej. Klawiatura charakteryzuje się minimalistycznym designem oraz bardzo zachowawczym podświetleniem. Na wyróżnienie zasługuje wytrzymałość sprzętu.

4.0 /5
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"
  • Analogowe przełączniki gwarantują niezwykłą precyzję
  • Można modyfikować punkt aktywacji klawisza
  • Funkcja Rapid Trigger
  • Klawiatura jest bardzo wytrzymała i stabilna
  • Klawisze wykonane z PBT są bardzo odporne na ścieranie
  • Rozbudowane oprogramowanie klawiatury pozwala na wiele
  • Podświetlenie Razer Chroma można dowolnie programować i ustawiać profile
  • 60-procentowy format sprawia, że klawiatura jest naprawdę mała
  • Dźwięk klikania klawiszy jest niezwykle przyjemny i satysfakcjonujący
  • Podświetlenie w dzień jest mało widoczne
  • Długie przyciski nie są najlepiej podświetlone
  • Używanie przycisków funkcyjnych i strzałek jest mocno utrudnione
  • Opisy przycisków funkcyjnych nie są podświetlone, co czyni je mało widocznymi

Rodzaj przełączników: Razer Analog Optical Switch

Typ: 60%

Łączność: Przewodowa

Interfejs: USB

Klawisze numeryczne: Nie

Klawisze multimedialne / funkcyjne: Tak

Podświetlenie klawiszy: Tak

Kolor podświetlenia klawiszy: Wielokolorowe – RGB

Rodzaj podświetlenia: Każdy klawisz może mieć inny kolor

Złącza: USB-C – 1 szt.

Podpórka pod nadgarstki: Nie

Kolor: Czarny

Obsługiwane systemy: Windows, MacOS, Linux

Długość przewodu: 1,8 m

Dodatkowe informacje:

  • Stopki antypoślizgowe
  • Funkcja Rapid Trigger
  • Regulacja jasności podświetlenia
  • Programowalne podświetlenie – Razer Chroma
  • Możliwość ustawienia punktu aktywacji klawisza
  • Pełny Anti-Ghosting i N-Key Rollover
  • Częstotliwość odświeżania: 1000 Hz
  • Nakładki z PBT
  • Aluminiowa wytrzymała obudowa

Długość: 103 mm

Szerokość: 293 mm

Wysokość: 36,8 mm

Gwarancja: 24 miesiące

Kod producenta: RZ03-04340100-R3M1

Opakowanie oraz zawartość zestawu

Pudełko, w którym otrzymujemy klawiaturę, jest dość minimalistyczne. Karton jest czarny z pojedynczymi zielonymi akcentami oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi sprzętu. Widzimy logo Razer, render klawiatury, a także kluczowe cechy – to wszystko na przedzie pudełka. Z tyłu natomiast znajdziemy nieco więcej o samej klawiaturze. Tam producent informuje, że sprzęt oferuje odpinany kabel USB-C, keycapy z PBT, rozmiar 60%, analogowe przełączniki oraz aluminiową konstrukcję.

Po otwarciu pudełka widzimy samą klawiaturę w foliowym opakowaniu oraz małą saszetkę, w której znajduje się krótka informacja od producenta, instrukcja obsługi i zestaw naklejek. Razer dodaje również przewód w oplocie o długości 1,8 metra.

Otwarte pudełko Razer Huntsman Mini Analog

Po wypakowaniu z foliowego opakowania widzimy samą klawiaturę. Razer Huntsman Mini Analog to model 60%, co oznacza, że mamy wyłącznie litery, podstawowe przyciski funkcyjne oraz cyfry. Nie ma tu NumPada, klawiszy F1-F12 czy nawet strzałek. To sprzęt dla fanów minimalizmu. W zestawie znajdziemy również przewód USB-C, świetnej jakości naklejki i instrukcję.

Samo opakowanie nie jest zbyt dużą ciekawostką. Na zdecydowany plus zasługują załączone naklejki. Oprócz tego Razer Huntsman Mini Analog niczym się nie wyróżnia. Ot standardowy pakiet do gamingowej klawiatury. Warto zauważyć, że producent dołączył przewód w oplocie zamiast standardowego – klawiatura jest wyłącznie przewodowa.

To klawiatura dla miłośników minimalizmu

Klawiatura Razer Huntsman Mini Analog to naprawdę niewielki sprzęt. Urządzenie robi wręcz wrażenie przenośnego. Całość wykonano z aluminium, wytrzymałego tworzywa sztucznego oraz PBT (keycapy). Klawiatura jest naprawdę solidna, jeśli chodzi o samo wykonanie czy wykorzystane materiały. Zastosowano tutaj klasyczną czarną kolorystykę. Podświetlenie RGB jest bardzo delikatne – można je nazwać bardziej funkcją niż kwestią estetyczną. Klawisze są lepiej widoczne, lecz ostatecznie efekt nie wpływa mocno na wygląd urządzenia.

Klawiatura Razer Huntsman Mini Analog obok pudełka

Zacznijmy od spodu klawiatury. Można zobaczyć tutaj tworzywo sztuczne z wyżłobionym nadrukiem powtarzającym „For Gamers By Gamers”. W dolnych kątach umieszczono niewielkie antypoślizgowe nakładki, które w moim przypadku sprawdzały się zaskakująco dobrze. Klawiaturę mogłem bez problemu przesunąć, jeżeli tylko chciałem. Samoczynnie jednak nigdy nie zmieniła położenia – nawet podczas intensywnej rozgrywki w Counter-Strike 2 czy Fortnite.

Klawiatura pod spodem ma również regulowane rozkładane nóżki. Można wybrać 2 stopnie „podniesienia” urządzenia. Razer Huntsman Mini Analog to wyłącznie klawiatura przewodowa. Dlatego też na spodzie znajdziemy port do podłączenia USB-C. Tak jak wspominałem powyżej – przewód jest dołączony w zestawie.

Boki klawiatury Razer Huntsman Mini Analog to pełen minimalizm. Nie ma tutaj żadnego elementu, który mógłby się wyróżniać. Są one również wykonane z tworzywa sztucznego. Na dole klawiatury umieszczono niewielkie wyżłobione logo Razer. Dodaje to pewnego charakteru całości i prezentuje się naprawdę dobrze.

Razer Huntsman Mini Analog to klawiatura 60%, o czym wspominałem powyżej. Jest więc naprawdę niewielka. Osoby z większymi dłoniami mogą mieć pewne problemy podczas korzystania z tego rodzaju sprzętu. Mimo wszystko zajmuje on znikomą ilość miejsca przy stanowisku – tę zaletę warto podkreślić. U mnie okazała się niezwykle istotna. Razer Huntsman Mini Analog jest ponad 2 razy mniejszy niż moja kilkuletnia pełnowymiarowa klawiatura.

Analogowe przełączniki optyczne Razer i keycapy z PBT

W klawiaturze Razer Huntsman Mini Analog wykorzystano oczywiście analogowe switche. Czym jednak różnią się one od standardowych? Przede wszystkim systemem aktywacji. Standardowy przełącznik używa modelu 0 i 1 – działa lub nie. Analogowy switch ma pewien zakres, który można wykorzystać na różne sposoby. Przede wszystkim ustawimy preferowany punkt aktywacji czy też przypiszemy różne akcje dla różnych punktów aktywacji. Razer Huntsman Mini Analog umożliwia pod tym względem naprawdę wiele.

Przełączniki klawiatury Razer Huntsman Mini Analog

Razer wykorzystał tutaj nieco przerobione optyczne przełączniki. Klawiatura rozróżnia głębokość wciśnięcia od 1,5 do 3,6 mm. Daje to ogrom ciekawych możliwości. Przykładem jest szybkie pisanie. Można ustawić punkt aktywacji bardzo wysoko. Dzięki temu zaraz po dotknięciu klawisza zostanie on uznany za „wciśnięty”. Inną opcją jest podwójna aktywacja – możemy przypisać różne funkcje pod konkretne punkty aktywacji. Na przykład postać w grze idzie pod „W” wciśniętym lekko, ale gdy użyjemy więcej siły, bohater biegnie (Shift + W).

Przełączniki klawiatury Razer Huntsman Mini Analog

Na wyróżnienie zasługuje niezwykle satysfakcjonujący dźwięk kliknięcia. Przełączniki pod tym względem są nieco podobne do Cherry MX Red lub rozwiązań z serii Thock od Endorfy. Zarówno delikatne „muskanie” przycisków przy ustawieniu wysokiej czułości, jak i pełne wciskanie klawiszy jest tutaj niezwykle satysfakcjonujące.

Nakładki z PBT wykonane metodą podwójnego wtrysku

Gracze potrzebują wytrzymałego i trwałego sprzętu, który nie zużywa się zbyt szybko. Dlatego właśnie klawiatura Razer Huntsman Mini Analog oferuje keycapy PBT double-shot. Są one jedną z najwytrzymalszych opcji na rynku. Mają również dodatkowe nadruki na froncie nałożone metodą pad-print. Informują one o pobocznych funkcjach klawiszy – to swego rodzaju konieczność, jeśli chodzi o klawiatury 60%. Niestety te małe napisy nie są podświetlane, mają jednak łatwo widoczny biały kolor.

Keycapy klawiatury Razer Huntsman Mini Analog

Warto zauważyć, że nakładki są szorstkie i „suche”. Zapewnia to lepszą przyczepność palców do przycisków. Takie rozwiązanie będzie szczególnie istotne na przykład w przypadku gier, gdzie precyzja jest koniecznością. Nakładki charakteryzują się średnią wysokością, zaokrąglonymi rogami oraz delikatnym wyprofilowaniem powierzchni. To dość klasyczne rozwiązanie, które spotkamy w wielu innych klawiaturach – również innych producentów.

Rapid Trigger, czyli funkcja zmiennego punktu resetu aktywacji

Klawiatura Razer Huntsman Mini Analog oferuje funkcję Rapid Trigger. Umożliwia ona korzystanie ze zmiennego punktu resetu przycisku. Dzięki temu wystarczy tylko delikatne zwolnienie klawisza, by został on zdezaktywowany. Wtedy można go nacisnąć ponownie. W praktyce oznacza to, że ostatecznie nie trzeba do końca odpuszczać klawisza, by został zresetowany. Dla standardowych klawiatur takie rozwiązanie jest niemożliwe.

Rapid Trigger gwarantuje tutaj jeszcze większą szybkość, jeśli chodzi o reakcję. Dodatkowo pisanie, czy granie w gry staje się nieco przyjemniejsze oraz pod pewnymi względami „inne”. Kiedy tylko odpuszczamy przycisk, natychmiast jest dezaktywowany. Nie ma krótkiego momentu przejścia z 1 na 0, jak w przypadku klawiatury mechanicznej czy membranowej.

Jak Razer Huntsman Mini Analog sprawdza się w praktyce?

Klawiatura jest wyłącznie przewodowa, co dla mnie nie było najmniejszym problemem, bo właśnie takie rozwiązania preferuję. Sprzęt charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, lecz przy tym stoi dość stabilnie. Producent zadbał o genialne switche i solidne keycapy – podczas testów zdecydowanie odczułem wysoką jakość wykonania oraz zaskakujący komfort, którego nie przewidywałem w przypadku tak małego urządzenia.

Aluminiowe wykończenie i solidne spasowanie elementów sprawia, że klawiaturę zdecydowanie trudno uszkodzić. Połączenie plastiku oraz metalu sprawdza się tutaj naprawdę dobrze. Klawiatura jest bardzo wygodna podczas użytkowania, jednak mogłaby być opcja dokupienia dedykowanej poduszki, która sporo by dodała.

Switche działają w dość charakterystyczny sposób. Wyczuwalny jest moment odpuszczenia klawisza, niekoniecznie samego kliknięcia. Zauważyłem, że nadgarstki mniej męczą się podczas pracy, jeżeli punkt aktywacji ustawiałem dość wysoko. Niższa siła potrzebna do naciśnięcia klawisza działała korzystnie.

Przód klawiatury Razer Huntsman Mini Analog

Korzystanie z klawiatury Razer Huntsman Mini Analog jest niezwykle przyjemne. Wszystko dzięki genialnym przełącznikom, które tu wykorzystano. Sprzęt przetestowałem podczas pisania oraz gier – w obu sytuacjach sprawdził się lepiej niż klawiatura ze standardowymi switchami. Było to więc dość ciekawe doświadczenie.

Podświetlenie jest tutaj bardzo minimalistyczne. Preferuję nieco bardziej „krzykliwe” propozycje. Dzięki niemu zobaczymy wszystkie klawisze, lecz niekoniecznie doda to walorów estetycznych. Boczne napisy na przyciskach są moim zdaniem mało widoczne. Podczas wieczornych sesji rzadko mogłem zobaczyć, co dokładnie tam napisano – ostatecznie musiałem się domyślić.

Podświetlenie Razer Chroma dla fanów minimalizmu

Klawiatura charakteryzuje się minimalistycznym podświetleniem tylko w miejscach liter czy nazw przycisków funkcyjnych. Na przykład spacja ma bardzo małe pole, gdzie przedostaje się światło. Mimo wszystko klawiatura Razer Huntsman Mini Analog jest kompatybilna z systemem Razer Chroma. Możemy programować wszystkie przyciski oddzielne. Dostępne jest kilka już gotowych profili. Oprogramowanie pozwala modyfikować kolory, jasność, animacje oraz tworzyć swoje zapisane konfiguracje.

Przełączniki Razer Huntsman Mini Analog z podświetleniem

Podświetlenie nie przeszkadza podczas użytkowania klawiatury w nocy nawet na najwyższej jasności. Tak naprawdę efekty są słabo widoczne. Tutaj podświetlenie rzeczywiście jest wyłącznie funkcją, która czemuś służy. Walory estetyczne odeszły na dalszy plan. Pod względem podświetlenia ciężko porównywać ten model z innymi, ponieważ obsługuje rozbudowane Razer Chroma, jednak ostatecznie ograniczono mocno widoczność efektów.

Możemy jednak wybierać różne animacje o dowolnej prędkości, korzystać z funkcji odwzorowania kolorów, które są na ekranie czy też używać wizualizera zależnego od muzyki. Możliwości jest ogrom, a Razer pozwala wszystko dowolnie konfigurować.

Oprogramowanie Razer Synapse pozwala sterować funkcjami i podświetleniem

Dla klawiatur Razer dedykowane jest specjalne oprogramowanie. Możemy tam sterować wszystkimi funkcjami danego urządzenia oraz na przykład konfigurować podświetlenie, tworzyć profile itd. To oprogramowanie nazywa się Razer Synapse i jest dostępne oczywiście za darmo. Można je pobrać ze strony producenta.

Menu główne Razer Synapse

Niestety Razer Synapse muszę uznać za minus. Aplikacja sporo waży i zajmuje dość dużo zasobów systemowych. Korzystanie z najważniejszych funkcji jak zapisywanie profili czy Rapid Trigger wymaga zainstalowania oprogramowania – nie możemy go usunąć, musi cały czas dzikałać w tle.

Podstawowe ustawienia klawiatury

W pierwszej zakładce menu Razer Huntsman Mini Analog możemy ustawić tryb gracza, działanie konkretnych klawiszy czy też przypisanie przycisków do guzików z kontrolera. Tutaj możliwości nie ma zbyt wiele. Dostępne są także profile – możemy je zapisywać i odczytywać.

Pierwsze menu klawiatury Razer Huntsman Mini Analog

Warto zauważyć, że konfiguracja przebiega tutaj dość prosto. Aby ustawić dany klawisz lub ich grupę, wystarczy zaznaczyć, o które przyciski chodzi ręcznie. Następnie wybieramy odpowiednie opcje. Razer Synapse pod względem prostoty może zaskoczyć.

Ustawienia aktywacji i Rapid Trigger

Kolejna zakładka menu klawiatury w Razer Synapse odnosi się do punktu aktywacji oraz funkcji Rapid Trigger. Możemy skonfigurować te opcje dla każdego przycisku osobno. Ustawiamy dwie zmienne. Pierwszą z nich jest po prostu punkt aktywacji klawisza. Im będzie on wyżej, tym klawiatura staje się bardziej czuła.

Druga zakładka menu klawiatury Razer Huntsman Mini Analog

Druga zmienna odnosi się do czułości funkcji Rapid Trigger. Warto zauważyć, że można również całkowicie wyłączyć tę technologię. Dostępne jest także separowanie czułości wciśnięcia oraz odpuszczenia klawisza. Tutaj również konfiguracja każdego elementu będzie niezwykle prosta.

Ustawienia podświetlenia

Kolejne menu umożliwia konfigurację podświeltenia klawiatury. Na początku są dostępne tylko podstawowe opcje lub wybór predefiniowanych ustawień. Tutaj również nie ma zbyt wielu opcji – wszystko jest bardzo prosto i przejrzyście przedstawione.

Konfiguracja podświetlenia w Razer Synapse

Więcej ustawień związanych z programowaniem podświetlenia znajdziemy w Chroma Studio. Możemy zmienić konfigurację dla każdego klawisza osobno. Mamy dostęp do animacji, ich prędkości, jasności itd. Tutaj możliwości jest naprawdę sporo, a sama konfiguracja również będzie naprawdę prosta – każdy powinien sobie z nią poradzić.

Menu programu Razer Chroma dla klawiatury Huntsman Mini Analog

Oprogramowanie ma także nieco więcej opcji. Razer Synapse nie jest ostatecznie zbyt rozbudowane. Interfejs daje wrażenie przestarzałego. Oprócz tego program zajmuje sporo miejsca i spowalnia nieco działanie komputera.

Razer Huntsman Mini Analog pozwala korzystać z zalet analogowych przełączników bez przepłacania

Klawiatura ta kosztuje obecnie około 500 zł. Za tę cenę otrzymujemy sprzęt wyposażony w analogowe przełączniki, które są cechą charakterystyczną znacznie droższych modeli z najwyższej półki. Klawiatura pod względem komfortu, czasu reakcji oraz jakości wykonania może być porównywana do najlepszych propozycji na rynku. Analogowe przyciski i inny niż zerojedynkowy system aktywacji to coś, za co warto dopłacić.

Sprzęt jest także świetnie wykonany. Razer Huntsman Mini Analog to wytrzymała klawiatura, która wystarczy na naprawdę długi czas. Obudowę wykonano z trwałego plastiku i usztywniono ją aluminium. Keycapy natomiast zostały przygotowane przy użyciu PBT – niezwykle wytrzymałego materiału.

Podświetlona klawiatura Razer Huntsman Mini Analog podłączona przewodem

Pomniejszową wadą było dla mnie oprogramowanie Razer Synapse. Oprócz tego klawiatura nie spełni oczekiwań osób, które preferują bardziej krzykliwe podświetlenie. Dla mnie nie było to większą przeszkodą. Oprócz tego małe podpisy na boku keycapów są niemal niewidoczne w nocy – powinny również zostać podświetlone.

Klawiatura ta będzie idealnym wyborem dla fanów precyzji i wygody. Zajmuje niewiele miejsca, a podczas użytkowania mamy wrażenie, że korzystamy ze znacznie droższego sprzętu dla prawdziwego profesjonalisty. Trzeba jednak pamiętać, że 60-procentowy format wymaga pewnego przyzwyczajenia.

Arek Grabowski