Test klawiatury Endorfy Thock 75% Wireless Pudding Onyx White – piękny i solidny sprzęt

9 października 2023,
13:15
Arek Grabowski

Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding to kompaktowa mechaniczna klawiatura, która łączy przepiękny design z funkcjonalnością i solidnym wykonaniem. Producent postawił tutaj na efektowne podświetlenie oraz komfort użytkowania. Przetestowaliśmy sprzęt zarówno podczas pisania tej recenzji, jak i wielogodzinnej rozgrywki w dynamicznych grach.

Endorfy Thock 75% Wireless Pudding test i recenzja klawiatury z podświetleniem RGB
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"

Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding to propozycja, która łączy walory estetyczne i jest wręcz perfekcyjna pod względem technicznym. Sprzęt wyróżnia się już na pierwszy rzut oka przepięknym estetycznym designem z urzekającym podświetleniem RGB. To jednak nie wszystko, ponieważ klawiatura oferuje płynne przełączniki Kalih Red, a także podzielone na dwa kolory nakładki Pudding. Całość wygląda bardzo dobrze oraz ręce znacznie mniej męczą się podczas korzystania – wszystko dzięki niewyczuwalnej aktywacji oraz małej sile nacisku wymaganej do wciśnięcia przycisku. Możliwość regulacji głośności okazuje się niezwykle przydatna. Klawiatura oferuje także funkcję Hot-Swap, więc możemy samodzielnie bez lutowania i niepotrzebnego rozbierania sprzętu wymienić przełączniki na dowolne inne. Za jedyne wady można uznać dość krótki czas działania na baterii oraz dość okrojone podświetlenie dużych klawiszy jak spacja, enter czy backspace.

4.5 /5
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"
  • Puddingowe nasadki wyglądają świetnie
  • Czerwone przełączniki Kalih dobrze sprawdzają się w pracy i grach
  • Wyróżniające się podświetlenie RGB
  • Dołączony przewód jest w oplocie i ma dedykowane, solidne złącze pod spodem klawiatury
  • Obudowa wykonana z dbałością o najmniejsze szczegóły
  • Metalowe wstawki sprawiają, że sprzęt jest naprawdę solidny
  • Dwustopniowe antypoślizgowe nóżki
  • Rozbudowane oprogramowanie pozwalające na wiele
  • W trybie bezprzewodowym klawiatura szybko się rozładowuje, jeżeli uruchomimy podświetlenie
  • Długie przyciski nie są najlepiej podświetlone
  • Pokrętło do regulacji głośności sporadycznie ma problemy na Windowsie

Rodzaj przełączników: Kalih Box Red

Typ: 75%

Łączność: Przewodowa i bezprzewodowa

Interfejs: USB

Klawisze numeryczne: Nie

Klawisze multimedialne / funkcyjne: Tak – pokrętło do regulacji głośności

Podświetlenie klawiszy: Tak

Kolor podświetlenia klawiszy: Wielokolorowe – RGB

Rodzaj podświetlenia: Każdy klawisz może mieć inny kolor

Złącza: USB-C – 1 szt.

Podpórka pod nadgarstki: Tak (sprzedawana osobno)

Kolor: Biały z metalowymi wstawkami

Obsługiwane systemy: Windows, MacOS, Linux

Długość przewodu: 1,8 m

Dodatkowe informacje:

  • Regulowane stopki
  • Stopki antypoślizgowe
  • Wytrzymałość: 100 mln kliknięć
  • Regulacja jasności podświetlenia
  • Programowalne podświetlenie
  • Programowalne makra
  • Pełny Anti-Ghosting
  • Full N-Key Rollover
  • Wymiana przełączników (Hot Swap)

Długość: 136,2 mm

Szerokość: 326 mm

Wysokość: 42,5 mm

Gwarancja: 24 miesiące

Kod producenta: EY5A118

Opakowanie oraz zawartość zestawu

Klawiatura jest zapakowana w dość minimalistyczne pudełko. Producent utrzymuje tutaj szarą kolorystykę z pomniejszymi niebieskimi wstawkami i czarnymi napisami. Na przedzie pudełka możemy zobaczyć grafikę przedstawiającą klawiaturę. Po prawej stronie widać kilka cech sprzętu. Dowiadujemy się, że to oczywiście klawiatura mechaniczna, ma przełączniki Kalih Red, jest bezprzewodowa itd. Ot pewien standard, od którego producent nie odbiega.

Opakowanie Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding

Po otwarciu pudełka możemy zobaczyć niebieskie wnętrze oraz napis „We are all technology heroes”. To swego rodzaju motto marki Endorfy. Możemy je znaleźć również w kilku innych miejscach na tym opakowaniu.

Klawiatura Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding w pudełku

Klawiatura jest odpowiednio zabezpieczona przed luzem w opakowaniu. Po otwarciu ukazuje się nam sam sprzęt oraz inne akcesoria. Tak naprawdę jest to dość standardowy zestawu. Otrzymujemy klawiaturę Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding, odłączany przewód USB-C w oplocie, odbiornik bezprzewodowy USB, przyrząd do wyjmowania nakładek, narzędzie do wyjmowania switchów oraz instrukcję obsługi.

Narzędzie do wyjmowania nakładek oraz bezprzewodowy odbiornik są zamontowane na spodzie klawiatury za pomocą specjalnych mocowań i magnesów. To rozwiązanie sprawdziło się naprawdę dobrze w moim przypadku – nigdy żaden element nie wypadł.

Solidna klawiatura, która zachwyca estetyką

Klawiatura Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding prezentuje się świetnie. Całość jest zbudowana z solidnego matowego plastiku w kolorze białym. Góra natomiast ma metalowe wykończenie. Taki zabieg usztywnia konstrukcję oraz wygląda świetnie – podświetlenie RGB mieni się na tego rodzaju materiale. Oprócz walorów estetycznych klawiatura zyskuje na wytrzymałości.

Klawiatura Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding bez włączonego podświetlenia

Spód urządzenia ma kilka istotnych elementów. Znajduje się tam specjalny schowek na narzędzie do nakładek oraz bezprzewodowy odbiornik USB. Dodatkowo możemy zobaczyć dwustopniowe antypoślizgowe nóżki. Na górze znajduje się złącze USB-C, gdzie podłączamy przewód. Klawiatura ma kilka wyjść dla kabla, dzięki czemu łatwiej zadbać o kwestie estetyczne.

Boki klawiatury są wykonane estetycznie i minimalistycznie. Z lewej strony mamy po prostu biały matowy plastik bez żadnych wstawek. Po prawej natomiast na górze znajdziemy specjalny przełącznik. Służy on do wyboru trybu bezprzewodowego, przewodowego lub całkowitego wyłączenia klawiatury. Zaimplementowano go pod postacią małej plastikowej wstawki.

Istotnym elementem jest tu również metalowe pokrętło. Znajduje się ono w prawej górnej części klawiatury i służy do sterowania głośnością. Po jego naciśnięciu wyciszamy lub aktywujemy dźwięk. Wykonanie nie pozostawia tu wiele do życzenia – pokrętło jest wygodne, solidne oraz bardzo satysfakcjonujące podczas użytkowania.

Keycapy klawiatury Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding

Na wyróżnienie zasługują również nakładki Pudding. Są one wykonane z przyjemnego matowego plastiku. Większa część nakładki jest mleczno-przezroczysta. Sama góra jest biała i matowa. Daje to niesamowity efekt przede wszystkim, kiedy włączymy podświetlenie RGB. Nakładki są wykonane z materiału PBT, który jest twardszy niż najpopularniejszy ABS. Dzięki temu przyciski wolniej się ścierają podczas użytkowania.

Przełączniki Kalih Red i keycapy Pudding

W klawiaturze Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding wykorzystano przełączniki Kalih Red. To oczywiście switch z wyższej półki, który może bez problemu być konkurencją dla najpopularniejszych Cherry MX. Przełączniki działają bardzo płynnie, ponieważ nie mają wyczuwalnego momentu aktywacji. Dlatego użytkownik może przykładać znacznie mniejszą siłę nacisku podczas pracy. To natomiast przekłada się na mniejsze zmęczenie rąk przy wielogodzinnych sesjach.

Przełączniki Kalih Red

Czas reakcji klawiatury jest bardzo szybki. Wpływa na to konstrukcja przełączników Kalih Red. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób aktywują się tutaj przyciski. Użytkownik musi wcisnąć klawisz na wysokość 2 mm. Aktywacja jest niewyczuwalna, ale następuje właśnie wtedy – w połowie drogi przełącznika o skoku 4 mm.

Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding wyróżnia się bardzo niską siłą potrzebną do wciśnięcia przycisku. Pod tym względem sprzęt ten wypada lepiej niż propozycje z przełącznikami Cherry MX lub Gateron czy innych konkurencyjnych marek. Na dodatkowe wyróżnienie zasługuje charakterystyczny dźwięk kliknięcia – tzw. „thock”.

Klawiatura Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding z kilkoma wyciągniętymi przyciskami

Keycapy Pudding to cecha charakterystyczna klawiatur Endorfy. Wyróżnia je podział na 2 stopnie pokrycia. Góra jest całkowicie zakryta, przepuszcza podświetlenie tylko w miejscu litery, cyfry lub znaku. Boki nakładki są z mlecznobiałego plastiku, który wygląda genialnie przy włączonym RGB. Materiał PBT zamiast ABS zapewnia tu trwałość oraz wpływa pozytywnie na dźwięk switchów podczas użytkowania klawiatury.

Klawiatura brzmi świetnie, kiedy piszemy lub gramy. Nie jest zbyt głośna i można ją dodatkowo wyciszyć przy użyciu specjalnych oringów. Nakładki są przyjemne w dotyku oraz sprawiają wrażenie naprawdę solidnych. Pod względem przełączników i nakładek nie można tu wiele zarzucić. Testowy model sprawdził się u mnie lepiej niż klawiatura Corsair ze switchami Cherry MX Silent, a to dość spore wyróżnienie.

Hot-Swap, czyli możliwość samodzielnej wymiany przełączników

Klawiatura obsługuje technologię Hot-Swap – co to oznacza? Możemy samodzielnie wymienić przełączniki na dowolne inne. Do wyciągania obecnych switchów wystarczy wykorzystać dołączone w zestawie narzędzie. Dzięki tej funkcji możemy przetestować kilka różnych rodzajów przełączników i wybrać te, które rzeczywiście będą dla nas najlepsze.

Wyciągnięte przełączniki Kalih Red

Osobiście nie skorzystałem z tej funkcji, jednak ma ona ogromny potencjał. Możemy połączyć genialną estetykę klawiatury Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding oraz ulubione przełączniki. Sprzęt ten może być więc dla każdego idealnie spersonalizowany wedle uznania.

Jak klawiatura sprawdza się w praktyce?

To sprzęt, który działa przewodowo lub bezprzewodowo. Klawiatura jest dość niewielka i stoi naprawdę stabilnie. Oprócz tego producent zadbał o dobrej jakości switche, a także nakładki Pudding. Podczas okresu testowego zauważyłem, że klawiatura jest bardzo wygodna.

Na wyróżnienie zasługuje wykonanie sprzętu – naprawdę ciężko go uszkodzić. Wykorzystano tu bardzo twardy plastik oraz metal usztywniający całość. Klawiatura jest wygodna podczas użytkowania na biurku, kolanach czy nawet w łóżku. Do tej pory nie korzystałem z tak dobrego pod tym względem modelu, nawet biorąc pod uwagę znacznie droższe modele.

Przełączniki Kalih Red działają gładko, nie ma wyczuwalnego momentu aktywacji. Aby nacisnąć przycisk, trzeba przyłożyć naprawdę niewiele siły. Podczas okresu testowego zauważyłem, że ręce i nadgarstki znacznie mniej się męczą – w porównaniu do Cherry MX Silent.

Prawa część klawiatury Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding

Tak mała siła potrzebna do aktywacji sprawia, że czas reakcji jest tutaj na bardzo dobrym poziomie. Oczywiście niektórym może przeszkadzać możliwość przypadkowego naciśnięcia przycisku. U mnie jednak taka sytuacja się nie wydarzała zbyt często – ciężko to uznać za realną wadę.

Klawiatura prezentuje się świetnie na biurku. Jeżeli zależy nam na estetycznym stanowisku, to idealny wybór. Przewód w oplocie jest również bardzo dobrze wykonany i prezentuje się dobrze. Z klawiatury często korzystałem jednak bezprzewodowo – daje wtedy na biurku niesamowity efekt.

To klawiatura dla miłośników podświetlenia RGB

Zdecydowanie klawiatura Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding robi wrażenie pod względem podświetlenia. Producent stworzył tutaj jeden z najlepiej prezentujących się modeli, jeśli chodzi o RGB. Połączenie nakładek Pudding oraz metalicznego wykończenia i białego koloru to wręcz ideał. Ten model zdecydowanie przypadnie do gustu fanom RGB. Jeśli chodzi o jasność, nocą w zupełności wystarcza, podczas dnia sporadycznie podświetlenie może być mniej efektowne – „znika” na jasnym plastiku i metalu klawiatury.

Klawiatura Endorfy Thock 75% podłączona kablem z włączonym podświetleniem

Nakładki Pudding sprawiają, że podświetlenie „wylewa” się od wewnątrz klawiatury. Wygląda to przepięknie szczególnie w nocy. Góra nakładek jest wykonana z matowego plastiku, dzięki czemu podświetlenie nie razi. Producentowi udało się tutaj połączyć gamingowe zacięcie oraz elegancką estetykę. Warto zwrócić uwagę na pastelowy efekt, jaki nadaje podświetlenie klawiatury.

Przód klawiatury Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding

Długie przyciski jak spacja, enter czy backspace niestety nie są najlepiej podświetlone. Obszar, przez który prześwituje światło, jest bardzo mały. Nie można tego uznać za dużą wadę, jednak lepiej pasowałyby tutaj bardziej podświetlone nakładki. Te elementy zauważalnie się wyróżniają szczególnie w nocy.

Oprogramowanie Endorfy pozwala na wiele

Endorfy oferuje oprogramowanie, które jest kompatybilne z wszystkimi klawiaturami marki. Wystarczy tylko wybrać, czy to model przewodowy, czy bezprzewodowy. Sterowniki i oprogramowanie można pobrać z oficjalnej strony Endorfy.

Producent umożliwia dowolne programowanie podświetlenia klawiatury, tworzenie makr i profili. Możliwości są naprawdę rozbudowane. Domyślnie wbudowane jest również dość sporo wzorów podświetlenia. Nie trzeba w ogóle korzystać z oprogramowania – daje jednak ono dużo ciekawych możliwości.

Napis Endorfy na dole klawiatury Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding

Program pozwala między innymi skonfigurować podświetlenie każdego klawisza oddzielnie. Dostępne jest sterowanie jasnością czy też szybkością animacji. Oprogramowanie Endorfy wyróżnia się też prostotą obsługi i intuicyjnością.

Ustawienia podświetlenia, makra, programowalne przyciski i nie tylko

Po otwarciu pobranego programu Endorfy widzimy swoją klawiaturę, profile, ustawienia jasności i prędkości animacji, kolory itd. Jest tutaj wszystko, czego nawet bardziej wymagający użytkownicy mogą potrzebować. Możemy spersonalizować każdy przycisk osobno – dzięki profilom zapiszemy swoje ustawienia. Dostępne są różne rodzaje animacji, które dowolnie da się dostosowywać.

Główny ekran oprogramowania Endorfy

Kolejne menu odpowiada za przypisywanie konkretnych funkcji do wybranych przycisków. Tutaj mamy dość dowolne możliwości. Dostępne są także kombinacje – na przykład kilka przycisków wciskanych jednocześnie. Możemy nawet przypisać dowolny klawisz jako przycisk myszy. Wszystko zależy od preferencji użytkownika.

Ekran konfiguracji przycisków w sterowniku Endorfy

Klawiatura Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding umożliwia także rejestrację i wykorzystywanie makr. Zrobimy to w 3. zakładce oprogramowania producenta. Warto zauważyć, że ustawienia można importować i eksportować, co zdecydowanie ułatwia wprowadzanie nowych ciekawych funkcji.

Ustawienia makr w oprogramowaniu Endorfy

Ostatnia zakładka odpowiada za dodatkowe ustawienia. Można tu wyłączyć przycisk Windows, przełączyć strzałki na „WSAD” lub uruchomić opcję N-Key Rollover. Ta ostatnia funkcja odpowiada za możliwość rejestrowania nieograniczonej ilości naciśnięć w jednym momencie. Dostępne jest również modyfikowanie częstotliwości próbkowania – domyślnie została ustawiona na 1000 Hz.

Inne ustawienia w oprogramowaniu Endorfy

Oprogramowanie jest dość rozbudowane i pozwala na wiele. Mimo wszystko nawigacja oraz korzystanie ze wszystkich funkcji to bardzo proste kwestie. Producent zadbał o przejrzystość i prostotę programu. Warto zauważyć, że nie musimy go instalować, by korzystać z klawiatury – wtedy jednak sporo tracimy.

Endorfy Thock 75 Wireless Red Onyx White Pudding to jedna z najlepszych klawiatur w tej cenie

Wysoka jakość wykonania, świetna specyfikacja techniczna oraz walory estetyczne przemawiają za tym, że ta klawiatura może konkurować z najlepszymi sprzętami na rynku. Przełączniki Kalih Red wciskają się bardzo lekko, a aktywacja jest nieodczuwalna. To idealny wybór dla miłośników czegoś bardziej subtelnego niż na przykład Cherry MX Blue. Warto zwrócić uwagę na szybki czas reakcji i dość charakterystyczny dźwięk każdego kliknięcia (tzw. „thock”).

Podświetlenie RGB wygląda tutaj niezwykle efektownie. Nakładki Pudding to strzał w dziesiątkę przy połączeniu z białą obudową z metalową wstawką. Dodatek metalowej gałki jest nie tylko funkcjonalny, ale i dodaje walorów estetycznych. Na próżno szukać tu gamingowego zacięcia z gadżeciarskimi wstawkami – klawiatura łączy minimalizm oraz estetykę.

Lewy bok klawiatury Endorfy Thock 75% Wireless Red Onyx White Pudding

Na wyróżnienie zasługuje także wytrzymałość sprzętu. Metalowe umocnienie sprawia, że klawiatura jest naprawdę solidna. Wad nie ma tu zbyt wiele. Gorsze podświetlenie długich przycisków lub krótki czas działania w trybie bezprzewodowym przy włączonym podświetleniu to tylko pomniejsze minusy. Naprawiono tu nawet problemy poprzedniej klawiatury TKL z serii Thock. Można dokupić podkładkę pod nadgarstki i mamy gałkę do sterowania głośnością. Zabrakło przycisków multimedialnych, jednak dzięki temu sprzęt jest bardziej kompaktowy.

Cena tego modelu w chwili pisania recenzji wynosi 429 zł. Czy to dużo? Płacimy tutaj za naprawdę wysoką jakość wykonania, genialne odczucia podczas korzystania z klawiatury i niepowtarzalny design. Na rynku można znaleźć lepsze propozycje – zwykle będą jednak droższe.

Arek Grabowski