Radeon RX 6900 XT chłodzony cieczą został zauważony w gotowym zestawie

Myśląc o kartach z referencyjnymi układami chłodzenia, w głowach zazwyczaj mamy jednostki bazujące na turbinie. Co prawda, AMD miało w swojej historii karty graficzne, które wykorzystywały AiO prosto z fabryki. Jak się okazuje, lokalny sprzedawca z Chin wypuścił na rynek gotowy zestaw PC z Radeonem RX 6900 XT w wersji LC, czego dowiadujemy się za sprawą jednego wpisu.

7 czerwca 2021
Na skróty
  • AMD Radeon RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą został dostrzeżony w jednym z gotowych zestawów.
  • Omawiana karta była widziana jedynie na rynku chińskim.
  • Układ do poprawnego chłodzenia wykorzystuje radiator o rozmiarze 120 mm.

Budowa omawianego GPU, a właściwie jego chłodzenia, wskazuje na referencyjną wersję. Czyżbyśmy zatem mieli do czynienia ze specjalną kartą, kierowaną jedynie na rynek chiński? Nie tak dawno w sieci pojawiła się informacja odnośnie do AMD 4700S, który również był swego rodzaju wyjątkiem, dostępnym wyłącznie w gotowcu.

Omówienie specjalnego modelu RX 6900 XT

Jak już wiemy, tytułowy model bazuje na istniejącym schemacie konstrukcyjnym. Widzimy zatem srebrno-czarną kolorystykę, charakterystyczny backplate oraz duże logo w postaci litery R. Do zasilenia owej konstrukcji wymagane są dwie wtyczki 8-pinowe, a za chłodzenie tego wariantu odpowiada 120-milimetrowy odpromiennik ciepła.

RX 6900 XT chłodzony cieczą

Oczywiście zestaw oferowany przez chiński sklep zawiera również procesor AMD Ryzen 9 5950X, płytę główną ASUS ROG Strix B550-A, 16 GB pamięci DDR4 o taktowaniu 3200 MHz oraz dysk SSD NVME o pojemności 500 GB. Za całość potencjalnemu konsumentowi przyjdzie zapłacić 3300 dolarów amerykańskich.

Czy wspomniana wersja RX 6900 XT znalazłaby swoje miejsce na innym rynku?

Biorąc pod uwagę coraz większy entuzjazm, z jakim użytkownicy podchodzą do systemów AiO, można zakładać, iż odpowiedź na postawione pytanie jest jasna. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są już ciekawe warianty Radeona RX 6900 XT, zarówno chłodzone powietrzem, jak i te, które odprowadzanie ciepła opierają na cieczy.

Prezentowana cena RX 6900 XT w zestawie

Można więc założyć, iż kolejna karta graficzna, szczególnie ta od AMD, mogłaby być jedynie ciekawostką, a nie produktem, który podbiłby komputery wielu użytkowników. Jednak mimo wszystko z pewnością wśród entuzjastów znalazłoby się grono osób gotowych do zakupu Radeona RX 6900 XT w wersji LC.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!