AMD 4700S – APU pochodzące z Xboxa trafiło do komputera PC

Obecna sytuacja rynkowa zmusza niektórych graczy spod znaku PC Master Race do zakupu konsoli. Jednak co, jeśli na rynku pojawia się komputer oparty na podzespołach z Xboxa? W ofercie jednego z chińskich sklepów zagościł gotowy PC w formacie ITX z AMD 4700S oraz pamięciami GDDR6.

Na skróty
  • Podzespoły z Xboxa znalazły zastosowanie w komputerach.
  • AMD 4700S został procesorem APU bez zintegrowanej karty graficznej.
  • Nowa jednostka potrafi pokonać Intel Core i7 9700 w kwestii wydajności.

Uwagę może przykuć sama nazwa CPU, nie należy on bowiem do serii Ryzen. Według sprzedawcy płyta główna, która znalazła swoje miejsce wewnątrz komputera, nosi nazwę AMD Cardinal. Może to sugerować, że procesor wraz z resztą komponentów pochodzi bezpośrednio od amerykańskiego producenta.

AMD 4700S, czyli układ APU bez zintegrowanej karty graficznej

Jak się okazuje, nie tylko nazwa nowego procesora może być myląca. Mimo że AMD 4700S pierwotnie miał współpracować ze zintegrowaną grafiką w postaci Radeon Vega, producent zdecydował się na wyłączenie układu odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazu. W zamian na płycie głównej znalazło się złącze PCIe 3.0 i Radeon RX 550 z 2 GB VRAM. Pozwoliło to między innymi osiągnąć przez omawiany procesor bazowych taktowań rzędu 3,6 GHz oraz 4 GHz w trybie boost. Jest to więcej nie tylko od Xboxa Series S (3,6 GHz), ale także od wyżej taktowanej jednostki z Series X (3,8 GHz).

Obudowa komputera z AMD 4700S

Warto zanotować również, że AMD 4700S nie różni się znacząco od modeli z serii Ryzen. Jednostka oparta jest na 8 rdzeniach Zen 2 z obsługą wielowątkowości i została wyprodukowana w 7 nm procesie technologicznym. Ponadto nowemu CPU przysługuje 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Na uwagę zasługuje także fakt braku jakichkolwiek gniazd pamięci na płycie głównej. Ma to jednak swoje uzasadnienie, ponieważ do dyspozycji użytkownika zostało oddane 16 GB GDDR6.

Wnętrze komputera z AMD 4700S

Do kogo kierowane są zestawy z AMD 4700S?

Zrezygnowanie ze zintegrowanego układu GPU na korzyść RX 550 oraz zastosowanie wydajnego procesora w tandemie z szybkimi pamięciami wskazywałoby na kierowanie zestawu do graczy. Nie zmienia to jednak faktu, że komputer może znaleźć także zastosowanie w obróbce zdjęć lub filmów z uwagi na wielordzeniowy procesor w postaci AMD 4700S.

Parametry komputera z AMD 4700S

Pod kątem obliczeń jednordzeniowych omawiane CPU pozostaje w tyle za Ryzen 7 4750G oraz Intel Core i7 9700. W kwestii wydajności wielordzeniowej potrafi jednak przegonić jednostkę Intela, plasując się tym samym w środku stawki wyżej wymienionych jednostek.

W skład komputera z chińskiego sklepu wchodzi:

  • Radeon RX 550 2 GB,
  • zasilacz,
  • obudowa,
  • dysk SSD,
  • chłodzenie,
  • procesor AMD 4700 wraz z płytą i 16 GB pamięci GDDR6.
Wydajność zestawu

Niewiadomą pozostaje wciąż, czy AMD 4700S będzie dostępny w sprzedaży detalicznej. Warto także dodać, że za chiński zestaw ITX potencjalnemu nabywcy przyjdzie zapłacić ok. 2700 zł.