Powstaną kolejne filmy o Trzech muszkieterach

Kino widziało już wiele filmów na podstawie Trzech muszkieterów, słynnej powieści Aleksandra Dumasa. Stworzone przez niego postaci Atosa, Portosa i Aramisa (i tego czwartego, D’Artagnana) na dobre zagościły w kulturze, więc zapowiedzi kolejnych filmów z ich udziałem już nikogo nie dziwią.

16 lutego 2021
Na skróty
 • Powstaną dwa nowe filmy na podstawie Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa.
 • Ich reżyserem został Martin Bourboulon.
 • W filmach zobaczymy m.in. Evę Green i Vincenta Cassela.

Tym razem jednak w planach jest nie jedna, a dwie produkcje o słynnych bohaterach, noszące kolejno tytuły Trzej muszkieterowie – D’Artagnan i Trzej muszkieterowie – Milady. Ich reżyserią zajmie się Martin Bourboulon (odpowiedzialny m.in. za znajdujący się na etapie postprodukcji film Eiffel opowiadający o projektancie słynnej wieży). Oba filmy mają być kręcone jednocześnie, a ich okres zdjęciowy rozpocznie się pod koniec lata we Francji.

Eva Green zagra w adaptacji Trzech muszkieterów
Eva Green zagra Milady w adaptacji Trzech muszkieterów.

Obsada nowych Trzech muszkieterów

Większość ról w nadchodzących filmach została już obsadzona, a wśród nich znajdziemy też znane nazwiska. Obsada prezentuje się mniej więcej tak:

 • Eva Green – Milady,
 • François Civil – D’Artagnan,
 • Vincent Cassel – Atos,
 • Pio Marmaï – Portos,
 • Romain Duris – Aramis,
 • Vicky Krieps – Anna Austriaczka
 • Louis Garrel – Król Ludwik XIII,
 • Oliver Jackson-Cohen – Diuk Buckingham,
 • Lyna Khoudri – Konstancja Bonacieux.

Na liście brakuje jeszcze odtwórcy kardynała Richelieu, który w powieści jest przeciwnikiem głównych bohaterów próbującym przejąć władzę w państwie. Odgrywającego go aktora mamy poznać już wkrótce.

W adaptacji możemy się także spodziewać zupełnie nowego bohatera, Hannibala. Jego wątek opierać się będzie na historycznej postaci Louisa Anniaby, pierwszego czarnoskórego muszkietera we Francji.

Vincent Cassel zagra w adaptacji Trzech muszkieterów
Vincent Cassel wcieli się w postać Atosa.

W jaką stronę pójdzie projekt?

O nowej adaptacji powieści Dumasa mówi się jako o najambitniejszym francuskim projekcie filmowym od rozpoczęcia pandemii. Nie kryje tego choćby producent filmu, Dimitri Rassam (wyprodukował m.in. animowanego Małego Księcia z 2015 roku). W swojej wypowiedzi dla Variety opowiedział, że z jednocześnie chce odpowiedzialnie bronić twórczości Dumasa oraz zaoferować widzom ekscytujące przeżycie filmowe. Z tego powodu w filmie pojawią się zarówno postaci historyczne wprowadzone wcześniej przez Dumasa, jak i nowi bohaterowie, tacy jak wspomniany wcześniej Hannibal.

Możemy więc spodziewać się prawdziwego widowiska spod znaku płaszcza i szpady. W komentarzach dla Variety jego twórcy zwracają jeszcze uwagę na fakt, że w powieściowych pierwowzorze znajdują się niezwykle współczesne wątki, które chcą uwzględnić w adaptacji. A przy okazji chcą stworzyć emocjonujący film.

Dorota Żak

Absolwentka UJ, nałogowo ogląda filmy, żeby utrzymać status filmoznawcy. W wolnym czasie można znaleźć ją z książką i koniecznie z kubkiem dobrej herbaty pod ręką. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!