fbpx

Wyciekły testy wydajności i7-12700H. Powrót mobilnych procesorów Intela na tron?

W tym miesiącu byliśmy świadkami premiery 12. generacji procesorów firmy Intel. Naturalną koleją rzeczy jako następna seria zadebiutują laptopowe procesory 12. generacji oparte o architekturę Alder Lake-P oraz 10-nanometrowy proces technologiczny Intel 7. Z wycieków ze stron Notebookcheck oraz Wccftech wynika, że urządzenia będą wydajniejsze zarówno od ich poprzedników w postaci CPU z serii Tiger Lake-H, jak i od mobilnych modeli od AMD opartych o architekturę Zen 3.

Na skróty
  • Portalowi Notebookcheck udało się uzyskać dostęp do ujawnionych materiałów prezentujących wydajność laptopowych procesorów z linii Alder Lake-P, w tym i7-12700H.
  • Nowe CPU będą zbudowane przy użyciu budowy hybrydowej oraz będą oferowały łącznie 14 rdzeni i 20 wątków.
  • Urządzenie świetnie wypada w testach, zarówno pod względem wydajności jednordzeniowej, jak i wielordzeniowej.
  • Premiera układów „niebieskich” z serii Alder Lake-P oraz Alder Lake-M jest spodziewana w okolicach targów elektroniki CES 2022, czyli we wczesnym okresie stycznia 2022 roku.

Portalowi Notebookcheck udało się przedpremierowo uzyskać dostęp do informacji o procesorach Intel Alder Lake-H, w tym o i7-12700H. Urządzenie jest zbudowane przy użyciu budowy hybrydowej. Posiada ono 6 rdzeni Golden Cove (Performance) oraz 8 rdzeni Gracemont (Efficient), co razem daje 14 rdzeni oraz 20 wątków, ponieważ rdzenie Gracemont nie wspierają technologii Intel Hyper-Threading.

Wyniki i7-12700H w benchmarku Cinebench

Notebookcheck twierdzi, że dane pochodzą z zamkniętych testów MSI, co więcej podejrzewa, iż wywodzą się one z tego samego źródła, co wcześniejszy wyciek wydajności i9-12900HK opublikowany przez Wccftech w tym miesiącu. Doszli do tego po porównaniu informacji BIOS-u widocznych na zrzutach ekranu oraz po tapecie, która prezentuje logo MSI Gaming. Wygląda to jednak na kontrolowany wyciek ze strony MSI prezentujący wydajność ich najnowszego flagowego laptopa gamingowego GE76 Raider.

Procesor osiągnął 689 punktów w jednordzeniowym teście Cinebench R20 i 7158 punktów w teście wielordzeniowym. Dodatkowo w teście wielowątkowym nowszej wersji Cinebencha, czyli R23, układ „niebieskich” osiągnął 18 501 punktów.

Źródło: VideoCardz

Porównanie wydajności procesora Intel Core i7-12700H

Notebookcheck zaopatrzył nas również w autorskie wyniki testów porównujące wydajność omawianego i7-12700H z obecnie występującymi flagowymi propozycjami Intela, czyli Tiger Lake-H, oraz AMD, czyli Zen3. Z rezultatów testów wynika, że nowy CPU giganta z Santa Clara będzie o 21% szybszy od Ryzena 9 5900HX w jednordzeniowym teście Cinebench R20 oraz o 47% szybszy w teście wielordzeniowym Cinebench zarówno w wersji R20, jak i R23. Jednostka AMD jest wyposażona w 8 rdzeni oraz 16 wątków, w czasie gdy i7-12700H oferuje razem 14 rdzeni i 20 wątków.

Wydajność wielu rdzeni w CB R23
Źródło: VideoCardz

Do tej pory pojawiły się informacje o trzech procesorach Alder Lake-P, wszystkie oferują taką samą konfigurację rdzeni. Każdy procesor będzie oferowany w innym zakresie cenowym, jako że urządzenia różnią się taktowaniem. Premiera laptopowych Alder Lake-P oraz Alder Lake-M jest spodziewana w okolicach targów elektroniki CES 2022, czyli na początku stycznia 2022 roku.