Portal 3 zostanie wybłagany przez graczy? GLaDOS przemówiła po latach

W sieci co jakiś czas pojawiają się kolejne wzmianki związane z Portal 3. Korzystając z okazji niedawnego wywiadu Ellen McLain, czyli aktorki podkładającej głos GLaDOS, warto przyjrzeć się informacjom, które docierały do nas na przestrzeni lat.

10 września 2022
Na skróty
  • Fani Portala nie ustają w oczekiwaniach na kolejne wzmianki związane z ich ulubioną serią.
  • Pani Ellen McLain udzieliła wywiadu na łamach kanału KIWI TALKZ, w którym namawia graczy do wysłania wiadomości do Valve o treści „Ellen chce zrobić Portal 3
  • Nie jest to pierwsza próba zwrócenia uwagi Gabe’a Newella w stronę kontnuacji kultowej gry logicznej, wcześniej wypowiedział się scenarzysta Portala 2, Erik Wolpaw, że niedługo może być za stary na napisanie fabuły do sequela produkcji.
  • Niestety nadal nie mamy żadnych oficjalnych komunikatów, jakoby Portal 3 miałby w ogóle powstać.

Valve ma w swoim portfolio jedne z najbardziej kultowych produkcji branży gamingowej. Spod ich deweloperskiego młota powstały zarówno hity skupione jedynie na angażujących rozgrywkach sieciowych, takie jak Team Fortress 2, Counter Strike, Left 4 Dead oraz największy rywal League of LegendsDota 2, jak i tytuły oparte na wciągającej fabule i często pionierskich rozwiązaniach. Seria Half-Life odmieniła oblicze gatunku FPS nowatorskim, jak na tamte czasy podejściem do narracji, a Portal tchnął świeżą perspektywę do gatunku gier logicznych.

Ten kawał historii to jednak nie wszystkie osiągnięcia Valve. Korporacja pod przewodnictwem Gabe’a Newela wprowadziła na rynek pecetowy nie tylko świetne produkcje, ale też serwis Steam, obecnie najpopularniejszą platformę cyfrowej dystrybucji gier, która pozwala na wspólną grę sieciową ze znajomymi i posiada szereg narzędzi społecznościowych. Jeśli dla kogoś wymienione osiągnięcia nie wystarczają, to na koniec wspomnę o znacznym wkładzie firmy w sprzęt dla graczy. Valve ma na swoim koncie zarówno autorski kontroler, urządzenie do wirtualnej rzeczywistości, jak i konsolę Steam Deck, która przenosi znaczną część pecetowej biblioteki do kieszeni graczy.

Historia serii Portal

Zapoczątkowana w 2007 roku marka Portal podbiła serca graczy, oferując kreatywne podejście do rozwiązywania zagadek środowiskowych za pomocą dwóch zestrojonych ze sobą tytułowych portali. Pomysł ten, choć wydaje się na pierwszy rzut oka zwyczajnie prosty i nieskomplikowany, w praktyce stanowił trzon świetnej rozrywki, która nie straciła na atrakcyjności mimo 15 lat na karku. Wisienkę na torcie stanowi jednak wydany w 2011 roku Portal 2, który wyniósł wcześniej zaproponowany pomysł na jeszcze wyższy poziom, oferując między innymi kooperacyjną przygodę, w której przetrwanie zależne było od siły połączonych umysłów bawiących się graczy.

Mimo naprawdę ogromnego sukcesu serii, Valve nie zdecydowało się skorzystać z dobrej passy, pozostawiając markę bez pełnoprawnej kontynuacji. Oczywiście Gabe Newell nie zrezygnował z siły marki, jaka zdążyła narosnąć wokół serii Portal – podczas wielu lat ciszy na temat sequela, gry zostały wydane na konsolę Nintento Switch, a także samo uniwersum zostało wykorzystane w grze instruktarzowej Aperture Desk Job, wprowadzającej nowych użytkowników Steam Decka w najważniejsze funkcje urządzenia.

Jeden z pokojów testowych Portal 2
Źródło: Steam

Portal 3 ofiarą klątwy trzecich części gier Valve

Z wielu lat doświadczenia możemy śmiało wysnuć wniosek, że Valve na czele z Gabem Newellem unikają cyfry 3 jak ognia. Przykład słynnego Half-Life’a dowodzi, że studio nadal ma siłę produkować dzieła przełomowe dla branży gamingowej – Half-Life: Alyx, mimo braku trójki w nazwie, okazała się nie tylko udanym powrotem do znanego nam uniwersum, ale zwłaszcza dziełem wykorzystującym w pełni potencjał wirtualnej rzeczywistości, który ponownie udowodnił kunszt twórców spod znaku Valve.

Jak bumerang powraca zatem pytanie, dlaczego studio nie produkuje trzecich części swoich gier? Nie tylko fani zdają się ciekawi odpowiedzi, a sami zaangażowani w produkcje twórcy starają się podsycić debatę publiczną, kierując wzrok branżowych mediów w stronę niewzruszonego Gabe’a Newella.

Portal 3 ma szansę powstać? GLaDOS na to liczy

Na kanale KIWI TALKZ pojawił się wywiad z Ellen McLain, czyli prawowitą właścicielką głosu znanego nam bliżej z roli kultowej GLaDOS, która „towarzyszyła” naszym zmaganiom po kolejnych pomieszczeniach testowych serii Portal. Aktorka podczas rozmowy podzieliła się swoją historią związaną z jej rolą w procesie deweloperskim serii. Wcielając się w rolę morderczej SI z naprawdę kontrowersyjnym poczuciem humoru, zdobyła serca fanów i twórców, stając się dla nich nieodłącznym elementem tworzącym Portala. W wywiadzie McLain dodała, żeby wszyscy chętni wysłali e-mail do Valve z jej błogosławieństwem – „Ellen chce zrobić Portal 3” – dodaje.

Zazwyczaj aktor głosowy jest jednym z ostatnich elementów, jakie trafiają do gry. Jednak w przypadku Portala 2 twórcy byli tak przyzwyczajeni do mojego głosu, że wprowadzili mnie na samym początku produkcji, ponieważ nie chcieli słyszeć nikogo innego. Normalnie wybraliby zastępczy głos, ale nie zrobili tego przy Portalu 2.

Ellen McLain, GLaDOS z serii Portal

Scenarzysta Portal 2 chce zdążyć napisać fabułę do Portala 3

Oczywiście wywiad z Ellen McLain nie jest pierwszą próbą przypomnienia wszystkim o kultowej serii Portal. Na łamach KIWI TALKZ, czyli dokładnie tego samego kanału co w przypadku aktorki podkładającej głos za GLaDOS, wywiadu udzieliła kolejna istotna postać, Erik Wolpaw. Mężczyzna był odpowiedzialny za scenariusz Portala 2 i wyraził prośbę skierowaną bezpośrednio do dyrektora Valve, że chciałby napisać scenariusz do trzeciej części gry, nim będzie na to za stary. Opublikowana rozmowa zawiera też wiele interesujących informacji związanych z produkcją już wydanych części, które warto posłuchać.

Musimy zacząć produkcję Portala 3. […] Nie robię się coraz młodszy. Dochodzimy do momentu, w którym będziemy dosłownie za starzy, by pracować nad Portalem 3, więc powinniśmy to po prostu zrobić.

Erik Wolpaw, scenarzysta Portala 2

Easter eggi związane z Portalem 3

W 2018 roku byliśmy świadkami ujawnienia ciekawego Easter egga, związanego z wydawać by się mogło, zapomnianym przez twórców tematem trzeciej części Portala. Na mapie ds_blacksite w grze CS:GO znaleziono tajemnicze nagranie, którego rozszyfrowanie prowadziło do wskazówek dotyczących rzekomych prac nad grą Portal 3. Niestety oficjalny komunikat Valve nie pozostawiał wątpliwości, że jest to tylko niezobowiązujący żart.

Nadzieja na Portal 3 umiera ostatnia

Mimo braku jakichkolwiek oficjalnych doniesień związanych z pracami nad najnowszą częścią serii Portal fani nie poddają się, doszukując się kolejnych wzmianek na temat kultowej gry. W samym 2022 poszlaki się nasiliły, jednak znając Valve – zrobią swoje, niewzruszenie patrząc na usilne starania społeczności graczy.

UWaga! Gorące informacje!