Polski YouTuber zbanowany z profesjonalnych rozgrywek LoL-a za toksyczność w social mediach

28 kwietnia 2021,
16:46
Maciej Żbik

Polski influencer, Sergiusz „TheNitroZyniak” Górski, został decyzją Riot Games wykluczony z profesjonalnych rozgrywek League of Legends. Decyzja dewelopera gry wynika z jego „toksycznych zachowań” w mediach społecznościowych.

Zdjęcie z zawodów organizacji Ultraliga
Na skróty
  • Sergiusz „TheNitroZyniak” Górski został zbanowany przez Riot Games z profesjonalnych rozgrywek League of Legends w polskiej lidze „Ultraliga” oraz innych lig na świecie.
  • Powodem miało być toksyczne zachowanie influencera w social mediach.
  • Wykluczona z rozgrywek może również zostać prowadzona przez niego drużyna 7more7 Pompa Team.

Polski YouTuber oraz influencer Sergiusz Górski, posługujący się pseudonimem TheNitroZyniak, został dożywotnio wykluczony z profesjonalnych rozgrywek LoL-a. Blokada nałożona przez Riot Games ma mieć związek z jego kontrowersyjnym zachowaniem w mediach społecznościowych.

TheNitroZyniak wykluczony z rozgrywek League of Legends

Według oficjalnego stanowiska Riot Games podstawą do decyzji było złamanie przez TheNitroZyniaka regulaminu ligi Ultraliga. Konkretnie powołano się na podpunkty 8.2.2 oraz 8.2.4:

Nękanie jest zabronione. Nękanie definiuje się jako systematyczne, wrogie i powtarzające się akty mające miejsce przez dłuższy czas, lub pojedynczy, rażący przypadek, który ma na celu izolację lub ostracyzm osoby i/lub naruszenie jej godności.

Regulamin Ultraliga, podpunkt 8.2.2
Sergiusz "TheNitroZyniak" Górski
Sergiusz „TheNitroZyniak” Górski

Kierownicy/członkowie zespołów nie mogą obrażać godności lub integralności kraju, osoby prywatnej lub grupy ludzi poprzez pogardliwe, dyskryminujące lub oczerniające słowa, lub działania ze względu na rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, narodowe lub społeczne, płeć, język, religię, poglądy polityczne lub jakąkolwiek inną opinia, stan majątkowy, urodzenie lub jakikolwiek inny status, orientację seksualną lub jakikolwiek inny powód.

Regulamin Ultraliga, podpunkt 8.2.4

Niestety zachowanie Górskiego może się również odbić na prowadzonej przez niego drużynie. W tym samym oświadczeniu można przeczytać, iż Riot Games daje organizacji 7more7 Pompa Team czas do 14 maja na usunięcie swojego zawodnika z pełnionej funkcji CEO, inaczej cała organizacja też zostanie wykluczona z profesjonalnych rozgrywek.

Powodem blokady może być konflikt z inną streamerką

Sam zainteresowany, podczas wczorajszego livestreamu, odniósł się do decyzji Riot Games, jednocześnie prezentując treść dokumentu PDF, rozesłanego do współpracujących z nim firm. Dokument opisuje słowną przepychankę na serwisie Twitter, w której TheNitroZyniak miał obrażać streamerkę, Karolinę Brodnicką, znaną pod pseudonimem Nieuczesana. Co ciekawe, w dokumencie przytoczone są też tweety, prawdopodobnie, fanów TheNitroZyniaka, również zawierające wulgarne określenia pod adresem Nieuczesanej, jak i kobiet w ogóle. Pojawia się również wątek twitterowej sprzeczki Górskiego z bratem Nieuczesanej. Kilka screenów prezentujemy poniżej:

Fragment dokumentu o toksyczniości TheNitroZyniaka
Tweety brata Karoliny Brodnickiej
Fragment dokumentu o toksyczniości TheNitroZyniaka
Obraźliwe Tweety

Całość „dramy” szczegółowo opisał serwis boop.pl. TheNitroZyniak ostatecznie stwierdził iż decyzję Riot Games akceptuje, jednak nie zgadza się z tymi, konkretnymi zarzutami:

Uważam, że tego bana można było mi nadać jako osobie za różne rzeczy, ale nie koniecznie za rzeczy które są opisane (w materiałach Riot Games – dop. red., pisownia oryginalna)

Sergiusz „TheNitroZyniak” Górski – źródło: gry-online.pl

Nie zabrakło również słów wsparcia dla Górskiego. Weterani sceny esportowej, jak dyrektor sportowy organizacji Misfits, Adrian „hatchy” Widera, wskazywali na bardzo dobre zarządzanie przez niego drużyną Pompa Team (post jest fragmentem dłuższej serii Tweetów):