Patriot prezentuje nowe dyski SSD NVMe. P310 i VPN110 już w listopadzie trafią do sklepów

Patriot prezentuje dwa nowe dyski SSD: P310 i VPN110. To rozwinięcie oferty firmy w ramach popularnych serii, cenionych zarówno przez użytkowników poszukujących produktów o najlepszym stosunku możliwości do ceny, jak i graczy stawiających na wysoką wydajność.

29 października 2021

Patriot Memory to amerykańska firma znana dobrze wszystkim entuzjastom sprzętu, która od 1985 roku zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą podzespołów komputerowych, w tym wysokowydajnych pamięci Viper, szybkich dysków SSD czy innych nośników danych, jak pamięci USB oraz karty flashowe. Idąc z duchem czasu oraz rosnącą popularnością e-sportu i gamingu, Patriot stworzył także własną markę peryferiów gamingowych Viper Gaming, której produktem jest m.in. dysk VPR100 RGB 1TB recenzowany przez nas całkiem niedawno.

Patriot P310 – atrakcyjny stosunek ceny do możliwości

Coraz więcej użytkowników rezygnuje z dysków SSD SATA III na rzecz PCIe NVMe, dlatego Patriot wychodzi im naprzeciw, oferując nośnik zapewniający zdecydowanie wyższą wydajność przy zachowaniu przystępnej ceny. Nowa seria P310 to nośniki w formacie M.2 2280 korzystające z interfejsu Gen3 x4 NVMe 1.3, które bazują na nowoczesnych kontrolerach oraz wysokiej klasy pamięciach 3D NAND. Charakteryzują się dużą uniwersalnością – dostępne są w pojemnościach od 240 GB do aż 1,92 TB i można je zamontować w komputerach stacjonarnych oraz laptopach.

Dysk SSD NVMe Patriot P310 od przodu
Źródło: Patriot

Seria P310 oferuje o 25% wyższe prędkości transferu i IOP niż standardowe rozwiązania PCIe 3×2. Zapewnia to znaczne skrócenie czasu uruchamiania, ładowania i transferu w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi – transfery sekwencyjne sięgają tu 2100 MB/s, a losowe 280 000 IOPS. Jednostronna konstrukcja M.2 pozwala zaoszczędzić miejsce i zapewnia kompatybilność z najcieńszymi nawet laptopami, a kontroler nowej generacji pozbawiony pamięci DRAM umożliwia redukcję kosztów bez dużego kompromisu w zakresie wydajności i jakości.

Dysk SSD NVMe Patriot P310
Źródło: Patriot

Dobry dysk powinien charakteryzować się także stabilnością i niezawodnością, dlatego firmware zastosowany w P310 zapewnia całkowitą kontrolę ścieżki danych i wsparcie ze strony technologii LDPC (low-density parity-check) ECC. Gwarantuje to integralność danych, zapobiega ich uszkodzeniu i umożliwia zachowanie maksymalnej wydajności przy niskim poborze energii. Wsparcie dla trybów oszczędzania energii APST, ASPM i L1.2 maksymalizuje natomiast czas pracy laptopa na baterii. Patriot P310 objęty jest 3-letnią gwarancją producenta.

Seria P310 trafi do sklepów w listopadzie, a przybliżone sugerowany poszczególnych modeli kształtować będą się następująco:

  • 240 GB – ok. 135 zł
  • 480 GB – ok. 220 zł
  • 960 GB – ok. 440 zł
  • 1,92 TB – ok. 975 zł

Patriot Viper VPN110 – znana wydajność w nowej odsłonie

Seria VPN110 to z kolei nowe wysokowydajne dyski SSD od Viper Gaming, które zapewniają idealne połączenie najwyższej wydajności, ultraszybkich transferów i możliwości w ramach wielozadaniowości. Dyski z tej serii korzystają z interfejsu PCIe Gen 3 x4 z protokołem NVMe 1.3 i wyposażone są w pamięci NAND flash typu 3D TLC oraz wysokiej klasy kontroler wspierany przez pamięć podręczną DRAM. Nośniki bazują na złączu M.2 i dostępne są w trzech wersjach pojemnościowych: 512 GB, 1 TB i 2 TB. VPN110 zapewnia doskonałą wydajność, oferując transfery sekwencyjne sięgające do 3300 MB/s dla odczytu i 3000 MB/s dla zapisu i losowe dochodzące do 500 000 IOPS. Relatywnie niski profil dysków sprawia, że idealnie sprawdzają one się nie tylko w gamingowych maszynach, ale i komputerach All-in-One.

Dysk SSD NVMe Patriot Viper VPN110 na blacie stołu
Źródło: Patriot

VPN110 to idealny wybór dla graczy, entuzjastów technologii, twórców treści i profesjonalistów zajmujących się renderowaniem wideo, którzy szukają szybkiego czasu uruchamiania i natychmiastowego dostępu do swoich danych, aby uzyskać lepszą produktywność. Nowy dysk Patriot jest 5 razy szybszy niż dyski SSD SATA, a jego dodatkowym atutem jest zarządzanie temperaturami – specjalny czujnik termiczny eliminuje ryzyko przegrzania dysku i tym samym spadków wydajności. Za niską temperaturę pracy urządzenia odpowiada zaś aluminiowy radiator z 6 żebrami termicznymi, zapewniający doskonałe rozpraszanie ciepła. Wszystko to przekłada się na stabilną pracę, najwyższą wydajność oraz dłuższą żywotność, dzięki czemu Patriot VPN110 to jeden z najbardziej niezawodnych dysków w swojej klasie.

Pojemności dysku VPN110
Źródło: Patriot

Seria VPN110 trafi do sklepów na początku listopada, a przybliżone sugerowany poszczególnych modeli kształtować będą się następująco:

  • 512 GB – ok. 330 zł
  • 1 TB – ok. 600 zł
  • 2 TB – ok. 1000 zł

Jacek Lisiecki

Zawodowo fotograf, hobbystycznie pasjonat sprzętu komputerowego i gier wideo wszelkiej maści. Ze słowem pisanym ściśle związany od kilkunastu lat. Każdą wolną chwilę poświęca na łączenie tego, co szczerze kocha w życiu robić.
UWaga! Gorące informacje!