fbpx

Test dysku M.2 Patriot Viper VPR100 RGB 1TB – szybki i chłodny nośnik z podświetleniem RGB

Po testach pamięci RAM od Patriota przyszła kolej na recenzję nośnika danych M.2 w postaci modelu Viper VPR100 RGB o pojemności 1 TB, pracującego na interfejsie PCIe 3 generacji x4 pod kontrolą protokołu NVMe 1.3. Produkt dedykowany jest szczególnie osobom zwracającym uwagę na wygląd peceta. Amerykańskie przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie kilka udanych serii SSD, czemu by więc nie postawić na dodatkowe oświetlenie w palecie RGB? Oprócz deklarowanych prędkości sięgających nawet 3300 MB/s, dysk może poszczycić się dość grubym radiatorem, w którym umieszczono diody LED. Specyfikacja techniczna wygląda co najmniej zachęcająco. Sprawdźmy więc, jak tytułowy produkt wypadnie na naszej platformie testowej.

17 października 2021
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"

Patriot Viper VPR100 RGB jest udanym projektem, który z pewnością zdobędzie uznanie osób stawiających nie tylko na wydajność, ale również wygląd sprzętu. Wysokie prędkości, bardzo dobra jakość wykonania, stylowe podświetlenie oraz rozbudowana aplikacja do personalizacji dysku to główne cechy charakteryzujące testowany produkt. W tym wszystkim nie można także zapominać o efektywnym odprowadzaniu ciepła, co gwarantuje niezawodną pracę bez utraty osiągów. Ziarenka goryczy dodaje natomiast wycena sprzętu, która oscyluje w granicach 750 złotych. Do maksymalnej oceny zabrakło mi jedynie niższej kwoty zakupu.

4.5 /5
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"
 • Prędkości
 • Jakość wykonania
 • Niskie temperatury
 • Bogate podświetlenie RGB
 • Szeroka możliwość personalizacji oświetlenia
 • Rozbudowane oprogramowanie
 • Możliwość sterowania podświetleniem z poziomu oprogramowania płyty głównej jednego z 4 wiodących producentów
 • Cena

Producent: Patriot Memory

Linia: Viper Gaming

Model: VPR100 RGB 1 TB M.2 PCIe NVMe

Pojemność: 1 TB

Interfejs: M.2 PCIe NVMe 3.0 x4

Prędkość odczytu (maks.): 3300 MB/s

Prędkość zapisu (maks.): 2900 MB/s

Odczyt losowy: 700,000 IOPS

Zapis losowy: 650,000 IOPS

Rodzaj kości pamięci: TLC

Radiator: Tak

Podświetlenie: RGB

Gwarancja producenta: 36 miesięcy

Spis treści

Opakowanie

Patriot Viper VPR100 RGB dotarł do mnie w charakterystycznym dla owego producenta pudełku, na którym oczywiście nie zabrakło najważniejszych parametrów.

Opakowanie Patriot VPR100 RGB

Wygląd opakowania zdecydowanie skupia się na podświetleniu, prezentując możliwości personalizacji dysku już na pierwszej stronie. Front jasno dostarcza informacji o maksymalnym zapisie i odczycie, a także wersji pojemnościowej.

Test Patriot Viper VPR100 - informacje o produkcie na pudełku

Otwierając małe drzwiczki na magnes, dostajemy podgląd produktu oraz całkiem sporo informacji o samym nośniku, jak chociażby kompatybilność z poszczególnymi systemami rodziny Windows.

Test dysku Patriot Viper VPR100 RGB 1TB – budowa oraz wygląd zewnętrzny

Kwestia prezentacji urządzenia to dla wielu istotny aspekt, a trzeba przyznać, że na tym polu Patriot nie zawodzi. VPR100 RGB otrzymał rozsądny odpromiennik, który z pewnością sprawdzi się lepiej niż często dołączane blaszki, jak chociażby w przypadku Adaty. Oczywiście, jak nazwa wskazuje, nie zabrakło różnobarwnego podświetlenia.

Radiator

Jeśli chodzi o same punkty świetle, to jest ich całkiem sporo – jak na tych rozmiarów pamięć. Uwagę poświęcono również dbałości o detale w postaci symetrycznych wcięć w radiatorze oraz logo serii na środku. Warto jeszcze dodać, iż całość bazuje na ciemnoniebieskiej płytce PCB, którą na szczęście od frontu trudno dostrzec.

Zastosowane komponenty

Jak doskonale wiemy, dyski półprzewodnikowe bazują na kościach oraz kontrolerach, które różnią się od siebie parametrami technicznymi. Te dwa komponenty w głównej mierze odpowiadają za prędkości, a co za tym idzie – bezpośrednio wpływają na wydajność. W budowie VPR100 RGB Patriot sięgnął po kości 3D NAND TLC od Toshiby, będące dość często spotykanym rozwiązaniem.

Zastosowane komponenty

Dodatkowo, w wersji 1-terabajtowej zastosowano 1 GB pamięci DRAM cache produkcji SK Hynix. Nie można także zapomnieć o kontrolerze, którym w tym przypadku jest Phison E12. Mamy zatem dość popularne oraz sprawdzone rozwiązania znanych producentów. Na koniec warto dodać, że zakres temperaturowy pracy szacowany jest na wartość od 0°C do 70°C.

Podświetlenie RGB

Głównym wyróżnikiem testowanego modelu jest z pewnością oświetlenie. Przyznaję, że w tej kwestii Viper VRP100 RGB zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Oprócz wsparcia dla zarządzania z poziomu płyty głównej Asusa, ASRocka, Gigabyte oraz MSI producent przygotował rozbudowaną aplikację.

Test dysku Patriot Viper VPR100 RGB 1TB - budowa

Software umożliwia dostosowanie prędkości animacji, wybór spośród 8 predefiniowanych trybów, z których jeden odpowiada za całkowite wyłączenie diod.

Aplikacja do sterowania podświetleniem RGB

Patriot umożliwił również zapisywanie spersonalizowanych profili na 5 dostępnych slotach. Tym, co urzekło mnie najbardziej, była możliwość dostosowania każdej z 5 stref świetlnych, także logo, indywidualnym kolorem.

Testy syntetyczne oraz użytkowe

Platforma testowa

 • Płyta główna: MSI X470 Gaming Plus
 • Procesor: AMD Ryzen 5 2600 (podkręcony do 4,2 GHz przy napięciu 1,3 V)
 • Dyski: 1x SSD M.2, 1x SSD SATA, 1x HDD SATA
 • Karta graficzna: Gigabyte Radeon RX 570 4 GB (taktowanie rdzenia na poziomie 1250 MHz z napięciem 1020 mV)
 • Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 TG
 • Chłodzenie procesora: Cooler Master Master Liquid ML240L
 • Dodatkowe akcesoria: 1x Sigma HP Corona RGB 120 mm, 2x Sigm Pro 120 mm
 • System operacyjny: Windows 10
 • Oprogramowanie testowe: AS SSD Benchmark ver. 2.0.73, 7-zip ver. 19.00.

Test prędkości odczytu i zapisu w AS SSD Benchmark

Pierwsze pomiary rozpoczynamy od testu prędkości nośnika w różnych sytuacjach. Na tym etapie warto pamiętać deklarowane przez producenta wartości i zestawić je z realnymi osiągami. Zaczynając od odczytu oraz zapisu sekwencyjnego z 1 GB pakietem, otrzymujemy kolejno 2974 MB/s oraz 2804 MB/s.

Test w AS SSD Benchmark 1 GB

Wyniki są zatem bardzo zbliżone do zapewnień Patriota, czyniąc tym samym VPR100 RGB zdecydowanie szybkim nośnikiem. Nie należy jednak zapominać o pozostałych rezultatach, gdzie tytułowy model również zaprezentował niezłe osiągi. Pomiary 4K przedstawiły prędkości rzędu 60 MB/s i 125 MB/s. Całość zapewniła finalnie dyskowi 5414 punktów.

Test w AS SSD Benchmark 10 GB

Pomiary w tym popularnym benchmarku urozmaiciliśmy dodatkowo o przypadek z wykorzystaniem 10 GB pakietu. Pierwszym, co rzuca się w oczy, są różnice w prędkościach odczytu, które oprócz sekwencyjnego są niższe niż w przypadku poprzedniego testu. Zapis natomiast pozostawał niemalże identyczny. Końcowy wynik to 4572 punkty.

Kompresja, dekompresja i kopiowanie dużych plików

Oprócz benchmarków warto przyjrzeć się wydajności w zastosowaniach codziennych. Przygotowaliśmy zatem szereg pomiarów w typowych zastosowaniach dysku, jak chociażby dekompresja czy kopiowanie katalogu. Za narzędzie posłużył nam folder ważący niespełna 60 GB, w którym zostały umieszczone pliki różnego typu, między innymi zdjęcia i obrazy ISO. Zaczynając od kompresji, osiągamy rezultat w postaci niecałych 21 minut.

Wyniki pomiarów kompresji

Po tej procedurze dane zawarte w paczce osiągnęły wagę 25,5 GB, które dysk rozpakował w 1 minutę i 27 sekund.

Test dekompresji plików na dysku Patriot Viper VPR100

Przenoszenie niespełna 60-gigabajtowego katalogu z jednej lokalizacji do drugiej na tym samym nośniku zajęło równe 7 minut. Trzeba zatem przyznać, iż w rutynowych działaniach produkt poradził sobie świetnie, gwarantując tym samym szybkie operacje na plikach.

Wyniki testu kopiowania plików na dysku

Temperatury

Przy dużych prędkościach dysków M.2 bardzo często wydzielane są znaczne pokłady ciepła, które trzeba odprowadzić, aby zapobiec zjawiskowi thermal throttlingu. Na szczęście, w przypadku Patriota VPR100 RGB nie musimy rozważać rozwiązań firm trzecich z uwagi na dobrej jakości fabryczny radiator. Temperatura została zmierzona podczas trwania obciążenia programem AS SSD Benchmark z 10 GB pakietem. Dysk osiągał wówczas 54°C, co przełożyło się na temperaturę ΔT w postaci 33,1°C. Nie ma zatem mowy o spadku wydajności spowodowanym wzrostem temperatury.

Pomiar temperatury

Podsumowanie recenzji oraz wstępna ocena

Patriot VPR 100 RGB w wydaniu 1-terabajtowym to konstrukcja udana, której właściwie niczego nie brakuje. Kupując testowany nośnik, otrzymujemy dobrą jakość wykonania, wysokie prędkości, ponadprzeciętny radiator, który zapewnia niskie temperatury pracy, oraz efektowne podświetlenie RGB. Ponadto amerykański producent udostępnia darmowe oraz rozbudowane oprogramowanie do szerokiej personalizacji nośnika.

Test dysku Patriot Viper VPR100 RGB 1TB - wygląd zewnętrzny

Jedynym minusem urządzenia jest cena, która oscyluje w granicach 750 złotych. Chyba każdy przyzna, że nie jest to mało jak na dysk M.2 oparty na interfejsie PCIe 3.0. Jeśli jednak zależy nam na kompletnym podświetleniu, dobrych osiągach oraz spokoju w kwestii temperatur, to propozycja od Patriota będzie słuszną opcją.

GAMESGURU

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!