Pamięci Thermaltake ToughRAM XG RGB – efektowne podświetlenie i wydajność

Thermaltake zaprezentował pamięci ToughRAM XG RGB DDR4, które są nową odsłoną popularnej linii produktowej ToughRAM. Moduły zostały wyposażone w efektowne, sterowalne podświetlenie dzięki zastosowaniu 16 diod ARGB, a te możemy kontrolować za pomocą odpowiedniego oprogramowania Thermaltake, Razer i wielu innych.

13 marca 2021
Na skróty
  • Pamięci ToughRAM XG RGB zostały póki co udostępnione jedynie w jednym wariancie pojemnościowym – 16 GB (2x 8 GB).
  • Moduły trafiły do oferty firmy Thermaltake w czterech wersjach: 3600, 4000, 4400 oraz 4600 MHz.
  • Producent nie ujawnił jeszcze sugerowanych cen swoich nowych produktów.

Katalog produktów oferowanych przez firmę Thermaltake, znanego, tajwańskiego producenta sprzętu komputerowego, zdążył już znacznie wykroczyć poza ramy tego, co w głównej mierze przyczyniło się do wzrostu popularności marki wśród entuzjastów budowania własnych zestawów PC. Większość z nas zapewne niejednokrotnie w swoim życiu zachwycała się efektami pracy miłośników tuningu oraz modowania komputerów, które były opakowane w kultowe obudowy sygnowane właśnie logiem TT.

Obecnie ten sam symbol możemy znaleźć już również na myszkach, klawiaturach (chociażby opisywanym przez nas niedawno modelu W1 Wireless), headsetach, fotelach czy nawet biurkach przeznaczonych dla graczy. Tym razem jednak Thermaltake uraczy nas nowością z obszaru kluczowych podzespołów komputerowych – oto pamięci ToughRAM XG RGB DDR4, które zadowolą nie tylko najbardziej wymagające oprogramowanie do testów wydajności PC, ale także oczy osób spragnionych kolejnej porcji podświetlenia RGB.

Pamięci RAM Thermaltake ToughRAM XG RGB DDR4 trafiły do oferty

Nowy model zaprezentowany przez Tajwańczyków jest najświeższą propozycją z serii pamięci ToughRAM, która cieszy się popularnością wśród konsumentów nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, ale również wysoką wydajność potwierdzoną licznymi pozytywnymi recenzjami.

Pamięci Thermaltake ToughRAM XG RGB DDR4 na ten moment ukazały się jedynie w jednym wariancie pojemnościowym. Producent ujawnił wyłącznie zestawy 16 GB złożone z dwóch kości po 8 GB. Jeśli chodzi o kwestie taktowania, to mamy tutaj większy wybór, gdyż w zaktualizowanym katalogu firmy znalazły się cztery wersje omawianych RAM-ów: 3600 MHz, 4000 MHz, 4400 MHz oraz 4600 MHz.

Zestaw czterech kości Thermaltake ToughRAM XG RGB

ToughRAM XG RGB – wyniki pomiarów prędkości

Teraz kilka słów o prędkościach. W poniższym zestawieniu znajdziecie wszystkie udostępnione informacje dot. opóźnień oraz napięć pamięci Thermaltake ToughRAM XG RGB.

  • Zestaw DDR4 3600 MHz – napięcie DRAM 1,35 V, opóźnienia CL 18-19-19-39.
  • Zestaw DDR4 4000 MHz – napięcie DRAM 1,35 V, opóźnienia CL 19-23-23-42.
  • Zestaw DDR4 4400 MHz – napięcie DRAM 1,45 V, opóźnienia CL 19-25-25-45.
  • Zestaw DDR4 4600 MHz – napięcie DRAM 1,50 V, opóźnienia CL 19-26-26-45.

Producent gwarantuje uzyskanie powyższych wyników na płytach głównych wyposażonych w chipsety Intel X299, Z490, Z390, Z370, Z270 i Z170 w połączeniu z procesorami z serii K. W przypadku płyt głównych AMD inżynierowie Thermaltake’a informują o modelach opartych o układy X370 i B550 współpracujących z procesorami Ryzen 3000 lub Ryzen 5000.

Thermaltake ToughRAM XG RGB - podświetlenie LED

Podświetlenie RGB w nowych RAM-ach Thermaltake

Na koniec nieco o niewątpliwie efektownym podświetleniu. Pamięci Thermaltake ToughRAM XG zostały wykończone silikonowymi panelami, które skrywają 16 diod ARGB. Podświetlenie możemy sterować zarówno przy pomocy oficjalnego oprogramowania Thermaltake NeonMaker, jak i jakiejkolwiek innej aplikacji, która pozwala kontrolować diody ARGB (włącznie z popularnym ekosystemem Razer Chroma).

Dwa moduły pamięci RAM

Producent nie ujawnił jeszcze szczegółów dot. ceny oraz dostępności swoich najnowszych modułów RAM, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy spodziewać się, że trafią one do sprzedaży maksymalnie w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Igor Kaźmierczak

Redaktor naczelny tego skupiska wariatów, który nałogowo pracuje nad poprawą jego ładu. Spełniony muzyk, niespełniony skryba, czasem coś pobazgra na podwędzonym ukradkiem płótnie. Przesiaduje nocami, choć w sytuacjach oficjalnych zarzeka się, że tego nie lubi. Człowiek ze zdiagnozowaną dolegliwością zwaną chronicznym brakiem czasu.
UWaga! Gorące informacje!