fbpx

Overclocking RAM: 8888 MHz – tyle wynosi taktowanie najszybszych na świecie podkręconych modułów DDR5 marki G.Skill

25 stycznia 2022,
23:59
Kacper Fryta

Nie tak dawno pisaliśmy o ustanowieniu rekordu prędkości pamięci DDR5 chłodzonej powietrzem przez overclockera Davida „MllrKllr” Millera, dziś natomiast chcielibyśmy was poinformować o niezauważonym w porę rekordzie ustanowionym 18 stycznia przez overclockera z działu firmy G.Skill @lupin_no_musme z wykorzystaniem chłodzenia azotem.

Na skróty
  • Overclockerowi współpracującemu z marką G.Skill udało się pobić rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5.
  • Uzyskał taktowanie 8888 MHz dzięki zastosowaniu chłodzenia ciekłym azotem, pobijając poprzedni wynik o 184 MHz.

Zestaw składa się z próbki inżynieryjnej procesora i9-12900K (BCLK 101 MHz, core ratio x35, uncore (cache) x20) działającej na napięciu 1,4 V. Rdzenie typu „E” zostały całkowicie wyłączone, zdezaktywowane zostały również 4 rdzenie typu „P”. Ostatecznie procesor miał do dyspozycji 4 rdzenie typu „P”, jednakże nadal posiadał włączony Hyper-Threading, co przy tego typu zastosowaniu jest jednak nieczęstym widokiem.

Płytą użytą do pobicia rekordu była ASUS Z690 Apex, kości RAM pochodziły natomiast z tandemu operującego domyślnie na taktowaniu 6000 MHz przy opóźnieniach CL40-40-40-76. Moduł pamięci udało się podkręcić do efektywnego taktowania 8888 MHz przy opóźnieniach CL88-88-88-88-127, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w listopadzie 2021 roku aż o 184 MHz. Prędkość pamięci została zweryfikowana przez program CPU-Z.

Materiał z osiągania efektywnej częstotliwości 8888 MHz na pamięci DDR5

G.Skill we współpracy z ASUSem pobił poprzedni rekord świata overclockingu RAM w wysokości 8704 MHz

Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z zespołem ASUS ROG, w celu pobicia światowego rekordu częstotliwości pamięci DDR5 o taktowaniu DDR5-8888 za pomocą naszego najlepszego w swojej klasie sprzętu. Pokazuje to niezrównany potencjał podkręcania pamięci DDR5, a my nadal będziemy wkładać pracę w opracowywanie szybszej pamięci DDR5 dla overclockerów i entuzjastów komputerów PC.

Tequila Huang, wiceprezes G.Skill International

Należy jednakże zauważyć, iż w rzeczywistości pamięci przez krótki czas pracowały z taktowaniem 8896 MHz, aczkolwiek prawdopodobnie nie przeszły benchmarków. Prawdę mówiąc, są to bardzo imponujące wyniki jak na tak krótki okres nowego standardu pamięci w sprzedaży. Pamiętajmy, iż swoich modułów DDR5 nie wypuściła jeszcze firma Samsung, która to z kośćmi B-Die bądź A-Die mogłaby podbić światową scenę podkręcania.