Sony traci miliardy na giełdzie. To efekt przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft

Zakup Activision Blizzard przez Microsoft wpływa na giełdę. Sony traci blisko 20 miliardów dolarów.

20 stycznia 2022

Po informacji, że Microsoft wykupuje Activision Blizzard, giełda oszalała. Akcje i wartość ich rywala, czyli Sony, spadły nawet o 13% w ciągu jednego dnia. W przeliczeniu jest to około 20 miliardów dolarów. Jest to największy upadek japońskiego giganta od października 2008 roku, kiedy firma musiała wycofać z rynku prawie 100 000 baterii do laptopów, które przez wadę fabryczną mogły się… zapalać. Amir Anvarzadeh, specjalista rynkowy z japońskiej instytucji Asymmetric Advisors, podczas rozmowy z Bloomberg stwierdza, że „Sony czeka ogromne wyzwanie i walka w wojnie na wyniszczenie. Teraz, kiedy takie tytuły, jak kolejne odsłony serii Call of Duty, będą udostępniane zapewne wyłącznie w usłudze Game Pass, japońskiego producenta czeka wiele wyzwań”.

spadające akcje Sony

Ostatnie ruchy Microsoft wywołały poruszenie na giełdzie. Sony odpowiada

Rzecznik japońskiego producenta udzielając komentarza dla Wall Steeet Journal, był dość małomówny i oschły: „Oczekujemy, że Microsoft będzie przestrzegać zawartych umów i dopilnuje, aby gry Activision pozostały multiplatformowe”. Sony chciałoby, aby przynajmniej część tytułów, takich jak Tony Hawk czy Diablo, mimo wszystko trafiały na PlayStation, ale nie jest to pewne, a przynajmniej nie w wypadku wszystkich tytułów. Według pierwszych zapowiedzi Microsoftu część gier ma szansę pozostać multiplatformowa, ale będą tworzyć oni również zawartości dostępne wyłącznie w swoich usługach, tj. na konsolach Xbox, w chmurze, na urządzeniach mobilnych oraz na komputerach osobistych. Wszystko wyjaśni się zapewne dopiero, gdy cała transakcja Microsoftu zostanie ostatecznie sfinalizowana, czyli w czerwcu 2023.

Jaki będzie kolejny ruch Sony?

Samo Sony też ostatnio szastało pieniędzmi. Firma zakupiła między innymi prawa do postaci Spider-Mana oraz studio Insomniac Games, jednak w porównaniu do transakcji Microsoftu są to drobne wydatki (choć dalej udane). Czy Sony pójdzie w kierunku innych dużych przejęć? Tego zapewne dowiemy się już w nadchodzących miesiącach.

Bartosz Sobolewski

Niby z Torunia, ale nie stary piernik. Fan czarnego humoru i gier komputerowych, które pozwalają oderwać się od szarości rzeczywistości. Napędza go czarna kawa na przemian z energetykami. Dzielnie aktualizuje newsroom, a czasem uraczy was ciekawostkami o mechanikach gier albo sławnych osobach.
UWaga! Gorące informacje!