Odświeżony Radeon RX 6950 XT ma zaoferować taktowanie powyżej 2,5 GHz

Jeszcze w tym tygodniu pisaliśmy na temat domniemanej premiery odświeżonych układów AMD Radeon, w skład których mają wchodzić RX 6950 XT, 6850 XT oraz 6750 XT. Dziś – za sprawą Twittera – wiemy nieco więcej o najwydajniejszej jednostce z tej rodziny.

7 lutego 2022
Na skróty
  • Premiera odświeżonych Radeonów robi się coraz gorętsza, wszystko za sprawą najnowszych informacji o wysokim taktowaniu RX 6950 XT.
  • Referencyjne układy mają oferować częstotliwość rdzenia przynajmniej na poziomie 2,5 GHz w trybie boost.
  • Wiele wskazuje na to, że najmocniejsze jednostki będą w stanie wykrzesać z siebie nieco poniżej 3 GHz.

Architektura RDNA 2 przyniosła ze sobą wiele korzystnych zmian. Jedną z nich jest chociażby taktowanie rdzenia, które uległo znacznej poprawie względem generacji opartej na GPU Polaris.

AMD Radeon RX 6950 XT – częstotliwość rdzenia

Za sprawą dość znanego użytkownika Twittera, o pseudonimie Greymon55, uzyskaliśmy krótką informację, jakoby najwydajniejszy z odświeżonych układów AMD miał oferować taktowanie powyżej 2,5 GHz.

Wygląda na to, że grupa Radeon musiała dołożyć wszelkich starań, projektując tytułowy rdzeń, ponieważ – według poprzednich informacji – GPU ma być wykonane w litografii 7 nm. Dla porównania, podstawowy boost kart Navi 21 XT oraz XTXH wynosi 2250 MHz.

Czy bariera 3 GHz jest coraz bliżej?

Biorąc pod uwagę obecne warianty niereferencyjne kart Radeon, takie jak ASUS ROG STRIX LC RX 6900 XT, potrafiące wycisnąć z rdzenia nieco ponad 2,5 GHz, można zakładać, że topowe modele Radeona RX 6950 XT będą jeszcze bliżej granicy 3 GHz.

Karta graficzna Radeon

Warto jeszcze wspomnieć o 18 GB pamięci na pokładzie. Nie da się ukryć, iż premiera nowych Radeonów zapowiada się całkiem ciekawie.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!