NVIDIA: sytuacja na rynku kart graficznych polepszy się w drugiej połowie 2022 roku

Obecna sytuacja na rynku kart graficznych już od długiego czasu frustruje konsumentów. Dostępność układów jest niedostateczna, a ceny wysokie, przekraczające nierzadko dwukrotność sugerowanej ceny detalicznej producenta. NVIDIA szumnie zapowiada jednak kres kryzysu.

10 grudnia 2021
Na skróty
  • CFO NVIDII Colette Kress twierdzi, że dostępność układów graficznych „zielonych” znacznie polepszy się w drugiej połowie 2022 roku.
  • NVIDIA podpisała długoterminowe umowy z łańcuchami zaopatrzeniowymi.
  • Rok 2022 będzie obfity w premiery kart graficznych z różnych segmentów cenowych oraz wydajnościowych.

Globalna pandemia znacząco odbiła się na rynku kart graficznych i chyba wszyscy już zdążyliśmy odczuć tego skutki. Bardzo niska podaż układów, a także problemy z dostawami nowych GPU sprawiły, że konsumenci muszą zapłacić nawet 200% ceny proponowanej przez producenta, niezależnie od tego, czy są zainteresowani zakupem modeli z serii NVIDIA Ampere, czy tych z linii Radeon RX 6XXX opartych o architekturę AMD RDNA2. Przez te wydarzenia wielu użytkowników komputerów osobistych zostało pozbawionych wyboru podczas kupna nowej karty graficznej, musieli wyłożyć o wiele więcej pieniędzy na wejście w posiadanie najnowszych układów lub poszukiwać produktów z drugiej ręki, które także zaliczyły spory wzrost wartości.

NVIDIA chce znacząco wpłynąć na poprawę dostępności swoich kart graficznych

Sytuacja ta ma zmienić się w drugiej połowie 2022 roku ze strony „zielonych”. Tak przynajmniej w swoim przemówieniu podczas konferencji UBS Global TMT deklarowała CFO NVIDII Colette Kress. NVIDIA postara się skutecznie i zauważalnie zwiększyć liczbę kart graficznych Ampere dostarczanych na półki sklepowe. Co więcej gigant z Santa Clara wszedł w długoterminowe umowy z łańcuchem dostawczym, jednak sformułowanie „długoterminowe” może oznaczać w tym wypadku niestety okres dłuższy niż rok. To z kolei oznacza, że w rzeczywistości mogą minąć lata, zanim owe umowy zostaną sfinalizowane, więc na ten moment nic nie jest jeszcze przesądzone.

Ceny kart graficznych na portalu ebay
Ceny kart graficznych na portalu ebay

Poznaliśmy zamiary firmy NVIDIA na rok 2022. Czeka nas wysyp premier kart graficznych

Jak podają przecieki z różnych źródeł, rok 2022 ma być wyjątkowo owocny, jeśli chodzi o zmiany na rynku kart graficznych. Będziemy mieli do czynienia z licznymi premierami nowych układów. W styczniu wyjdą takie modele, jak RTX 3070 Ti 16 GB, RTX 3080 12 GB oraz RTX 3090 Ti. O ile RTX 3090 Ti będzie najdroższym modelem i nie zmieni zbyt wiele wśród polskich konsumentów, o tyle w przypadku RTX 3070 Ti 16 GB oraz RTX 3080 12 GB może się wiele zadziać. Wszystko zależy bowiem od cen oraz dostępności nowych układów. Jeśli te karty będą osiągalne przez przeciętnych konsumentów oraz zostaną zaoferowane w odpowiednich cenach, to sprawdzą się idealnie w komputerach stacjonarnych z wyższej półki.

W drugiej połowie następnego roku spodziewamy się ujrzeć najsłabszą i równocześnie najtańszą kartę z rodziny Ampere, czyli RTX 3050 wyposażoną w 8 GB pamięci VRAM. Jej wydajność pozwoli na rozgrywkę w rozdzielczości 1080p przy zachowaniu stałego wysokiego poziomu klatek na sekundę. Równocześnie umożliwi ona wykorzystanie Ray Tracingu oraz DLSS (Deep Learning Super Sampling) w wersji 2.0.

Pojawiają się również pogłoski o premierze serii kart RTX 4000 opartych o architekturę Ada Lovelace. Ma ona nastąpić pod koniec 2022 roku. Będą one zbudowane przy użyciu 5 nm procesu technologicznego firmy TSMC. Najwydajniejsza karta z tej serii, czyli RTX 4090, ma posiadać 18 432 rdzeni CUDA, a wydajność powinna być wyższa od RTX 3090 o jakieś 50%, co oznacza prawdopodobnie taki sam skok wydajnościowy, jak w przypadku RTX 2080 Ti i RTX 3090. Niestety nic nie wiadomo o słabszych układach RTX 3. generacji.

UWaga! Gorące informacje!