NVIDIA ostrzega: problemy z dostępnością kart graficznych potrwają do końca roku

Jeżeli liczyliście na poprawę sytuacji na rynku kart graficznych, to NVIDIA właśnie zdecydowała się was oficjalnie rozczarować, rozwiewając wszelkie nadzieje na wzrost dostaw i podaży GPU. Wszystko wskazuje na to, że lepiej będzie dopiero w 2022 roku.

14 kwietnia 2021
Na skróty
  • Dyrektor finansowa firmy NVIDIA przed opublikowaniem wyników finansowych za pierwszy kwartał roku 2021 odniosła się do braków kart graficznych.
  • Dostawy mają stopniowo zwiększać się w kolejnych miesiącach, jednak poprawę na rynku będziemy mogli zaobserwować dopiero w 2022 roku.
  • Problemy NVIDII mogą wpłynąć również na datę premiery wyczekiwanej konsoli Nintendo Switch Pro.

NVIDIA w swoim najnowszym komunikacie dla inwestorów potwierdziła, że do końca roku 2021 nie przewiduje poprawy sytuacji w zakresie dostępności kart graficznych. Przedstawiciele firmy spodziewają się, iż popyt na ich produkty wciąż będzie przewyższał podaż i nie zmieni się to przez cały bieżący rok.

Co prawda informacje te NVIDIA przedstawiła jeszcze przed oficjalną publikacją wyników finansowych za pierwszy kwartał roku 2021, jednak we wpisie na blogu producenta Colette Kress, która pełni funkcję dyrektora finansowego firmy, podkreśliła, że dostawy elektroniki pozostają ograniczone i najprawdopodobniej nie zmieni się to do początku lata, jak wcześniej oczekiwano. Kress liczy jednak na to, iż podaż GPU zacznie stopniowo rosnąć w ciągu najbliższych miesięcy, aż w końcu w roku 2022 wysoki popyt na karty graficzne wśród konsumentów zostanie zaspokojony.

„Ogólny popyt pozostaje bardzo wysoki i wciąż przewyższa podaż, podczas gdy nasze zapasy pozostają dość skromne” – powiedziała Kress. „Spodziewamy się, że zapotrzebowanie konsumentów przez większość tego roku nadal będzie wykraczało poza nasze możliwości. Wierzymy jednak, że po pierwszym kwartale będziemy mogli wspierać wzrost dostaw”.

Karta graficzna z serii NVIDIA RTX 3000

Braki kart graficznych firmy NVIDIA a data premiery Nintendo Switch Pro

NVIDIA oświadcza, że premiera kart graficznych opartych o architekturę Ampere była dla firmy bardzo udana, nawet pomimo niedoborów GPU na rynku. Brak perspektyw na poprawę sytuacji w branży technologicznej może również oznaczać, że potencjalna premiera konsoli Nintendo Switch Pro, która według nieoficjalnych informacji miała trafić na taśmy produkcyjne w czerwcu tego roku, może ulec znacznemu opóźnieniu. Popularny handheld japońskiego producenta korzysta bowiem z chipów dostarczanych przez firmę NVIDIA, więc dalsze ograniczenia w dostawach elektroniki mogą stać się tutaj znaczącym problemem.

Niedobory elementów półprzewodnikowych są przyczyną wielu kłopotów na rynku elektroniki, do których bez wątpienia zaliczyć możemy absurdalnie wysokie ceny GPU. Na sytuacji tej próbują dorobić się m.in. przestępcy, których próbę przemytu kart graficznych niedawno udaremniła służba celna w Hongkongu.

Igor Kaźmierczak

Redaktor naczelny tego skupiska wariatów, który nałogowo pracuje nad poprawą jego ładu. Spełniony muzyk, niespełniony skryba, czasem coś pobazgra na podwędzonym ukradkiem płótnie. Przesiaduje nocami, choć w sytuacjach oficjalnych zarzeka się, że tego nie lubi. Człowiek ze zdiagnozowaną dolegliwością zwaną chronicznym brakiem czasu.
UWaga! Gorące informacje!