fbpx

Nvidia na krótko wyprzedziła Amazon pod względem wartości rynkowej

13 lutego 2024,
11:00
Arek Grabowski
NVIDIA logo

Analitycy finansowi Bloomberga zauważyli, że Nvidia na krótko wyprzedziła Amazon pod względem wartości rynkowej. Stało się to w poniedziałek 12 lutego. Nvidia była czwartą najcenniejszą spółką świata przez krótką chwilę z wartością zamknięcia 1,78 bln dolarów. Pod koniec dnia Amazon wyprzedził firmę – uzyskano 1,79 bln dolarów. Raport analityczny jest dostępny na stronie internetowej Bloomberga. Jako powód tak szybkiego wzrostu Nvidii podaje się rozwój sztucznej inteligencji.

Założyciel Nvidii drugi raz nie stworzyłby firmy

W październiku 2023 roku założyciel i dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, powiedział, że drugi raz nie założyłby firmy. Według niego budowanie całej marki „okazało się milion razy trudniejsze, niż się spodziewał”. Warto zauważyć, że ta wypowiedź dotyczyła momentu, kiedy Nvidia była warta około 1 biliona dolarów. Po wybuchu popularności sztucznej inteligencji oraz takich technologii jak DLSS wartość firmy znacząco się zwiększyła.

Wyprzedzenie takiego giganta jak Amazon to oczywiście ogromne osiągnięcie. Mimo wszystko budowanie tego rodzaju zasięgów i marki jest niezwykle trudnym wyzwaniem, którego sam założyciel Nvidii by nie podjął po raz kolejny.