Ninja Gaiden: Master Collection – pojawił się nowy zwiastun, tym razem prezentujący grywalne postacie

Wydawca Koei Temco zaprezentował wczoraj nową zajawkę dotyczącą Ninja Gaiden: Master Collection, czyli kompilację trzech gier ze znanej serii Ninja Gaiden. Oprócz Ryu Hayabusy do walki powrócą również cztery protagonistki.

14 kwietnia 2021
Na skróty
  • Team Ninja oraz Koei Temco zaprezentowali kolejny zwiastun Ninja Gaiden: Master Collection.
  • Kompilacja będzie stanowić odświeżone wersje trzech tytułów: Ninja Gaiden Sigma, Ninja Gaiden Sigma 2 i Ninja Gaiden 3: Razor’s Edge.
  • Kolekcja ukaże się na platformach PS4, Xbox One, Nintendo Switch i PC (Steam).

Ninja Gaiden to seria gier z niezwykle długim rodowodem. Pierwsza pozycja pod tym tytułem zadebiutowała w 1988 roku na maszynach Arcade, a pod strzechy niedługo później za sprawą platformy Nintendo Entertainment System (w Polsce lepiej znamy jej podróbki, czyli Pegasusy). W wersji na automaty gra była klasycznym beat-em-upem, a w wersji na konsole domowe grę rozbudowano o istotne segmenty platformowe. Ninja Gaiden od początku cechowało się wysokim poziomem trudności. Oczywiście ówczesne gry z reguły były trudne, aby ukryć fakt, że są po prostu krótkie, jednak przygody Hayabusy powodowały, że nie jeden gracz łamał ze wściekłości kontroler. Przed pojawieniem się Dark Souls i rozkwitu całego gatunku soulslike to właśnie Ninja Gaiden był synonimem gry diabelnie trudnej, ale jednocześnie uczciwej w swoich mechanikach.

Ninja Gaiden: Master Collection zadebiutuje na niemal wszystkich platformach

Master Collection stanowi kompilację trzech późniejszych tytułów z serii: Ninja Gaiden Sigma, Ninja Gaiden Sigma 2 i Ninja Gaiden 3: Razor’s Edge. Wszystkie trzy pozycje na potrzeby kompilacji zostały odświeżone graficznie, prezentując się lepiej niż kiedykolwiek. Nie zostały one drastycznie przeprojektowane, jednak poprawki kosmetyczne w postaci poprawionych modeli, odświeżonych tekstur i przystosowania do wyświetlania gry w wysokich rozdzielczościach zdecydowanie wpływają pozytywnie na odbiór wizualny niemłodych już pozycji. Zwłaszcza że gry zadebiutują na PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PC oraz najprawdopodobniej doczekają się później wersji na konsole nowej generacji.

Materiał promocyjny gry Ninja Gaiden Master Collection

Patrząc na dotychczasowe produkcje Team Ninja i ich tendencję do ponownego wypuszczania niektórych tytułów w poprawionych i rozszerzonych wydaniach, tutaj również możemy się spodziewać pewnego doszlifowania gameplayu odsłon zwierających się w zestawie. Co więcej, gra ma doczekać się wielu DLC. Na ten moment zapowiedziany jest crossover z inną produkcją studia, Nioh 2, który prawdopodobnie pozwoli bohaterom Ninja Gaiden przywdziać stroje inspirowane wcześniej wspomnianą grą. Deweloper przedstawił również zwiastun prezentujący fragmenty gameplayu w wykonaniu pięciu grywalnych postaci. Oprócz Hayabusy w grze pojawią się również Kasumi, Momiji, Rachel oraz Ayane.

Rebooty, reedycje, remastery…

Zestaw Ninja Gaiden: Master Collection opiera się na trylogii zapoczątkowanej przez reboot zatytułowany, po prostu, Ninja Gaiden, który zadebiutował w 2004 roku na platformie Xbox. Gra zebrała pozytywne recenzje i sprzedała się bardzo dobrze. Sukces produkcji zachęcił Team Ninja do wypuszczenia rok później poprawionego i rozbudowanego wydania, zatytułowanego Ninja Gaiden Black. Jakby tego było mało, dwa lata później pojawiła się kolejna poprawiona edycja. Ninja Gaiden Sigma pojawiło się jako tytuł ekskluzywny dla PlayStation 3.

Artwork z gry Ninja Gaiden Master Collection

Podobna sytuacja miała miejsce z sequelem. Wydany w 2008 roku na Xboxa 360 Ninja Gaiden 2 również doczekał się rozbudowanej i poprawionej konwersji na PlayStation 3 jako Ninja Gaiden Sigma 2. Na szczęście trzecia część serii została wydana od razu na wszystkie ówczesne platformy: Xbox 360, PlayStation 3 i WiiU. Ciekawą rzeczą jest fakt, że przy okazji rebootu z 2004 roku Team Ninja połączył uniwersum Ninja Gaiden ze światem przedstawionym w swoich bijatykach: Dead or Alive. Od tej pory fabuły gier niejednokrotnie krzyżują się ze sobą, a kluczowe postacie obu serii pojawiają się gościnnie w „nie swoich” grach.

Maciej Żbik

Miłośnik retro zafascynowany technologią starszą niż on sam. Kolekcjonuje konsole do gier oraz gry, o każdej z osobna stara się umieć powiedzieć to i owo. Jego ulubioną rozrywką jest zgłębianie wiedzy na interesujące go tematy, potrafi przesiadywać godzinami na dedykowanych portalach Wiki. Z gier lubi wszystkie gatunki poza sportowymi i strategicznymi. Król parkietu w „Just Dance”.
UWaga! Gorące informacje!