Microsoft uważa, że Sony może stworzyć konkurenta dla Call of Duty. Firma ma na to 10 lat

22 marca 2023,
17:43
Arek Grabowski
Żołnierz wyskakujący z samolotu na mapę Warzone w Call of Duty

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft wciąż nie schodzi z ust branżowych mediów. W najnowszej odpowiedzi dla Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA) gigant z Redmond twierdzi, że Sony może stworzyć konkurencję dla Call of Duty. W ten sposób Microsoft chce zapewnić, że przejęcie nowego studia nie oznacza dla PlayStation całkowitego upadku.

Warto zauważyć, że Sony otrzymało kontrakt na 10 lat, dzięki któremu ich konsole będą otrzymywać kolejne odsłony Call of Duty. Po tym czasie jednak umowa się kończy, co według PlayStation pozostaje pewnym problemem. Podobne kontrakty otrzymała Nvidia oraz Nintendo.

Mimo wszystko Sony wciąż nie podpisało umowy i walczy o to, że Microsoft może potencjalnie odciąć dostęp do gier Activision Blizzard na konsolach PlayStation. Najnowsza odpowiedź giganta z Redmond może przynieść pewne zmiany. Według Microsoftu Sony może po prostu stworzyć alternatywę dla Call of Duty jak na przykład Battlefield od Electronic Arts.

Wypowiedź Microsoftu o Sony i serii Call of Duty

W czasie przesłuchania CMA zapytało Microsoft, czy dziesięcioletni okres dostępności Call of Duty dla Sony będzie wystarczający. Firma z Redmond uważa, że 10 lat w zupełności wystarczy, by PlayStation mogło opracować swoją alternatywę.

10-letni okres rozciągnie się na następną generację konsoli. Ponadto praktyczny skutek środka zaradczego będzie wykraczał poza te ramy czasowe. Gry pobrane w ostatnim roku obowiązywania środka zaradczego będą nadal dostępne przez cały okres użytkowania tej konsoli (i dłużej, dzięki kompatybilności wstecznej).

Microsoft w odpowiedzi dla CMA

Gigant z Redmont nie czuje potrzeby zawierania kontraktu na dłużej niż dekadę. Dla tak dużej marki jak Sony stworzenie alternatywy Call of Duty nie powinno zająć więcej czasu. Ostateczne orzeczenie w sprawie przejęcia Activision Blizzard ma zapaść 26 kwietnia.

Warto zauważyć, że Microsoft jest gotowy podjąć dalszą dyskusję z CMA w razie dalszych perturbacji. Sony ciągle walczy o serię Call of Duty i blokuje przejęcie Activision Blizzard. Pamiętajmy, że Starfield Bethesdy pozostaje ekskluzywny dla Xboxa oraz PC. Call of Duty natomiast ma być międzyplatformowe przez najbliższe 10 lat.