Kolejny wzrost cen kart graficznych i procesorów Intela, AMD i Nvidii jeszcze w 2022 roku

19 stycznia 2022,
05:57
Wojciech Chybciński

To dopiero początek 2022 roku, a ten już zaczyna się od bardzo złych wieści dla entuzjastów i użytkowników procesorów i kart graficznych z wyższej półki. Liderzy w tej branży, tacy jak Intel, AMD czy Nvidia, planują podnieść ceny swoich chipów nawet o 20%.

Karty graficzne
Na skróty
  • Jak twierdzi DigiTimes, coraz bardziej kosztowna produkcja czipów wpłynie na ceny nowych produktów od Intela, AMD czy Nvidii.
  • Problem dotknie m.in. procesorów AMD Ryzen 7000 czy kart graficznych Intel ARC Alchemist.
  • Niektóre produkty oparte na 6-nanometrowym procesie technologicznym mogą być dostępne w zauważalnie większych liczbach.

Jak donosi najnowszy raport DigiTimes, ze względu na różne czynniki zewnętrzne, takie jak wciąż wysokie koszty transportu czy produkcji, najwięksi giganci – tj. Nvidia, AMD czy Intel – planują podwyższyć ceny swoich chipów nawet o 20%. Problem dotknie między innymi kart graficznych i procesorów, ale nie tylko.

Wyższe ceny dotyczą m.in. kart graficznych Intela, nowej serii RTX-ów 40 i AMD Ryzen 7000

Jak podaje raport, partner produkcyjny – TSMC – już zwiększyło cenę produkcji elementów w technologii 7 nm i 5 nm, które wykorzystywane będą w CPU i GPU następnej generacji. Chodzi o takie nowości, jak AMD Ryzen 7000, AMD Ryzen 6000H/U, Nvidia GeForce RTX 40 czy (karty graficzne) Intel ARC Alchemist. Przy czym Intel będzie polegał na 6-nanometrowym procesie technologicznym od TSMC, który jest rozszerzeniem 7 nm, więc podwyżki będą podobne.

AMD zwiększy notowania wszystkich 7-nanometrowych i 5-nanometrowych czipów produkowanych w TSMC, ponieważ podwyższyli oni [TSMC – przyp. red.] ceny dla wszystkich zaawansowanych węzłów procesowych o 10–20%, zaczynając od bieżącego roku.

Doniesiono również, że Nvidia zapłaciła TSMC z góry za długoterminowe zamówienie na 5 nm dla serii kart graficznych RTX 40. Wysokie koszty produkcji mogą przenieść się na ceny dla konsumentów.

Przetłumaczone maszynowo od MyDrivers przez DigiTimes

Wzrost cen zrównoważy te niestabilne czynniki zewnętrzne, które wpłynęły na proces produkcji czipów. Tym samym istnieje możliwość, że dostępność ulegnie poprawie do końca 2022 roku, ale nic nie wskazuje na to, że ceny spadną, co zapewne jest dla wielu kluczowym problemem.

Większy podaż nowych kart graficznych AMD i Intela

Na ten moment karty graficzne Intel ARC i odświeżone karty graficzne AMD oparte na RDNA 2 są jedynymi produktami skierowanymi do konsumentów (o których wiemy) opartymi na 6-nanometrowym procesie technologicznym dostarczanym przez TSMC. Z tego też można wnioskować, że te modele dostępne będą w większych liczbach, niestety wciąż pod znakiem zapytania pozostaje problem ceny.