AMD podniosło ceny swoich procesorów graficznych o 10%

Ceny kart graficznych obecnej generacji sięgają wręcz zatrważająco wysokich poziomów i cały czas pną się ku górze. To efekt zarówno bezprecedensowego kryptowalutowego szału, przerwanego łańcucha dostaw, jak i geopolityki prowadzonej w regionie Pacyfiku. Okazuje się, że najgorsze dopiero przed nami.

27 listopada 2021
Na skróty
  • AMD podnosi cenę swoich procesorów graficznych o 20-40 dolarów.
  • Sytuacja spowodowana jest wyższymi kosztami produkcji.
  • Cena detaliczna w sklepach ma wzrosnąć w ciągu najbliższych tygodni.

Zgodnie z wątkiem na forum Board Channels, ceny kart graficznych AMD RX 6000 będą gwałtownie rosnąć na całym świecie. Firma poinformowała partnerów, że podniesie koszt zakupu swoich produktów opartych na architekturze RDNA2 o 20-40 dolarów. Konieczność zapłacenia jeszcze większej kwoty niewątpliwie wpłynie na konsumentów, jednak zanim to się stanie, musimy poczekać do następnej wysyłki procesorów dla partnerów. Oznacza to, że w ciągu najbliższych tygodni możemy ujrzeć następne podwyżki w sklepach.

Wpis na forum boardchannels
Źródło: Board Channels

Pomimo tego, że ceny kart graficznych ciągle rosną, nic nie wskazuje, by ten stan w najbliższym czasie się poprawił. W końcu jak co roku sezon świąteczny może być powodem jeszcze większego popytu na sprzęt komputerowy.

Wszystkiemu winne TSMC

Okazuje się, że głównym powodem takiego obrotu spraw nie są wcale niedobory układów, a stawki, jakie TSMC, czyli partner produkcyjny AMD, pobiera za swoją działalność. Cena wykonania elementów niezbędnych dla produktów wykonanych w 7 nm procesie technologicznym wzrosła zbyt dynamicznie. Co ciekawe, problem wyższych kosztów dotyczy wszystkich partnerów współpracujących z tym przedsiębiorstwem. Na ten moment AMD nie wprowadziło podwyżek żadnych innych podzespołów, których problem może również dotyczyć np. procesorów Ryzen z serii 5000.

Wojciech Chybciński

Wielbiciel komputerów i wszystkiego, co z nimi związane. Systematycznie śledzi wszelkie nowinki ze świata technologii przy okazji ucząc się dat premier na pamięć. Po godzinach zwykle nałogowo słucha muzyki i próbuje swoich sił w grach komputerowych.
UWaga! Gorące informacje!