fbpx

Karta graficzna Intel Iris Xe DG1 trafiła do zestawu PC

Pomimo faktu, że GPU o nazwie Intel Iris XE DG1 nie zostało zaprojektowane jako dedykowana karta graficzna, to firma CyberPowerPC wypuściła na rynek gotowy zestaw z owym układem. Intel już kilkukrotnie zapewniał nas, że DG1 zostało opracowane z myślą o mobilnych jednostkach i nie będzie dostępne na rynku konsumenckim, jednak jest to już kolejny przypadek, kiedy GPU wychodzi poza wspomniane deklaracje.

Na skróty
  • Karta graficzna Intel Iris Xe DG1 jest sprzedawana w gotowym zestawie komputerowym.
  • Konstrukcja Intela zawarta w jednostce od CyberPowerPC różni się specyfikacją od oryginalnego modelu.
  • Nowy układ cechuje się słabą specyfikacją techniczną, jednak co za tym idzie – nie potrzebuje dodatkowego zasilania, a cała konstrukcja jest chłodzona pasywnie.

Do tej pory w sieci pojawiły się doniesienia oraz grafiki ukazujące DG1 jako osobny układ, który wyglądem przypominał dedykowane rozwiązania. Może to wskazywać na zmianę planów Intela odnośnie do nowych GPU i szansę na pojawienie się budżetowych kart w sklepach.

Komputer zasilany przez GPU Intel Iris XE DG1

Jak się okazuje, gotowe zestawy PC potrafią zaskoczyć użytkowników swoimi podzespołami. Nie tak dawno można było przeczytać o komputerze z procesorem pochodzącym z Xboxa w postaci AMD 4700S. Tym razem gotowiec mógł wywołać zdziwienie za sprawą dedykowanej grafiki Intela.

Karta graficzna Intel

CyberPowerPC Gamer Xtreme Gaming, bo taką nazwę nosi omawiany zestaw, w podstawowej konfiguracji zawiera procesor Intel Core i5-11400F, 8 GB DDR4 3000 MHz, dysk SSD o pojemności 500 GB oraz pozostałe komponenty w postaci obudowy, zasilacza czy urządzeń peryferyjnych.

Co oferuje karta graficzna Intel Iris Xe DG1?

Warto zauważyć, że karta jest konstrukcją jednoslotową, a za chłodzenie odpowiada jedynie radiator, co zdecydowanie odzwierciedla jej specyfikację techniczną. Iris Xe DG1 cechuje bowiem TDP poniżej 75W, 640 rdzeni oraz 4 GB pamięci LPDDR4X o przepustowości 68GB/s, a sam rdzeń korzysta z dobrodziejstw architektury Xe-LP. Należy również dodać, że do zasilenia układu wystarczy jedynie moc, którą jest w stanie zapewnić złącze PCIe.

Grafika Intel Xe

Nie jest to jednak pełen rdzeń, ponieważ DG1 w podstawowej konfiguracji opiera się na 768 rdzeniach, więc można założyć, że Intel dostarcza niektórym podmiotom specjalne wersje ich GPU, które nawet w słabszym wariancie oferują lepszą wydajność niż układy zintegrowane. Warto również zanotować, iż za wspomniany komputer przyjdzie nam zapłacić 749,99 dolarów amerykańskich. Dla bardziej wymagających użytkowników Intel przygotowuje karty graficzne o nazwie Xe-HPG DG2, które w przeciwieństwie do omawianej jednostki mają oficjalnie trafić na rynek konsumencki