fbpx

Pracownik Intela poinformował o bliskiej premierze GPU DG2

Już od dłuższego czasu w internetowych mediach pojawiają się informacje o zbliżającej się premierze nowych układów GPU od Intela w postaci DG2. Na prace związane z nadchodzącymi kartami graficznymi wskazywały nie tylko przecieki, ale również zatrudnianie nowych pracowników mających doświadczenie w projektowaniu rdzeni graficznych.

Na skróty
  • Pracownik Intela wspomniał o zbliżającej się premierze układów DG2.
  • Nowe GPU będą dostępne w wielu wersjach.
  • Karty graficzne Intela mają wspierać Ray Tracing.

Warto podkreślić, że omawiany układ jest częścią rodziny Xe-HPG, czyli modeli kierowanych do graczy. Karty z tej generacji będą jednostkami samodzielnymi, a producent przewidział kilka konfiguracji każdego wariantu.

Intel DG2 – jeden z inżynierów potwierdził premierę

Informacja, która wypłynęła, pochodzi od jednego z pracowników, a dokładnie Pete’a Brubakera – inżyniera do spraw relacji z programistami. W swoim wpisie zaznaczył, że przedstawienie układów DG2 jest tuż za rogiem.

Warto także dostrzec, że w swoim tweecie Pete Brubaker zamieścił informację o poszukiwaniu senior game developera, co może wskazywać na chęć maksymalnej optymalizacji nowych GPU pod kątem wydajności w grach.

Intel DG2, czyli wiele konfiguracji do wyboru

Intel podobnie do pozostałych producentów kart graficznych w swojej ofercie przedstawi nam kilka wersji jednego procesora w postaci pełnej wersji oraz kilku okrojonych, a co za tym idzie słabszych modeli. Znana nam specyfikacja nadchodzących kart została przedstawiona w tabeli.

Model GPUJednostki wykonawczeJednostki cieniującePamięćSzyna pamięci
Xe-HPG 512EU512409616/8 GB GDDR6256-bit
Xe-HPG 384eu384307212/6 GB GDDR6192-bit
Xe-HPG 256EU25620488/4 GB GDDR6128-bit
Xe-HPG 192EU19215364 GB GDDR6128-bit
Xe-HPG 128EU12810244 GB GDDR664-bit
Xe-HPG 96EU967684 GB GDDR664-bit

Należy zanotować również fakt, że Intel zapewnił fanów o wsparciu dla Ray Tracingu w najmocniejszych modelach DG2, jednak w jaki sposób zostanie to zrealizowane, dowiemy się zapewne tuż przed premierą.

Jak Intel DG2 wypadnie na tle konkurencji?

Biorąc pod uwagę dostępne dane, można spodziewać się większej rywalizacji na rynku dedykowanych kart graficznych. Warto jednak pamiętać, że modele Intela z serii DG2 będą nowością, tak więc ich wydajność może wzrastać z każdą aktualizacją sterowników. Niemniej jednak specyfikacja techniczna wygląda obiecująco, a wsparcie dla techniki śledzenia promieni może wywołać niemałe zamieszanie po stronie NVIDII.

GPU Intela

Na chwilę obecną o premierze wiemy jedynie tyle, że jest blisko. Dokładną datę wydarzenia oraz pierwsze modele poznamy zapewne w najbliższym czasie. Okazją do tego mogłyby być nadchodzące targi Computex.