fbpx

Hi-Fi Rush i Pentiment mogą być pierwszymi grami na wyłączność Xboxa, które trafią na inne konsole

13 lutego 2024,
09:00
Kaja Piaścik
Statek pełen błaznów w stylu średniowiecznych ilustracji w Pentiment

Ostatnio przemysł gamingowy żyje plotkami o nadchodzącym odstąpieniu Xboxa od wyłączności do ekskluzywnych tytułów konsoli. Biznesowa aktualizacja Microsoftu w formie specjalnego odcinka Xbox Podcast ujawni plany firmy już w ten czwartek, a tymczasem najnowsze informacje przekazane przez serwis The Verge mówią o tych bezpośrednich exclusive’ach Xboxa, które jako pierwsze miałyby pojawić się także na platformach innych firm.

Jeśli potwierdzą się branżowe sygnały dotyczące wieloplatformowości gier Xboxa, na samym początku na konkurencyjne konsole trafią prawdopodobnie Hi-Fi Rush oraz Pentiment.

Hi-Fi Rush to wielobarwna rytmiczna gra akcji od Tango Gameworks (The Evil Within, Ghostwire: Tokyo), która trafiła na PC i Xbox Series X/S 23 stycznia 2023 roku. Pentiment, przygodówka w wyjątkowym stylu średniowiecznych iluminacji od Obsidian Entertainment (Pillars of Eternity, Tyranny) została z kolei wydana przez Xbox Game Studios 15 listopada 2022 roku.

Według źródeł obie produkcje mogą pojawić się w wersjach na konsole Sony i Nintendo już wkrótce. Na późniejszy termin w tym roku podobno planowany jest z kolei port Sea of Thieves. Według ostatnich doniesień na PlayStation 5 miałyby trafić też takie tytuły jak Starfield, Indiana Jones and The Great Circle czy Gears of War.

Rozszerzenie dostępności gier Xboxa na konkurencyjne platformy z pewnością będzie ze sobą niosło znaczące konsekwencje dla całej branży gamingowej. Po utracie wyłączności produkcje zyskają na pewno większy zasięg wśród graczy, ale Xbox musi liczyć się z dużym ryzykiem związanym z utratą exclusive’ów. Plany i motywacje firmy w tej kwestii poznamy prawdopodobnie już w ten czwartek w ramach specjalnej edycji podcastu Xboxa.