Final Fantasy 16 i remake Silent Hill 2 nie trafią na konsole Microsoft Xbox

28 grudnia 2022,
15:41
Arek Grabowski
Przeciwnik z Silent Hill 2, który ma metalową piramidę na głowie i długi miecz w ręku

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft trwa od wielu miesięcy. Microsoft broni się przed oskarżeniami Sony tym, że firma sama stosuje model wydawania ekskluzywnych produkcji. Niektóre gry nie trafią na konsole Xbox. Należą do nich: Bloodborne, Final Fantasy 7 Remake, Final Fantasy 16 oraz Silent Hill 2 Remake. Te informacje zostały zawarte w odpowiedzi Microsoftu na pozew Federalnej Komisji Handlu (FTC).

Microsoft broni się przed oskarżeniami Sony – „ekskluzywność nie jest niczym wyjątkowym”

Przejęcie Activision Blizzard ciągle pozostaje „pod ostrzałem” oskarżeń o praktyki monopolistyczne Microsoftu. Firma jednak broni się tym, że nawet Sony stosuje ekskluzywność w niektórych swoich grach, a nawet produkcjach zewnętrznych. Twórcy PlayStation mają umowy z From Software, Square Enix czy też Konami. Microsoft natomiast zaproponował dodanie serii Call of Duty do abonamentu PS Plus, jednak zostało to odrzucone.

Sony stosuje więc praktyki, które blokują niektóre gry dla konsol Xbox. Jest to ograniczanie dostępu do wybranych produkcji, co podkreśla Microsoft. Przed rozpoczęciem przejmowania Activision Blizzard Sony informowało o tylko rocznej ekskluzywności takich tytułów jak Silent Hill 2 Remake lub Final Fantasy 16. Teraz jednak wszystko stoi pod znakiem zapytania, ponieważ te gry mogą w ogóle nie pojawić się na konsolach Microsoftu.

Nie ma tu jednak jasnych i klarownych informacji od żadnej ze stron sporu. Sony ciągle chce odwołać przejęcie Activision przez Microsoft, argumentuje to właśnie ekskluzywnością ogromnych marek z branży gier, jak Call of Duty czy nawet Diablo. Mimo wszystko Xbox również broni się, wymieniając zablokowane dla PlayStation i PC tytuły, o których nikt wcześniej nie wspominał w kontekście stosowania praktyk monopolistycznych. Niestety nawet gracze zamierzają pozywać Microsoft, by przejęcie Activision Blizzard było bezskuteczne.