Disco Elysium – aktualizacje wersji na PS4 i PS5

Dzięki nowej odsłonie Disco Elysium powróciło w chwale, stając się ponownie jedną z najpopularniejszych gier ostatnich miesięcy. Ta wciągająca historia zdobyła serca użytkowników komputerów osobistych, a obecnie dostępna jest również dla posiadaczy PlayStation. Co znajdą w najświeższej łatce?

9 maja 2021
Na skróty
  • W Disco Elysium możemy zagrać już od 2019 roku, jednak wersja The Final Cut dostępna jest na PS4 i PS5 od marca 2021.
  • Wersja The Final Cut wprowadziła do produkcji zupełnie nową zawartość, w tym pełny angielski dubbing czy nowe postacie.
  • Najświeższa aktualizacja poprawia m.in. błędy z zapisem postępu.

Disco ElysiumThe Final Cut przygotowana na konsole Sony niestety nie dorównuje niesamowitej jakości tej oryginalnej gry RPG na komputerach osobistych. W poprzednich łatkach naprawiono już długą listę bugów (np. błędów w interakcjach).

Obecnie produkcja została zaktualizowana do wersji 1.08 na PS4 i 1.006.000 na PS5. Choć lista poprawek nie jest imponująca, może rzeczywiście udoskonalić doświadczenia graczy. Studio oficjalnie pochwaliło się dwiema najważniejszymi innowacjami:

  • Naprawiono blokady ruchu, które dokuczały graczom w konkretnych sytuacjach.
  • Skorygowano system zapisu gry, co wyeliminuje ryzyko uszkodzenia plików zapisu.

Przed studiem ZA / UM jeszcze wiele wyzwań. Wersja na PS5 może pochwalić się rozdzielczością z maksymalną liczbą klatek na sekundę, jednak wciąż istnieje potrzeba np. udoskonalenia systemu sterowania. Wersja na PC pozostaje na ten moment najlepszym wyborem, jednak jeśli jesteście posiadaczami konsol Sony, Disco Elysium jest jednym z tych tytułów, których należy spróbować.

Poniżej zwiastun pokazujący jak tytuł prezentuje się na PlayStation (oraz dobra okazja do przypomnienia sobie klimatu gry dla wszystkich, którzy przeżyli już tę niesamowitą przygodę):

Kiedy polska wersja Disco Elysium?

Disco Elysium to dla wielu arcydzieło. The Final Cut to jego ostateczna wersja z nową zawartością, która tylko zwiększa wartość pakietu. O tym, co znajdziecie w rozbudowanej odsłonie, pisaliśmy już w artykule Co nas czeka w Disco Elysium: The Final Cut?

Kolejne aktualizacje tej detektywistycznej przygody skłaniają do dyskusji nad dodaniem polskiego tłumaczenia. Gra może poszczycić się ogromem dialogów, a rozgrywka skupia się głównie na narracji. Wchodząc niemalże w głowę głównego bohatera, policjanta z traumatyczną przeszłością, poznajemy wszystkie jego myśli, lęki i emocje. Angielska wersja jest napisana dość specyficznym, czasem trudnym językiem – prawdopodobnie nawet osobom mówiącym płynnie po angielsku zdarzało się od czasu do czasu zajrzeć do słownika. Polska wersja nie tylko pozwoliłaby zagrać w Disco Elysium tym, którzy nie czują się językowo na siłach, by podjąć to wyzwanie, ale i udoskonaliłaby wrażenia dla reszty.

Niestety na ten moment studio nie podało planów spolszczenia gry, choć język polski jest obecnie na trzecim miejscu w oficjalnym głosowaniu dotyczącym tłumaczeń. Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy usłyszą głos fanów i z czasem dodadzą kolejne wersje językowe. Aktualnie możemy cieszyć się rozszerzonym, angielskim dubbingiem, dzięki czemu świat Disco Elysium jest jeszcze bardziej wiarygodny.

Disco Elysium- The Final Cut jest dostępne na PC, PlayStation 4, PS5 i Google Stadia. Do końca tego roku ma pojawić się również na Xbox i Nintendo Switch.

Alina Znamiec

Z wykształcenia politolog i filolog włoski, na co dzień jednak zarządza problemami w branży IT. W wolnym czasie ćwiczy jogę, jeździ na rowerze i tańczy (nie jednocześnie). Jest kobietą grającą i żadnych gier komputerowych się nie boi. Wciąż żywi nadzieję na remake i cyfrową wersję No One Lives Forever.
UWaga! Gorące informacje!