Co nas czeka w Disco Elysium: The Final Cut?

Disco Elysium, detektywistyczne RPG, dość szybko zdobyło uznanie i licznych fanów. Nie wszyscy jednak mieli okazję zapoznać się z tytułem dostępnym do tej pory wyłącznie na PC. Wkrótce się to zmieni, bo już w marcu gra otrzyma wersję Final Cut – również na konsole – w której pojawi się także zupełnie nowa zawartość.

8 lutego 2021
Na skróty
  • Disco Elysium: The Final Cut ma być rozszerzeniem uznanej gry od ZA/UM.
  • W nowej zawartości zawierać się będą m.in. dodatkowe zadania i pełny dubbing.
  • Gra pojawi się na PC, PS4 i PS5 w marcu tego roku.

Choć Disco Elysium: The Final Cut zapowiedziane zostało już w grudniu zeszłego roku (przy okazji Game Awards 2020), twórcy gry nie od razu ujawnili wszystkie informacje na temat tego, czego możemy spodziewać się w jej rozszerzonym wydaniu. Więcej światła na sprawę rzuca niedawny wywiad z Justinem Keenanem dla Push Square. Developer ZA/UM opowiada w nim o nowej zawartości, tworzeniu portu na konsole i innych wyzwaniach, z jakimi zmierzyła się ekipa studia w pracy nad Final Cut.

Noc w mieście Disco Elysium
Źródło obrazu: Steam

Disco Elysium: The Final Cut – co nowego?

W swojej wypowiedzi Keenan wspomina o ciekawej zawartości, która trafi do gry. Ulepszone animacje i portrety postaci oraz efekty dźwiękowe i świetlne to tylko niektóre z nowości.

Nowe zadania

Rozbudowana fabuła w podstawowej wersji Disco Elysium każe spytać, co nowego i związanego z historią pojawi się w wersji rozszerzonej. A na to pytanie mamy już odpowiedź. W Final Cut znajdziemy cztery nowe zadania, a każdy z nich będzie związany z innym światopoglądem politycznym. Aby poznać je wszystkie, niezbędnych będzie kilka podejść do gry, ponieważ questy wzajemnie się wykluczają z powodu dopasowania do różnych ideologii obecnych w grze.

Jak wspomina Keenan, zadania te miały się pierwotnie znaleźć w podstawowej wersji gry, ale nie doszło to do skutku. Nie znaczy to jednak, że są nieważne. Według developera pozwolą graczom jeszcze bardziej wczuć się w grę. W trakcie ich wykonywania trafimy na zupełnie nowe postacie czy przedmioty lub doprowadzimy do zmian w świecie gry.

Mgła w mieście Disco Elysium
Źródło obrazu: Steam

Pełny dubbing

Do tej pory w grze tylko niektóre postacie obdarzone były głosem. W Final Cut ma się to zmienić. Mimo olbrzymiego rozmiaru scenariusza (mającego ponad milion słów), gra otrzyma pełny dubbing, Keenan podkreśla, że nagranie tak wielu kwestii dialogowych w czasie pandemii było wyzwaniem, a nad całym procesem pracowało aż trzech reżyserów.

Decyzja o stworzeniu pełnego dubbingu związana jest z przyszłym wypuszczeniem gry na konsole. Udźwiękowienie Final Cut ma sprawić, aby rozgrywka była jak najbardziej immersyjna i nie wymagała nieustannego śledzenia tekstu na ekranie.

Dostępność na PS4 i PS5

Do tej pory głośny tytuł od ZA/UM mogliśmy ograć wyłącznie na pecetach. Zmieni się to już w marcu tego roku, bo wtedy gra zadebiutuje na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5. Chętni mogą już teraz nabyć Edycję Kolekcjonerską w przedsprzedaży.

Użytkownicy pecetów, którzy posiadają już kopię gry, również nie będą poszkodowani. Otrzymają oni aktualizację gry do wersji Final Cut za darmo.

Dorota Żak

Skończyła UJ zanim UJ skończył z nią, nałogowo ogląda filmy, a potem o nich opowiada. W wolnym czasie siedzi gdzieś z kubkiem dobrej herbaty. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!