fbpx

Czy Grand Theft Auto 6 jest najdroższą grą w historii, jeśli chodzi o produkcję?

11 maja 2023,
13:48
Arek Grabowski
Wizualizacja GTA 6 na silniku Unreal Engine 5 stworzona przez fanów

Niedawno pojawiły się plotki, że Grand Theft Auto 6 kosztowało Rockstar między 1 a 2 miliardy dolarów. Taki wynik plasuje grę od razu na najwyższym stopniu, jeśli chodzi o najdroższe produkcje w historii. Tytuł mógłby w ten sposób wyprzedzić takie gry jak Destiny, Star Citizen czy Cyberpunk 2077, a nie były to budżetowe twory.

Warto zauważyć, że także poprzednia produkcja z serii Grand Theft Auto kosztowała 250 milionów dolarów. Mimo wszystko zarobiła ona około 1 miliarda po zaledwie 3 dniach od premiery. Można śmiało powiedzieć, że nawet 2 miliardy dolarów wydane na produkcję Grand Theft Auto 6 zwrócą się po zaledwie kilku dniach lub tygodniach przez hype, jaki generuje ten tytuł.

Grand Theft Auto 6 jako najdroższa gra w historii

Jeżeli plotki się potwierdzą, można uznać Grand Theft Auto 6 za najdroższą grę w historii. Ten tytuł jest zdecydowanie najambitniejszym projektem Rockstar, lecz nie tylko. Tak ogromnej i rozbudowanej gry nie stworzyło inne studio.

Można oczywiście wymienić Starfielda z 1000 eksplorowanych planet, No Man’s Sky, gdzie jest nieskończony kosmos lub nawet World of Warcraft, który oferuje ogromny świat i multum zawartości. Mimo wszystko GTA 6 będzie najprawdopodobniej bogatsze, jeśli chodzi o mechaniki, a sam świat stanie się symbolem dla całej branży (najprawdopodobniej).

Rockstar może planować ogromną kampanię marketingową. Według serwisu Dexerto GTA 6 będzie promowane na różne sposoby. Ważnym elementem jest kampania w Miami na Florydzie, gdzie prawdopodobnie będzie rozgrywała się gra.

Już od wielu lat obserwujemy rosnące koszty produkcji gier. Warto sprawdzić, ile kosztowały wszystkie odsłony Grand Theft Auto:

  • Grand Theft Auto (1997) – 1 – 2 miliony dolarów
  • Grand Theft Auto 2 (1999) – 3 – 4 miliony dolarów
  • Grand Theft Auto 3 (2001) – 5 milionów dolarów
  • Grand Theft Auto: Vice City (2002) – 5 milionów dolarów
  • Grand Theft Auto: San Andreas (2004) – 10 milionów dolarów
  • Grand Theft Auto 4 (2008) – 100 milionów dolarów
  • Grand Theft Auto 5 (2013) – 250 milionów dolarów
  • Grand Theft Auto 6 (2024?) – 1 – 2 miliardy dolarów

Jak widać Grand Theft Auto 6 wręcz miażdży pod względem kosztów wszystkie poprzednie odsłony. Gra będzie kosztować kilkukrotnie więcej niż GTA 5. Czy można spodziewać się aż tak dużego skoku jakości? Rockstar musi ponieść brzemię tworzenia według wielu najlepszej gry na świecie. Tak długi i kosztowny proces produkcyjny może rzeczywiście wskazywać na genialny tytuł. O tym przekonamy się jednak dopiero w momencie premiery, która wciąż nie została zapowiedziana oficjalnie.