fbpx

Chłodzenia low-profile od Noctua dla LGA1700: NH-L9i-17xx oraz NH-L9i-17xx chromax.black

Austriacki producent nadal nie zawodzi i utrzymuje swoją wysoką jakość obsługi klienta. 8 listopada 2021 zostały przedstawione nowe wersje znanych od dawna coolerów niskoprofilowych: NH-L9i oraz NH-L9i chromax.black (czarna wersja). Tym razem oczywiście jako przystosowane do najnowszego gniazda „niebieskich”, czyli LGA1700.

Na skróty
  • Noctua wypuściła na rynek odświeżone wersje niskoprofilowych chłodzeń z serii NH-L9i: NH-L9i-17xx oraz NH-L9i-17xx chromax.black. Są dostosowane do podstawki LGA1700.
  • Austriacka firma przypomina o możliwości zakupu zestawu podkładek NA-FD1, które pomagają obniżyć temperatury procesora.
  • Producent obiecuje niższe temperatury aż o przynajmniej 5°C dzięki zastosowaniu pianek z NA-FD1.
  • Produkty można kupić na Amazonie. Dostępność w innych sklepach ma być systematycznie powiększana.

W sierpniu informowaliśmy was o tym, że Noctua będzie gotowa na nadchodzące zmiany dotyczące nowej podstawki Intela. Zgodnie z obietnicą firma miała rozpocząć rozsyłanie darmowych zestawów montażowych pod LGA1700 do klientów, którzy posiadają starsze chłodzenia. Jednocześnie austriacki producent poinformował, że wszystkie nowe modele oraz sztuki wypuszczone na rynek po premierze chipsetu Z690, procesorów 12. generacji oraz socketu LGA1700, fabrycznie będą już zawierały gotowe elementy do bezproblemowej instalacji. Oczywiście tak się stało, ale nie dotyczyło to coolerów o tzw. niskim profilu, ponieważ z racji na swój niestandardowy kształt i przeznaczenie musiały zostać nieco zmodyfikowane. Efektem prac są dwa modele: NH-L9i-17xx i jego czarna odmiana NH-L9i-17xx chromax.black. Jako ich podstawa posłużyły sprawdzone oraz lubiane NH-L9i i NH-L9i chromax.black.

Zdjęcie przedstawiające zawartość pudełka od chłodzenia NH-L9i-17xx

Czym są chłodzenia low-profile? Charakteryzują się przede wszystkim radiatorem ułożonym poziomo, a nie pionowo, tak jak w większości popularnych modeli przystosowanych do standardowych komputerów w obudowach typu np. Midi Tower. Są to produkty rzadziej spotykane, ale bez wątpienia potrzebne. Okazują się bezkonkurencyjne w przypadku małych obudów, gdzie trzeba znaleźć rozwiązania dostosowane do małej ilości miejsca w środku. Idealnymi systemami, gdzie czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie, są konstrukcje HTPC i Small Form Factor (SFF).

Noctua NA-FD1, czyli opcjonalny dodatek dla bardziej wymagających

Ograniczona ilość miejsca w obudowie wiąże się najczęściej z niewielkimi odległościami pomiędzy podzespołami i słabszą cyrkulacją powietrza, czego efektem mogą być wyższe temperatury (szczególnie w przypadku SFF oraz Alder Lake-S, ponieważ najnowsza generacja procesorów nie należy do bardzo energooszczędnych oraz chłodnych). W związku z tym Noctua przypomina o możliwości zakupu ciekawego dodatku już od dawna istniejącego w ofercie. NA-FD1 składa się z kilku bloków, które mają za zadanie uzupełnić braki pomiędzy radiatorem a panelem obudowy. Ich celem jest głównie lepsza cyrkulacja powietrza oraz finalnie obniżenie temperatury procesora.

Zestaw NA-FD1, który jest zamontowany na chłodzeniu procesora

Poniższy film przedstawia sposób montażu NA-FD1, ale także różnice temperatur przed i po użyciu pianek. Jeśli ktoś woli chłonąć informacje w formie pisanej, to zapraszam do zapoznania się z wpisem zawierającym opis wyników testowych na Ryzenie 5 5600X oraz i9-11900K.

Nowy zestaw NA-FD1 umożliwia znaczną poprawę wydajności Noctua NH-L9i i NH-L9a w środowiskach Small Form Factor (SFF), w których między chłodnicą a perforowanym panelem górnym lub bocznym występuje odstęp 5 mm lub większy (do 45 mm). Wypełniając tę ​​szczelinę, kanał zapobiega zasysaniu przez chłodnicę gorącego powietrza z wnętrza i umożliwia zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz przez perforowany panel, co może, w zależności od konfiguracji, poprawić temperaturę procesora nawet o 5°C albo więcej. Ponieważ kanał jest złożony z przekładek z pianki EVA o różnej grubości, jest w pełni modułowy i można go regulować w krokach co 1 mm w zakresie od 5 mm do 45 mm w celu dopasowania do różnych skrzynek i konfiguracji. Krótko mówiąc, NA-FD1 to prosty, ale inteligentny, elastyczny i ekonomiczny sposób na zwiększenie wydajności.

Oficjalny komunikat prasowy firmy Noctua

Ceny, kompatybilność oraz dostępność chłodzeń z serii NH-L9i-17xx oraz podkładki NA-FD1

W momencie pisania tego artykułu produkty można kupić w sklepie Amazon (od niedawna istnieje także oficjalna polska wersja): NH-L9i-17xx za niecałe 180 zł, NH-L9i-17xx chromax.black za kwotę mniejszą niż 220 zł, a koszt podkładek z pianki EVA, czyli NA-FD1, to około 57 zł. Zgodnie z informacją na stronie producenta nowe chłodzenia będą się systematycznie pojawiały w innych sklepach.

Aby sprawdzić kompatybilność tych dwóch najnowszych propozycji od Noctua z m.in. procesorami 12. generacji Intela, wystarczy skorzystać ze strony producenta, która rozwieje nasze wszelkie wątpliwości. Upewnij się, czy nowe chłodzenia niskoprofilowe mogą zostać zastosowane w konkretnych obudowach, na danej płycie głównej oraz przede wszystkim z procesorem Alder Lake-S.

Jeżeli chodzi o możliwość zastosowania zestawu podkładek, to są w pełni kompatybilne ze wszystkimi odmianami NH-L9i (NH-L9i, NH-L9i chromax.black, NH-L9i-17xx, NH-L9i-17xx chromax.black), ale więcej informacji znajdziecie na stronie producenta w opisie produktu.