Posiadasz chłodzenie od Noctua? Bezpłatnie dostaniesz zestaw montażowy dla LGA1700

18 sierpnia 2021,
03:00
Kamil Lubelski

Jeżeli posiadasz chłodzenie Noctua oraz planujesz zmianę platformy z LGA115x/LGA1200 na LGA1700 oraz CPU 12. generacji, to będziesz mógł to zrobić bezproblemowo z wykorzystaniem swojego modelu, bez konieczności kupowania nowego – producent bezpłatnie wyśle kit montażowy stworzony wyłącznie dla najnowszego gniazda Intela.

Chłodzenie marki Noctua wraz z innymi podzespołami w podobnej kolorystyce
Na skróty
  • Noctua będzie wysyłać darmowe zestawy montażowe przystosowane wyłącznie dla nowych gniazd LGA1700, które obsłużą tylko procesory 12 generacji Intela.
  • Wymiana jest spowodowana większym rozstawem pomiędzy otworami oraz grubszymi procesorami w stosunku do poprzednich generacji.
  • Części montażowe będa się składały z dwóch kompletów: NM-i17xx-MP83 oraz NM-i17xx-MP78. Zostaną dostarczone jako prezent dla aktualnych użytkowników lub jako element nowego produktu.
  • NH-L9i jest chłodzeniem niskoprofilowym, więc wymaga innego montażu. Otrzyma specjalny dedykowany zestaw, przygotowany wyłącznie dla tego modelu.

Idzie nowe, czyli Alder Lake-S z innym gniazdem

Najważniejsze wydarzenie końca 2021 roku zbliża się wielkimi krokami. W czwartym kwartale ma odbyć się premiera Alder Lake-S, czyli już dwunastej generacji procesorów firmy Intel. Razem z nimi zostaną wprowadzone m.in.: chipset Z690 oraz (co chyba najbardziej będzie interesowało użytkowników) następca LGA1200, czyli całkowicie nowy socket LGA1700, który będzie służył do zamontowania wyłącznie najnowszej rodziny procesorów. Gniazdo 1700 posiada inny rozstaw otworów niż poprzednicy, ale jeżeli posiadasz już chłodzenie od firmy Noctua, to możesz być pewny, że otrzymasz bezpłatnie zestaw montażowy przystosowany do najnowszych wymogów.

Darmowe elementy montażowe od Noctua dla LGA1700
Źródło: Noctua

Bezpłatne, wieloletnie wsparcie od Noctua

Dzięki takiemu ukłonowi w stronę klienta będzie można bez żadnego problemu zamontować posiadany cooler na dowolnym procesorze dwunastej generacji. Wystarczy zgłosić się bezpośrednio do działu wsparcia technicznego wraz ze skanem dowodu zakupu. Gdy nie mamy paragonu ani faktury, wystarczy w jakiś sposób udowodnić, że posiadamy produkt firmy Noctua za pomocą np. zdjęcia albo filmu. Nie będzie z tym żadnego kłopotu, ponieważ austriacki producent od wielu lat jest znany ze świetnej obsługi klienta na najwyższym poziomie. Oczywiście taka forma pomocy to nie jedyna dobra informacja, bo systematycznie najnowsze zestawy do montażu będą się pojawiały fabrycznie w pudełku wraz z produkcją już istniejących modeli, więc osoba, która kupi jedno z chłodzeń Noctua, nie będzie musiała martwić się o brak kompatybilności na płytach z LGA1700.

„Odkąd AMD wprowadziło AM2 w 2006 roku, oferowaliśmy naszym klientom bezpłatne zestawy montażowe. Z dumą kontynuujemy tę tradycję z nadchodzącymi procesorami Intel Alder Lake-S i gniazdem LGA1700. Klienci będą mogli uaktualnić większość coolerów procesora Noctua od 2005 roku bez dodatkowych kosztów, więc nawet 15-letnie coolery mogą być używane z najnowszymi procesorami!” – Roland Mossig, dyrektor generalny Noctua.

Większy rozstaw otworów i grubsze procesory

Taka procedura zmiany socketów oraz ich wymiarów nie jest niczym nowym w przypadku kalifornijskiej firmy, ponieważ od lat stosowali praktykę wprowadzania nowych gniazd (w przeciwieństwie do AMD), ale przez ostatnie lata nie wiązało się to z innymi odległościami montażowymi (coolery mogą być zamontowane bezproblemowo zarówno na 1200 jak i na serii 115x) aż dotąd. Aktualizacja będzie możliwa dzięki dwóm zestawom: NM-i17xx-MP83 oraz NM-i17xx-MP78. Dotyczy to zarówno produktów w klasycznej kolorystyce, jak i tych z najnowszej serii chromax.black. Konieczność zastosowania nowych części związana jest głównie z wykorzystaniem większych odległości pomiędzy otworami (LGA1200 – 75×75mm, LGA1700 – 78×78mm). Drugim powodem są już same procesory Alder Lake, ponieważ będą one grubsze o 0,8mm od poprzedników, więc zmiana była nieunikniona. Nie może zabraknąć także standardu SecuFirm2, który jest autorskim rozwiązaniem Austriaków i gwarantuje wysoką jakość wykonania, kompatybilność, intuicyjny montaż oraz skuteczny i bezpieczny docisk do IHS procesora. Wyjątkiem będzie cooler NH-L9i, który jest modelem typu low profile i z racji swojej konstrukcji, otrzyma specjalny dedykowany układ, który będzie się różnił od dwóch wcześniej wspomnianych.

Sprawdź kompatybilność z LGA1700

Aby upewnić się, który zestaw będzie przeznaczony do twojego modelu, przejdź na stronę producenta. Sprawdź czy posiadana przez ciebie sztuka zawiera już fabrycznie wymagane części dla LGA1700. Możesz także się upewnić, który model jest kompatybilny z posiadaną obecnie platformą. Szczegóły dotyczące zestawów montażowych sprawdzisz na podstronach modelu NM-i17xx-MP83 oraz NM-i17xx-MP78

Aktualizacja 09.11.2021 – w sklepie proline.pl pojawiły się wyżej wspomniane zestawy montażowe dla podstawki LGA1700, czyli NM-i17xx-MP83 oraz NM-i17xx-MP78. Koszt to około 50zł.