Asus przedstawia ROG STRIX LC Radeon RX 6900 XT

Wśród fanów ciszy oraz niskich temperatur można zauważyć tendencję do wybierania układów chłodzenia cieczą. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na zbudowanie własnego LC i tu z pomocą przychodzą gotowe zestawy AiO. Coraz częściej mamy okazję widywać chłodzenia typu All-in-One nie tylko na procesorach, ale także na kartach graficznych. Produkt Asusa został nazwany ROG STRIX LC Radeon RX 6900 XT, a więc, jak można zauważyć, całość oparta została na topowym GPU od AMD.

12 maja 2021
Na skróty
  • Asus zaprezentował RX 6900 XT w wersji z chłodzeniem cieczą.
  • Nowe GPU fabrycznie osiąga taktowanie 2,5 GHz.
  • Za nowy model przyjdzie nam prawdopodobnie zapłacić powyżej 8299 zł.

Warto zanotować, że tajwański producent w ostatnim czasie poszerza swoją ofertę chłodzeń cieczą, czego przykładem jest niedawno omawiany ROG RYUJIN II. Może to sugerować, że Asus w niedalekiej przyszłości zaprezentuje nam również inne modele oparte na układach All-in-One.

ROG STRIX LC RX 6900 XT osiąga taktowanie rzędu 2,5 GHz

Dzięki zestawowi składającemu się z pompy, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o RX 6900 XT, oraz chłodnicy w rozmiarze 240 mm Asusowi udało się osiągnąć częstotliwość 2,5 GHz. Jest to wynik lepszy o 250 MHz względem modelu referencyjnego, co nie zmienia faktu, że użytkownicy będą mogli dodatkowo podnieść taktowania omawianego modelu.

Budowa Asus RX 6900 XT LC

W swoim produkcie Asus pamiętał także o chłodzeniu pozostałych komponentów znajdujących się na PCB. Blok wodny umieszczony na rdzeniu pokrywa również pamięci, a za odprowadzanie ciepła z reszty elementów odpowiedzialny jest niskoprofilowy radiator oraz wentylator typu blower.

Asus ROG STRIX LC RX 6900 XT – karta premium okupiona wysoką ceną

Jak doskonale wiemy, w segmencie premium nie liczy się cena, ale wydajność. Entuzjaści komputerowi są w stanie słono zapłacić za każde 100 MHz więcej lub 1 dB mniej. Nie inaczej jest w przypadku nowej jednostki Asusa, ponieważ słabszy model tytułowego układu widnieje na rynku w cenie 8299 zł.

Chłodzenie Asus RX 6900 XT LC

Możemy się więc spodziewać, że za omawianą kartę przyjdzie nam zapłacić jeszcze wyższą kwotę. Niemniej jednak z pewnością są osoby, które zdecydują się na zakup topowej propozycji Asusa. Niestety ROG STRIX LC RX 6900 XT nie jest jeszcze dostępny na półkach sklepowych, a co za tym idzie – nie znamy sugerowanej ceny.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!