fbpx

ASUS Maximus Z690 Hero z wadą produkcyjną. Producent wdraża program wymiany

Najdroższe płyty główne posiadają mnóstwo udogodnień oraz potężną specyfikację, lecz zdarzają się także wady fabryczne wynikające z niedopatrzenia producenta lub z winy słabej kontroli jakości. To dotknęło płytę główną ASUS Maximus Z690 Hero, w której taka wada powoduje wyświetlanie kodu 53 lub nawet samozapłon.

Na skróty
  • Niektóre sztuki płyty głównej ASUS Maximus Z690 Hero posiadają wadę fabryczną w postaci odwrotnie przylutowanego kondensatora w okolicy gniazd pamięci RAM.
  • Usterka ta powoduje wyświetlanie kodu 53 oznaczającego problemy z wykryciem pamięci RAM, a w niektórych przypadkach nawet samozapłon płyty głównej.
  • Producent wdraża program wymiany wadliwych sztuk Maximusa Z690 Hero.

Spory odsetek użytkowników tytułowego Maximusa Z690 Hero zgłaszało problem z wykrywaniem pamięci RAM przez płytę (debug code 53), a w niektórych przypadkach dochodziło nawet do samozapłonu MOBO. To wszystko spowodowane jest odwrotnie przylutowanym kondensatorem w okolicach gniazd pamięci operacyjnej.

Wadę produkcyjną jako pierwszy zauważył Buildzoid z kanału Actually Hardcore Overclocking. Co więcej, udało mu się to poprzez porównanie zdjęć dwóch sztuk Maximusa Z690 Hero: jednej sztuki działającej normalnie oraz drugiej wyświetlającej omawiany wcześniej debug code 53, który oznacza problem z wykryciem pamięci RAM.

Porównanie nieprawidłowo oraz prawidłowo przylutowanego kondensatora.
Porównanie nieprawidłowo oraz prawidłowo przylutowanego kondensatora.

Odpowiedź producenta na problemy z Maximusem Z690 Hero

Ta hipoteza została potwierdzona przez producenta, który umieścił na swojej stronie oraz mediach społecznościowych oficjalne ogłoszenie:

Do naszych cenionych klientów firmy ASUS,

Firma ASUS jest zobowiązana do wytwarzania produktów najwyższej jakości i każde zgłoszenie incydentu od naszych cennych klientów traktujemy bardzo poważnie. Niedawno otrzymaliśmy raporty o incydentach związanych z płytą główną ROG Maximus Z690 Hero. W trakcie naszego trwającego dochodzenia wstępnie zidentyfikowaliśmy potencjalny problem z odwróconym kondensatorem pamięci w procesie produkcyjnym na jednej z linii produkcyjnych, który może powodować kod błędu debugowania 53, brak poczty lub uszkodzenie komponentów płyty głównej. Problem może dotyczyć urządzeń wyprodukowanych w 2021 roku o numerze części 90MB18E0-MVAAY0 i numerze seryjnym zaczynającym się od MA, MB lub MC.

Numer części można zidentyfikować na opakowaniu produktu:

Numery seryjne oraz part number ASUS Maximus Z690 Hero

Na dzień 28 grudnia 2021 r. w Ameryce Północnej odnotowano kilka incydentów. Kontynuujemy dokładną kontrolę wraz z naszymi dostawcami i klientami, aby zidentyfikować wszystkie możliwe płyty główne ROG Maximus Z690 Hero, których dotyczy problem i będziemy współpracować z odpowiednimi agencjami rządowymi nad programem wymiany.

Bardzo dziękujemy wszystkim za cierpliwość i wsparcie podczas gdy my pracujemy nad programem wymiany.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z działem obsługi klienta firmy ASUS.

Z wyrazami szacunku,
Zespół ASUS

Źródło: Oficjalna strona producenta

Firma wdroży program wymiany wadliwych sztuk płyty głównej ASUS Maximus Z690 Hero.