fbpx

Apple – Jeff Wilcox, główny inżynier jednostek M1, przechodzi do Intela po 9 latach

Jeff Wilcox powraca po niespełna 9 latach do Intela jako Dyrektor Techniczny działu odpowiedzialnego za układy SoC. Wilcox pracował w Intelu w latach 2010–2013 jako Główny Inżynier ds. Chipsetów.

Na skróty
  • Wilcox po 9 latach pracy w Apple opuszcza firmę na rzecz Intela.
  • Będzie tam odpowiedzialny za poprawę wydajności energetycznej nadchodzących układów.
  • W Apple pełnił rolę dyrektora zespołu, który zaprojektował oraz opracował procesory Apple M1.

Portfolio Wilcoxa jest niezwykle szerokie. Swoją karierę rozpoczął w Intelu w 1997 roku jako Główny Architekt Komponentów, piastując to stanowisko przez niemalże 10 lat (aż do 2007 roku). W latach 2007–2008 był Głównym Architektem w NVIDII, w latach 2008–2010 pracował zaś w Magnum Semiconductor – firmie dostarczającej układy krzemowe dla profesjonalnej infrastruktury nadawczej. W 2010 powrócił do Intela jako Główny Inżynier, by później, w 2013 roku, pomóc firmie Apple uniezależnić się od zewnętrznych producentów CPU. To on był odpowiedzialny za powstanie architektury procesorów Apple M1, pracując na stanowisku Dyrektora ds. Architektury Systemów.

To właśnie za jego kadencji firma z siedzibą w Cupertino zyskała najwięcej do powiedzenia w kwestii ultrawydajnych mobilnych laptopów, opracowując energooszczędne jednostki M1. Wilcox tak opisał swoją rolę w firmie Apple:

Dyrektor zespołu Mac System Architecture, który obejmował całą architekturę systemu, integralność sygnału i integralność zasilania dla systemów Mac. Kierowałem przejściem dla wszystkich komputerów Mac na Apple Silicon, zaczynając od układu M1, a także opracowałem wcześniej SoC oraz architekturę systemu za koprocesorem T2.

Jeff Wilcox - twarz głównego inżyniera Apple M1
Jeff Wilcox – główny dyrektor zespołu odpowiedzialnego za powstanie jednostek Apple M1 oraz projektant chipsetów dla Intela. Źródło: Jeff Wilcox

Apple bez Wilcoxa. Inżynier pomoże firmie Intel zwiększyć energooszczędność procesorów

Wilcox potwierdził swoje odejście z firmy z Cupertino tymi słowami:

Po niesamowitych ośmiu latach zdecydowałem się opuścić Apple i poszukać kolejnej okazji. To była niesamowita jazda i nie mógłbym być bardziej dumny ze wszystkiego, co osiągnęliśmy podczas mojego pobytu tam, czego kulminacją było przejście Apple SIlicon z SOC i systemami M1, M1 Pro i M1 Max. Będę tęsknić za wszystkimi moimi kolegami i przyjaciółmi z Apple, ale nie mogę się doczekać kolejnej podróży, która rozpocznie się w pierwszej połowie nadchodzącego roku. Więcej w przyszłości!

Cieszę się, że mogę się podzielić tym, że rozpocząłem pracę na nowym stanowisku jako Intel Fellow, Design Engineering Group CTO, Client SoC Architecture w Intel Corporation. Nie mógłbym być bardziej podekscytowany powrotem do pracy z niesamowitymi zespołami, aby pomóc w tworzeniu przełomowych SOC. Przed nami wspaniałe rzeczy!

Z pewnością strata takiej znamienitej persony jest dla Apple dużym ciosem. Miejmy nadzieję jednak, że Wilcox pomoże Intelowi wskoczyć na dobre tory oraz nawiązać rywalizację z konkurencją w kwestii oszczędności energetycznej. Dołączył on do Intela na początku stycznia i krążą pogłoski, że będzie również pracował przy mobilnych jednostkach Alder Lake, które to niedługo ujrzą światło dzienne.