fbpx

Apostata Łukasza Czarneckiego, czyli steampunk w lovecraftowym sosie

Każda powieść ma gdzieś swoje korzenie. Książka Apostata zawiera w sobie magiczną aurę starych dobrych paranormalnych intryg i element trwogi dobrze znany w twórczości pewnego pana, w którego wyobraźni zrodził się kult władcy głębin i otchłani. Oba składniki dają nam subtelną mieszankę dobrego horroru z elementami thrillera: Apostatę.

Powieści z dreszczykiem, złowrogie kulty i wielkie, budzące niepokój w odbiorcy nieznane. Słysząc hasło „Cthulhu”, od razu wiemy, z czym mamy do czynienia. Lekki, przyjemny dreszczyk emocji powoli zamieniający się w szaleńczy obłęd. Twórczość H. P. Lovecrafta od lat jest ikoną i wyznacznikiem powieści mrożących krew w żyłach. Historie powstałe w głowie amerykańskiego twórcy z późnych lat 30. wywarły niebotyczny wpływ na dzisiejszy gatunek horroru.

Apostata, czyli nowa polska powieść w klimacie Lovecrafta

Lovecraftowy horror stał się inspiracją dla wielu tytułów, zarówno gier (Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth, Call of Cthulhu, Last Threshold polskiego studia Astrolabe Stories – premiera 25 marca 2022), jak i produkcji filmowych (Cthulhu, Zew Cthulhu) oraz książek. Wiele dzieł rozwijało dziedzictwo Lovecrafta, godnie kontynuując rozszerzanie uniwersum.

Jedną z takich produkcji jest debiutancka powieść polskiego twórcy Łukasza Czarneckiego – Apostata. Autor pięknie nawiązuje do twórczości amerykańskiego pisarza, jednocześnie składając jej hołd i odkrywając ją na nowo. Krakowski twórca idealnie połączył w swojej książce lovecraftowe smaczki ze steampunkowym klimatem. W jego powieści można znaleźć również domieszki Warhammera 40 000 z nutką magii chaosu oraz wielopoziomowych intryg, czyli wszystko to, czego poszukuje zatwardziały fan dobrego, mrocznego RPG-a.

Ekumena – świat w debiucie Łukasza Czarneckiego

Wydarzenia, które można zaobserwować w Apostacie, rozgrywają się w Ekumenie. Rozległe uniwersum podzielone jest na kontynent i wyspy Archipelagu Południowego. O dziwo, w tym świecie nie spotkamy ras typowo występujących w tradycyjnych pozycjach fantastyki. Ekumena jest światem zamieszkanym tylko przez ludzi. Nie ma ona tylko jednej warstwy. Istnieje jeszcze druga, niewidzialna dla ludzkich oczu.

Otchłań. Pochłaniająca w całości, skazująca na wieczne potępienie, lecz kusząca pozornie nieskończoną potęga. Niczym z ogniem igrają z nią członkowie zakazanych kultów, których z kolei tropią funkcjonariusze wyspecjalizowanych służb. Republika będzie musiała zmierzyć się z demonicznym niebezpieczeństwem, stawiając opór siłom, jakich ludzki umysł nie jest w stanie pojąć.

Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Insignis 9 marca 2022 roku. Książkę będzie można kupić między innymi w Empiku, księgarni Bonito, Taniej Książce oraz Świecie Książki.