AMD przygotowuje budżetowe układy z serii Ryzen oraz Athlon

Procesory AMD Ryzen są jednostkami uniwersalnymi, które oferują odpowiednią wydajność w codziennym użytkowaniu oraz przy tworzeniu bardziej zaawansowanych projektów. Wszystko zależy od tego, na jaki model postawimy. Jak się okazuje, AMD jest najpewniej w trakcie przygotowywania najnowszych układów celujących w mniej wymagających konsumentów.

18 lipca 2021
Na skróty
  • AMD ma przygotowywać odświeżone CPU skierowane do niskiego segmentu cenowego.
  • Procesory mają bazować na architekturze Zen2.
  • Niewiadomą pozostaje dostępność na rynku, ponieważ AMD może zdecydować się na umieszczenie swoich nowych układów jedynie na rynku OEM.

Informacja wypłynęła za pośrednictwem strony USB-IF, na której widnieją omawiane modele. Każda jednostka ma bazować na architekturze Zen2 i być dedykowana komputerom PC. Oprócz procesorów z rodziny Ryzen na liście zagościł także Athlon o oznaczeniu Gold 4100GE.

Specyfikacja techniczna nowych procesorów

Jak już wspomniałem, całość ma bazować na starszej architekturze w postaci Zen2, jednak nazewnictwo może być mylące. AMD Ryzen 5 4500 ma zastąpić Ryzena 5 3500, oferując tym samym 6 rdzeni oraz 6 wątków ze wsparciem dla 19 MB pamięci Cache. Można spodziewać się również wyższych taktowań, które w Ryzen 5 3500 wynoszą 3,6 GHz w trybie podstawowym oraz 4,1 GHz w boost.

Logo Zen2

Dokładnie ta sama sytuacja dotyczy jednostki Ryzen 3 4100, który ma zostać następcą układu Ryzen 3 3100. Nie zmieni się zatem liczba rdzeni, ilość pamięci podręcznej, a różnice dostrzeżemy najpewniej za sprawą podwyższonych zegarów. Athlon ma być z kolei procesorem 4-rdzeniowym bez obsługi wielowątkowości. Co więcej, dopisek GE informuje o wsparciu dla zintegrowanej karty graficznej z serii Vega.

Ceny oraz dostępność

Oczywiście na chwilę obecną nie poznaliśmy sugerowanej kwoty zakupu dla żadnego z CPU, jednak nie spodziewałbym się znacznych różnic względem obecnie widniejących modeli. Można zatem zakładać, iż zarówno Ryzen 5 4500, jak i Ryzen 3 4100 będą dostępne na półkach sklepowych w cenie poniżej 150 dolarów amerykańskich.

Informacje o procesorach na stronie internetowej

Jeśli chodzi o Athlona, to jego wycena nie powinna przekroczyć 100 dolarów. Kwestia dostępności jest nieznana, nie ma bowiem pewności, czy AMD nie zdecyduje się na umieszczenie tytułowych procesorów jedynie w komputerach OEM.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!