12VHPWR – nowe złącze dla kart graficznych będące w stanie przenieść 650 W mocy

26 lutego 2022,
22:23
Kacper Fryta

Użytkownicy, którzy lata temu kupowali zasilacze 1000-watowe, byli wyszydzani, jakoby planowali zbudować elektrownie jądrową do swoich zastosowań. Jednakże wprowadzenie kart z serii RTX, a szczególnie architektury Turing, pokazało, że nawet takowe jednostki nie są w stanie „wykarmić” w pełni najwydajniejszych zestawów stworzonych dla „przeciętnego” użytkownika. Co powiecie więc na fakt wprowadzenia złącza umożliwiającego przesył ponad 650 W mocy?

Wtyk zasilania 12VHPWR w nadchodzącym zasilaczu Gigabyte
Na skróty
  • PCI-SIG zaakceptowało nowy standard złącza umożliwiający przesył 650 W mocy.
  • Nowy standard złącza będzie stosowany do zasilania kart opartych o interfejs PCIe 5.0.
  • Wtyk 12VHPWR nie będzie kompatybilny z tradycyjnymi 6-pin oraz 8-pin złączami.
  • Nowe złącze wymaga przeprojektowania platform zasilających, więc aby uruchomić kartę graficzną opartą o interfejs PCIe 5.0, będziesz musiał zakupić nowy zasilacz.

NVIDIA wraz z premierą modeli referencyjnych kart z serii RTX 3000 zaprezentowała również nowe 12-pinowe złącze, które wzbudziło wiele kontrowersji. Jak się okazało, złącze zostało zaakceptowane przez międzynarodową organizację PCI-SIG odpowiedzialną za nadzorowanie standardu PCI. Jest to ta sama organizacja, która opublikowała specyfikację PCIe 6.0.

Ostatnimi czasy jednak dostaliśmy informację o zmodyfikowanym designie złącza, którego nazwa to 12VHPWR. Nowy wygląd złącza – oprócz standardowych 12 pinów, z których 6 odpowiada za przesył mocy, a kolejne 6 za uziemienie – otrzymało również dodatkowe cztery piny sygnałowe. Czym one są i do czego służą?

12VHPWR, czyli nowy standard złącza, mniejszy pobór energii oraz większe bezpieczeństwo?

Wedle Amphenol IC to nowe złącze zasilające 12VHPWR nie jest kompatybilne z wtykami 6- oraz 8-pinowymi. Te składa się z dwunastu pinów pod napięciem i czterech pinów sygnałowych, gdzie każdy z pinów pod napięciem jest w stanie przesłać 9,5 A, co oznaczałoby możliwość zastosowania cieńszych przewodów AVG 20 (obecnie w zasilaczach są używane przewody o przekroju AVG 16-18), zwiększając elastyczność przewodów oraz zmniejszając rezystancję.

Najciekawszą informacją jednak jest to, iż złącze ma możliwość działania w dwóch trybach zależnie od tego, czy karta wykryje podłączenie 4 dodatkowych pinów, czy też nie. Jeśli tak się stanie, karta pozwoli na pełen przesył 600 W mocy przez złącze. Jeśli natomiast 4 piny sygnałowe nie zostaną wykryte, przepływ mocy zostanie ograniczony do 450 W. Złącze ma być kompatybilne ze złączem Micro-Fit stosowanym w referencyjnych modelach kart RTX 3000.

Z racji zastosowania dodatkowych czterech pinów komunikacyjnych wymagane są projekty zupełnie nowych platform zasilających, uniemożliwiając tym samym użytkowanie obecnych zasilaczy z wtykami 6-pin oraz 8-pin do zasilania kart nadchodzących generacji opartych o interfejs PCIe 5.0.

Źródło: igor´sLAB

„Wystarczy jeden wtyk do zasilenia ich wszystkich!”

Piny sygnałowe S1 lub „CARD_PWR_STABLE” i S2 znane również jako „CAR_CBL_PRES” gwarantują, że połączenia z karty graficznej są prawidłowe i że ilość wytwarzanej mocy jest odpowiednio rozmieszczona, zapewniając zasilaczowi wykrywanie błędów z kart rozszerzeń oraz dodatkowe środki ochrony. S4 to jedyny sygnał, który nie został jeszcze zdefiniowany przez obecne specyfikacje PCI-SIG.

Jednakże pojawiły się informacje, jakoby sygnał S4 miałby być w przyszłości przemianowany na sygnał SENSE1. Sygnały S3 oraz S4 mają odpowiadać za ustanawianie limitów mocy, które jest w stanie wysłać zasilacz do karty graficznej. Pin sygnałowy S3 ma odpowiadać za ustanowienie limitów mocy na poziomie 450 W oraz 600 W, gdzie pin S4 ma odpowiadać za limity mocy na poziomie 150 W oraz 300 W. Oznaczałoby to, iż jeden wtyk byłby w stanie zasilić całą rodzinę kart graficznych.

Źródło: igorslab.de