PCIe 6.0 ze specyfikacją od PCI-SIG. Tym razem zmiany nie tylko w przepustowości

Przez ponad 7 lat standard PCIe 3.0 zdominował rynek komputerowy. Ledwo co się obejrzeliśmy, a najnowsze konstrukcje są wyposażone w magistralę PCIe 5.0. Jednakże czy PCIe 6.0 zawita do nas równie szybko?

15 stycznia 2022
Na skróty
  • Najnowsza generacja magistrali PCIe wprowadza nie tylko podwojenie przepustowości, ale również zwiększoną efektywność energetyczną.
  • W celu osiągnięcia takowej przepustowości wymogiem było zastosowanie technologii korekcji błędów – FRC & CRC.

PCI-SIG jest organizacją odpowiedzialną za unifikację oraz wprowadzanie kolejnych standardów PCIe na całym świecie. Rok 2022 rozpoczęła od poinformowania nas o wydaniu specyfikacji magistrali PCIe 6.0, która tym razem nie tylko podwaja przepustowość.

Najważniejsze zmiany standardu PCIe 6.0:

  • Podwojenie przepustowości: zwiększono prędkość transmisji do 64 GT/s, oferując teoretyczną maksymalną przepustowość w slocie x16 na poziomie 256 GB/s jednocześnie zwiększając dwukrotnie wydajność energetyczną względem PCIe 5.0.
  • PAM4: Jest to 2-bitowa, czteropoziomowa amplitudowa modulacja sygnału pozwalająca na upakowanie większej ilości informacji w jednym pakiecie danych, wspomagając osiągnięcie docelowych 64 GT/s
  • FEC & CRC: „Forward Error Correction” jest korekcją błędów na wzór ECC, wymaganą przy zastosowaniu 2-bitowej modulacji PAM4. FEC jest wspomagane przez Cyclic Redunancy Check, będącym kolejnym rodzajem wstępnej korekcji błędów bitu.
Tabela przepustowości standardów PCIe
Tabela przedstawiająca zmiany w najnowszej magistrali PCIe 6.0
Roadmapa przedstawiająca implementacje standardów PCIe

PCIe 6.0 z oficjalną specyfikacją. Kto zyska najwięcej?

Głównymi beneficjentami zmian w nowym standardzie zostaną więc centra danych (HPC), branża Automotive, AI czy wojsko. Najnowsza generacja standardu PCIe nie prędko zagości na mainstreamowy rynek komputerowy. Nie dość, że karty graficzne nie potrafią w pełni utylizować przepustowości standardu PCIe 4.0, to na dodatek w 2022 roku dopiero będą nam prezentowane kontrolery do dysków SSD działających na magistrali PCIe 5.0. Magistrali PCIe 6.0 powinniśmy się spodziewać w okolicy 2025 roku.

Źródło: VideoCardz

Kacper Fryta

Stargardzianin specjalizujący się w sprzęcie hardware – od 8 lat amatorsko, od ponad 3 na poziomie profesjonalnym. Hobbysta, entuzjasta, redaktor z kilkuletnim doświadczeniem. Prywatnie uwielbia powidła truskawkowe oraz dobrze zrobiony ryż w zalewie maślano-ketchupowej.
UWaga! Gorące informacje!