Xiaomi Smart Glasses – inteligentne okulary z MicroLED zaprezentowane

Wiele pomysłów ambitnych inżynierów nierzadko znacząco wykracza poza aktualne ramy oraz przyzwyczajenia. Podobnie było ze smartfonami czy smartwatchami. Dziś jednak coraz częściej widzimy osoby zastępujące klasyczne zegarki urządzeniami z cyfrowym wyświetlaczem, a znaczna część użytkowników komórek nie wyobraża sobie życia bez dotykowego ekranu. Czy przyszedł zatem czas na kolejne wizjonerskie udogodnienie?

14 września 2021
Na skróty
  • Xiaomi pochwaliło się przedpremierowo swoim nowych produktem w postaci inteligentnych okularów.
  • Smart Glasses, bo taką nazwę nosi futurystyczny gadżet chińskiego producenta, będzie wyposażony we wbudowany 4-rdzeniowy procesor, baterię, 5 MP kamerę oraz moduł łączności.
  • Urządzenie jest w stanie wyświetlić przetłumaczony tekst, powiadomienia oraz nawigację za sprawą ekranu MicroLED, jednak do poprawnego działania nie jest wymagane sparowanie ze smartfonem.

W naszym codziennym życiu bardzo często stawiamy na wygodne rozwiązania, które oferuje dzisiejsza technologia. Tak oto przeszliśmy ze zwykłego odkurzacza na samojeżdżące konstrukcje, podróże odbywamy z nawigacją samochodową, a zdziwienia nie budzą już także inteligentne domy.

Czy Xiaomi Smart Glasses wyprzedzają swoje czasy?

Tytułowa marka nie jest oczywiście pionierem w tej dziedzinie, jej poprzednikiem był bowiem gigant z siedzibą w Kalifornii. Przedsiębiorstwo wprowadziło dość niszowy produkt pod nazwą Google Glass, który nie cieszył się popularnością ze względu na niesprecyzowane zastosowanie. Wróćmy jednak do głównego produktu od chińskiej firmy. Ma on zapewnić bezproblemowe działanie bez konieczności parowania ze smartfonem, a wszystko to dzięki wbudowanemu procesorowi oraz modułom łączności.

Wbudowany ekran

Na pokładzie okularów nie zabrakło również kamery o rozdzielczości 5 MP znajdującej się przy krawędzi konstrukcji. Waga urządzenia zamyka się na 51 gramach, za wyświetlanie obrazu odpowiada ekran MicroLED o wymiarach 2,4 × 2,02 mm z maksymalną jasnością na poziomie 2 milionów nitów.

Inteligentne okulary – przyszłość technologii czy zbędny gadżet?

Pozostaje wciąż pytanie, za co tak naprawdę będą odpowiadać Smart Glasses? Okazuje się, iż produkt może być całkiem przydatny, ponieważ na wspomnianym ekranie wyświetli przetłumaczony tekst, powiadomienia czy nawigację. Wszystko za sprawą 4-rdzeniowego procesora na architekturze ARM, łączności Bluetooth, wbudowanej baterii oraz reszcie podzespołów podobnych do tego, co znamy z obecnych telefonów.

Niestety nie wiemy jeszcze nic na temat dokładnej specyfikacji technicznej, daty premiery oraz sugerowanej kwoty zakupu. Z pewnością wszystkie powyższe aspekty zostaną omówione podczas konferencji Xiaomi, która odbędzie się 15 września bieżącego roku.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!