Xbox Series S ujawnia swoje wnętrze

Co można zapakować do pudełka o pojemności 2,7 litra? Z pewnością niewiele, jednak jak się okazuje, Microsoftowi udało się umieścić wszystkie podzespoły wydajnej konsoli w tak niewielkiej kubaturze. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Redmond chwali się, iż Xbox Series S to ich najmniejsza jednostka z tej rodziny, jak więc zostało to ułożone?

15 sierpnia 2021
Na skróty
  • W środku Xboksa Series S odnajdziemy między innymi 165-watowy zasilacz, który zapewnia wysoką efektywność energetyczną w związku z maksymalnym poborem mocy konsoli na poziomie 82,5 W.
  • Sercem urządzenia jest niestandardowy 8-rdzeniowy układ od AMD, któremu towarzyszy 10 GB pamięci GDDR6.
  • We wnętrzu znalazło się również miejsce na radiator o sporych, jak na 2,7-litrową obudowę, rozmiarach.

Za sprawą Digital Foundry możemy przekonać się na własne oczy, w jaki sposób zostały rozmieszczony poszczególne elementy Xboksa. Materiał dostępny w sieci dostarcza nam całkiem sporo szczegółowych informacji, jak chociażby fakt zastosowania modułowej budowy, która ułatwia nie tylko montaż, ale również wymianę poszczególnych elementów.

Xbox Series S – analiza budowy

We wnętrzu urządzenia odnajdziemy między innymi zasilacz będący w stanie dostarczyć 165 W mocy, który okazuje się idealnym rozwiązaniem, konsola pobiera bowiem maksymalnie 82,5 W w trakcie szczytowego obciążenia. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko najbardziej optymalne warunki pracy dla zasilacza, ale również wpływa najkorzystniej na sprawność energetyczną, a co za tym idzie – również na rachunki za prąd.

Za wydajność sprzętu odpowiada produkowany na zamówienie układ w postaci 8-rdzeniowej jednostki AMD bazującej na architekturze Zen2 i wykonanej w litografii 7 nm. Taktowanie tego niestandardowego CPU waha się między 3,4 GHz z włączonym SMT a 3,6 GHz po wyłączeniu owej funkcji. Do dyspozycji procesora oddano aż 10 GB pamięci GDDR6.

Xbox Series S – czy prosta konstrukcja oznacza prostą wymianę?

Jak się okazuje, mimo prostej budowy konsola umożliwia potencjalnemu nabywcy jedynie na wymianę nośnika SSD. Domyślnie konsola została wyposażona w konstrukcję od WD o oznaczeniu N530 512 GB M.2 2230 NVMe w standardzie PCIe 4.0. Ciekawostką może być natomiast fakt przeznaczenia przez inżynierów zaledwie dwóch linii dla omawianego nośnika danych.

Radiator Xbox Series S

Na pokładzie nie zabrakło również pokaźnego, jak na ogólną pojemność obudowy, radiatora. Odpromiennik bazuje na trzech heatpipeach, a do rozpraszania ciepła użyto całkiem sporego wentylatora, który wygląda na jednostkę co najmniej 100-milimetrową.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!