Producent pamięci ujawnił, że rozpoczął przygotowywanie modułów również z myślą o podnoszeniu taktowań przez entuzjastów. Ponadto pierwsze egzemplarze trafiły już do podmiotów odpowiedzialnych za płyty główne, takich jak Asus, Gigabyte czy MSI.
RAM DDR5 od Kingston – premiera tuż za rogiem
Według amerykańskiego przedsiębiorstwa nowe kości będą zgodne z profilami XMP oraz mają umożliwiać ręczną regulację z opcją ustawienia napięcia powyżej 1.1 V. Producent wydał także oświadczenie związane z nowymi modułami.
Kingston Technology Company, Inc., światowy lider w produkcji pamięci i rozwiązań technologicznych, ogłosił dzisiaj, że wysłał do swoich partnerów zajmujących się płytami głównymi moduły DDR5 z możliwością podkręcania, aby rozpocząć kwalifikacje na platformie pamięci nowej generacji. Firma Kingston zaprojektowała swoje moduły DDR5 ze wstępnie ustawionym profilem XMP, ale także umożliwiła partnerom zajmującym się płytami głównymi ręczną regulację układu scalonego odpowiedzialnego za zarządzanie energią (PMIC) poza specyfikację 1,1 V DDR5, umożliwiając w ten sposób maksymalną elastyczność przetaktowywania. Kingston spodziewa się, że swoje rozwiązania DDR5 dostarczy w trzecim kwartale.
Kingston Technology
Walidacja pamięci wymaga współpracy całego ekosystemu komputerowego, a firma Kingston w ciągu swojej 33-letniej historii nawiązała bliskie kontakty z wiodącymi producentami płyt głównych i chipsetami. Ten krok stanowi kontynuację procesu wprowadzania na rynek wiodących rozwiązań pamięci o wysokiej wydajności i możliwości przetaktowywania pod koniec tego roku.
Jak można zauważyć, DDR5 jest naprawdę blisko, a w planach są już nawet szybsze moduły, podobnie jak to miało miejsce przy obecnej generacji pamięci.
Co może zaoferować nam RAM DDR5?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na częstotliwość, bo ta ma zaczynać się od wartości 4800 MHz i dochodzić do ponad 5,5 GHz. Z pewnością zmianie ulegną także opóźnienia oraz sama pojemność w stosunku do pojedynczego układu. Warto także dodać, że TeamGroup wspominał o możliwości podniesienia napięcia nowych kości do 2,6 V przy chłodzeniu ciekłym azotem.
Niewiadomą pozostaje wciąż jednak cena omawianych modułów oraz platforma, która przyniesie ze sobą obsługę nadchodzącego standardu. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doniesienia o Zen 4, można zakładać, że jako pierwsze pojawią się płyty główne dedykowane procesorom AMD kolejnej generacji ze wsparciem dla pamięci DDR5.