fbpx

Wyrzucone ze Steama Devotion wraca do sprzedaży

15 marca 2021,
14:50
Michał Kaźmirczak

Devotion, czyli horror tajwańskiego studia Red Candle Games, ponownie jest dostępny do kupienia. Po kontrowersjach związanych z usunięciem gry ze Steama, a następnie nagłym anulowaniu wydania gry na GOG-u, deweloperzy zdecydowali się otworzyć własny internetowy sklep, w którym produkcja jest dostępna.

Screenshot FPP z gry Devotion
Na skróty
  • Devotion można kupić na oficjalnej stronie producenta – Red Candle Games.
  • Wcześniej gra została usunięta ze Steama oraz anulowana na GOG-u chwilę przed debiutem na tej platformie.
  • Problemy gry wynikają ze znajdującej się w jej pierwszej wersji karykaturze Xi Jingpinga.

Devotion to gra przygodowa w klimatach horroru. Jej akcja toczy się w Tajwanie i jest inspirowana zarówno miejscowymi wierzeniami, jak i wydarzeniami historycznymi. Główny bohater, podczas wyglądającego początkowo normalnie wieczoru, nagle traci przytomność i przenosi się do surrealistycznej wersji świata, gdzie musi dowiedzieć się, co stało się z jego córką.

Kontrowersje związane z Devotion

Wydana w 2019 roku gra początkowo została oceniona na Steamie pozytywnie. Z czasem jednak okazało się, że w grze ukryta jest karykatura Xi Jingpinga, czyli przywódcy Chin, która zgodnie z popularnym memem, porównywała go do Kubusia Puchatka. Deweloperzy szybko przeprosili, twierdząc, że karykatura znalazła się w grze przez niedopatrzenie. Sprawa jednak stała się bardzo głośna i chińscy gracze masowo zaczęli wystawiać grze negatywne recenzje. Niedługo później gra została usunięta z platformy Steam.

Przez ponad rok gry nie dało się kupić, aż pod koniec 2020 roku Red Candle Games ogłosiło, że Devotion będzie dostępne na GOG-u. Jednak już po zaledwie paru godzinach na Twitterze GOG-a pojawiło się ogłoszenie, że wydanie gry zostało anulowane, rzekomo przez odzew graczy. Decyzja ta spotkała się z ogromną krytyką, a platformie zarzucano, że zrobiła to w obawie przed potencjalnymi problemami, jakie mogłaby przez to mieć na chińskim rynku.

Devotion znów dostępne do kupienia

Ostatecznie po ponad dwóch latach od zniknięcia ze Steama gra jest znowu możliwa do kupienia. Deweloperzy gry zdecydowali się otworzyć własny sklep internetowy, na którym można zakupić Devotion oraz wcześniejszą grę studia – Detention.