Ważne ogłoszenie o aktualizacji Minecraft Jaskinie i Klify

14 kwietnia 2021,
21:01
Krzysztof Bolda

Ważna wiadomość dla społeczności gry Minecraft, dotycząca obecnie rozwijanej aktualizacji Jaskiń i Klifów.

warden aktualizacja jaskin i klifow
Na skróty
 • Plany na wydanie aktualizacji Minecraft Jaskinie i Klify zostały zmienione.
 • Powodem takiej zmiany jest konieczność utrzymania wysokiego standardu gry bez utraty jakości i wydajności.
 • Ogromne zmiany w generacji jaskiń, nowe rudy, moby oraz bloki wymagają więcej pracy, niż zostało wcześniej oszacowane.

Od czasu ogłoszenia podczas Minecraft Live cała społeczność była zachwycona nową zawartością, jaka miała zostać dodana do aktualizacji Jaskinie i Klify. Trochę czasu minęło, a każdy kolejny snapshot nakręcał tylko coraz bardziej hype, jaki powstawał wokół tej aktualizacji.

Niestety ambitne plany studia Mojang skutecznie popsuł obecny stan świata, wpływając na czas realizacji założonych zmian w grze. Oczywiście najważniejszym powodem, dlaczego zapadła decyzja o zmianie planów wydania tej aktualizacji, jest dostarczenie nowych przyjemnych i dopracowanych treści bez utraty jakości i wydajności gry Minecraft.

Z tego powodu aktualizacja Jaskinie i Klify została podzielona na dwie części, z czego pierwszą otrzymamy już latem, a drugą, jak przystało na standardy Mojang, w okolicach okresu świątecznego, przed końcem 2021 roku.

Ogłoszenie dotyczące aktualizacji Minecraft „Jaskinie i Klify”

Mojang Studios ma świadomość tego, że dla wielu z was taka wiadomość o rozbiciu aktualizacji na dwie części jest czymś rozczarowującym. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że każda wcześniejsza aktualizacja wyglądała podobnie i trafiały się małe przesunięcia terminów wydań tych wersji. Tym razem jednak skala zmian, jakie zawarte są w tej aktualizacji, jest dużo większa, a są to między innymi:

 • cały świat główny w grze,
 • zmiany w limicie wysokości światów,
 • całkowicie przebudowany system generowania jaskiń,
 • masa nowych bloków,
 • wiele nowości związanych z mechanizmami redstone,
 • kilka nowych mobów,
 • oraz masa poprawek błędów.

Te i inne wyzwania sprawiły, że niemożliwe stało się dostarczenie tak ogromnej aktualizacji w wyznaczonym wcześniej terminie. Dużą rolę gra oczywiście problem w ograniczonej komunikacji pracowników studia, praca zdalna oraz zdrowie i samopoczucie. Zapewne nie była to łatwa decyzja, ale pomimo zmian w linii czasu publikacji tej aktualizacji pozostaje nam czekać do lata na pierwszą część i potem do świąt w grudniu na pełne wydanie.

Minecraft: Aktualizacja Jaskiń i Klifów FAQ

Przygotowaliśmy dla was streszczenie najważniejszych informacji przekazanych nam przez twórców gry Minecraft w kontekście nadchodzącej aktualizacji Jaskiń i Klifów. Oto zbiór pytań i odpowiedzi FAQ.

Pytanie: Co zostało ogłoszone?

Odpowiedź: Dziś, 14 kwietnia 2021 roku, ogłoszono, że długo wyczekiwana aktualizacja Minecraft Jaskinie i Klify zostanie wydana w dwóch częściach zamiast pojedynczej aktualizacji.

P: Dlaczego aktualizacja Jaskiń i Klifów zostanie wydana w dwóch częściach?

O: Decyzja o wydaniu aktualizacji Jaskiń i Klifów w dwóch częściach jest wynikiem podjęcia przez studio Mojang najbardziej ambitnej aktualizacji, podczas gdy cały zespół musi radzić sobie z wyzwaniami pracy zdalnej. Dostając więcej dodatkowego czasu, będą mogli zapewnić szereg ekscytujących funkcji bez uszczerbku na jakości i wydajności gry oraz dobrego komfortu rozgrywki dla graczy.

P: Kiedy zostanie wydana aktualizacja Jaskiń i Klifów?

O: Aktualizacja Jaskiń i Klifów zostanie wydana w dwóch częściach: pierwsza tego lata, a druga w okresie świątecznym bliżej grudnia.

P: Jaka zawartość trafi do pierwszej/drugiej części aktualizacji Jaskiń i Klifów?

O: Pierwsza część aktualizacji Jaskiń i Klifów skupi się na:

 • dodaniu kilku uroczych i zabawnych mobów,
 • przedmiotach i nowych blokach, takich jak koza, aksolotl,
 • kryształach i lunecie, geodach i barwionym szkle,
 • miedzi i piorunochronie,
 • świecącej kałamarnicy + barwniku,
 • puchu śnieżnym,
 • bujnych blokach w jaskiniach,
 • blokach naciekowych,
 • blokach łupkowych i ich wariantach plus rudach łupkowych,
 • oraz funkcji multiplayer dotyczącej spanie w łóżkach.

P: Jaki wpływ na pracę studia Mojang miały obecne problemy pandemiczne? Czy będą dalsze opóźnienia w aktualizacji Jaskiń i Klifów?

O: Zdrowie pracowników i całego zespołu Mojang Studios jest ważnym priorytetem, a praca zdalna podczas pandemii była dla wszystkich wyzwaniem. Aby dostarczyć pełną aktualizację Jaskiń i Klifów zgodnie z planem, wymagałoby to poproszenia, aby cały zespół pracował w systemie nadgodzinowym, co i tak nie gwarantuje sukcesu wydania gry w zakładanym wcześniej terminie. Dlatego dostarczymy najpierw pierwszą, a potem drugą część aktualizacji Jaskiń i Klifów, aby zagwarantować wysoki poziom dopieszczenia gry, jakiego oczekują gracze.

UWAGA: FAQ dotyczący aktualizacji Minecraft Jaskiń i Klifów będzie rozwijany o nowe ważne informacje na temat tej aktualizacji (ostatnia modyfikacja: 14.04.2021).