W sieci pojawiły się informacje o dokładnej specyfikacji przedstawicieli RDNA3

4 sierpnia 2021,
22:45
Krystian Ławniczak

Jakiś czas temu pojawiły się pierwsze doniesienia na temat domniemanej specyfikacji jednego z topowych modeli na architekturze RDNA3. W świecie kart graficznych robi się jednak coraz cieplej, internet dostarcza bowiem kolejnych nowinek na temat pozostałych przedstawicieli nadchodzącej generacji kart Radeon.

Karta graficzna AMD Radeon
Na skróty
  • Najnowsza generacja kart graficznych Radeon może przynieść egzemplarze oparte na modułowej konstrukcji.
  • Oprócz najwydajniejszego modelu Navi 31 producent ma również zaoferować konstrukcję z linii Navi 32 oraz Navi 33.
  • RDNA3 ma potroić osiągi obecnej architektury.

W jednym z ostatnich wpisów poruszałem temat Navi 31, czyli najwydajniejszego modelu z rodziny RDNA3. Jako że dostępnych jest coraz więcej informacji, przyszła pora na omówienie młodszych braci wspomnianego GPU.

Navi 32 oraz Navi 33 – specyfikacja techniczna

Ciekawostką jest z pewnością wzmianka o zastosowaniu przez AMD klasycznej budowy oraz MCM w swoich nowych GPU. Navi 32 ma być jednym z dwóch przedstawicieli rozwiązania opartego na wielu rdzeniach, co więcej, swoją budową nie odróżnia się znacząco od flagowego Navi 31. Główną zmianą mają być jednostki cieniujące, a sama karta ma bazować na połączeniu 5 nm oraz 6 nm procesów technologicznych.

Diagram specyfikacji RDNA3

Jeśli chodzi o Navi 33, najpewniej będziemy mieć do czynienia z standardowym schematem konstrukcji, który ma zostać oparty na jednym 6-nanometrowym rdzeniu. Liczba CU tego modelu ma wynosić 5120, co jest taką samą wartością, jak w przypadku Radeona RX 6900 XT. Wydajnościowo ma plasować się ponad wspomnianym układem, utrzymując jednak TDP rzędu 200 W.

RDNA3, czyli najważniejsze doniesienia o nadchodzącej architekturze AMD

Najistotniejszą kwestią odnośnie do Radeonów z rodziny RDNA3 wydaje się być wprowadzenie modułowej konstrukcji MCM, która może sporo namieszać w kwestii wydajności oraz efektywności na etapie produkcji, a co za tym idzie, możemy spodziewać się niższych cen.

Porównanie rdzeni RDNA3 na wykresach

Przypuszczalny wzrost wydajności ma potroić osiągi obecnej generacji, zachowując podobne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W sieci pojawiły się również wykresy prezentujące bliższe spojrzenie na omawianą architekturę. Niestety dokładna data premiery wciąż nie jest nam znana, jednak wydarzenie ma odbyć się w trzecim bądź czwartym kwartale 2022 roku.